ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Mistrovské vábení

PTAL SE: MARTIN DLOUHÝ, FOTO: MAREK WÁGNER

 

Naši krajané excelují na poli vědy, sportu, ale i v jiných odvětvích, například v myslivosti. Lesy v okolí Lázní Kynžvart jsou dnes revírem Jana Brtníka, bývalého mistra Evropy a dvojnásobného mistra republiky ve vábení jelenů.

Kde jste se naučil vábit jeleny a co vás táhlo k tomu, stát se myslivcem?

Myslivost byla vždy můj koníček, ale nepleťme si pojmy. Já jsem myslivec i lesník. Rozdíl je v tom, že na lesníka se musí studovat škola, myslivcem může být každý, kdo je v mysliveckém sdružení, má zbrojní průkaz a lovecký lístek. Na škole jsem se také dostal k vábení, byl to náš volitelný předmět.

Jak probíhají soutěže ve vábení? Jste v oboře a zkoušíte, za jak dlouho přilákáte jelena?

Tak tento názor všeobecně panuje, ale soutěže jsou koncipovány jinak. Vezmete vábničku a své umění prezentujete před komisí složenou ze starších zkušených myslivců a lesníků. Ti posuzují vaše schopnosti a hodnotí vydávané zvuky.

V jakou denní dobu je vábení nejúčinnější?

Nejlépe se vábí tehdy, když je zvěř v pohybu, což je většinou ráno a v podvečer. Doba, za kterou přijde jelen, je však různá. Dost záleží na jeho povaze. Některý jen z lesa odpovídá, ale pokud je samec dominantní, většinou rychle vyráží bránit své laně. Lidé se mylně domnívají, že imitujeme hlas laně, my však vydáváme zvuk mladšího jelena, který vstupuje na cizí území.

Je princip vydávání zvuků na vábničku podobný jako při hře na didgeridoo?

To není, při hře na didgeridoo se jakoby prská do trubky, ale při vábení se zvuk tvoří hrdlem a vábnička tento zvuk zesiluje a umocňuje. Vábit se dá v podstatě na cokoliv dutého, co dokáže rezonovat.

Vábení je dnes zřejmě výsadou mistrů mezi lesníky a myslivci. Používají tuto metodu například i pytláci?

Pytlačí se stále, jen s moderní dobou se pytláci dostanou k lepšímu vybavení. Vábnička k nim nepatří. Mají tlumiče na zbraně, mají i noční vidění, používají terénní auta. Že nám v revíru řádí pytlák, většinou poznáme podle vývrhů nebo uhynulé postřelené zvěře, kterou pytláci nedohledali. Jediný rozdíl proti minulosti je ten, že dnes se zvířata střílejí pro peníze, dříve to bylo většinou čistě pro osobní potřebu.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group