ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Pozor! Kiumbové

TEXT: LENKA STRÁNSKÁ, FOTO: MAREK WÁGNER

 

Obyvatelé keňské vesnice Tabaka tomuto projektu z počátku nevěřili. Nač by měli vyrábět podivné figurky pro jakousi dětskou hru, když mohou nabídnout k prodeji tolik krásných věcí – třeba sošky zvířat? Ty přece umějí. Členům litoměřického občanského sdružení ShineBean tak dalo dost práce vysvětlit jim, že když se naučí z dostupné suroviny, mastku, zhotovovat Kiumby, podle afrických legend nejstarší bytosti na světě, přijdou si na pravidelný příjem, který mohou využít na školní vzdělání svých dětí. Zkušenosti českých dobrovolníků a um keňských řemeslníků nakonec vyústil ve stolní společenskou hru Kiumbiáda, určenou českým dětem.Proč vlastně další nová hra v době, kdy dětské pokojíky praskají ve švech a v záplavě hraček se nevyznají děti ani jejich rodiče? Kiumbiády se podstatně liší od většiny ostatních her a hraček, které nabízejí české obchody. Jsou výhradně z přírodních materiálů, a hlavně – poskytují i přidanou hodnotu v podobě vědomí, že nákupem hry pomáháte lidem v jedné konkrétní africké lokalitě.

POTÍŽE SE ŠUPLEROU

Prohlížíme si mastek, nejměkčí nerost na stupnici tvrdosti. Obyčejný kus světlého kamene, který se právě v okolí Tabaky vyskytuje v hojné míře. Šikovné ruce místních mužů z něj dokážou vykouzlit skutečná výtvarná díla, a dnes již také podivuhodné sošky Kiumbů. Nejprve kámen nahrubo osekají mačetou, pak ho navlhčí a nožíky opracují do podoby figurek, které místní ženy vyleští k dokonalosti. Hotová figurka se nakonec ohladí smirkovým papírem a nabarví netoxickými barvami.

Kiumbové pro stolní hru musejí být stejně velcí (s tolerancí nejvýše dva milimetry), aby se vešly do přihrádek připravených krabiček. Pro místní to byl zprvu nepřekonatelný oříšek. Předpokládali, že na měření jim postačí obyčejné dřevěné pravítko, o posuvném měřítku neboli šupleře neměli ani ponětí. A i kdyby měli, nemohli by si je dovolit, protože v Tabace přijdou na více než polovinu tamního průměrného platu. Předsedkyně sdružení ShineBean Renata Rokůsková vypráví, že cesta za šuplerou byla v Keni hotovou anabází. Nevěděla, jak se tato pomůcka nazývá v místním jazyce, a nezbývalo jí, než se za ní vypravit se svým africkým kolegou Danem do železářství a zkusit osvědčenou posunkovou řeč. „Oběhli jsme snad dvacet obchodů, až v tom posledním jsme měli na požadovaný artikl štěstí. Majitel obchodu byl na tom ale po naší návštěvě obdobně jako jeho konkurence,“ směje se Renata Rokůsková.

NAUČ CHUDÉHO RYBAŘIT

Volba Keni pro výrobu Kiumbů nebyla náhodná. Pro svoji pomoc Africe hledalo sdružení ShineBean zemi se stabilní politickou situací, ale s nedostatkem pracovních příležitostí. Vždyť v chudinských čtvrtích afrických měst žije až 80 % obyvatel bez stálého výdělku. Zahájit živnost patří pro mnohé z nich do říše snů, nedostávají se jim prostředky ani malý základní kapitál. A tak v duchu rčení – Dej chudému rybu, nasytíš ho na jeden den, nauč ho lovit, nasytíš ho na celý život – zástupci sdružení trpělivě vysvětlovali místním, že výroba figurek je pro ně stálou příležitostí k obživě a k dosažení vyššího stupně kvality života. Že když budou pečliví, poctiví a práci neodbudou, bohatě se jim to vyplatí. A peníze za odvedenou práci dostanou hned a na ruku. „Bylo však zřejmé, že vytvoření alespoň minimálního konkurenčního prostředí rozhodně není na škodu, zdejší lidé by měli nabídnutou šanci a důvěru využít beze zbytku, práce si považovat. A výdělek? Je prý třikrát až pětkrát vyšší než tamější průměrný plat,“ zdůrazňuje Renata Rokůsková.

BALÍK Z AFRIKY

Již samotná krabička, ve které jsou figurky uloženy, navozuje atmosféru tajemství poselství zdaleka. Připomíná balík olepený cizokrajnými známkami, je v ní uloženo pět figurek i s domečkem pro jejich přebývání, stolní hra a kniha příběhů, pojednávající o dobrodružstvích, které s Kiumby zažily dvě české děti – Véna a Márinka. Část knihy je podána oblíbenou formou komiksu. V krabici české děti najdou hrací plán a žetony pro napínavou a zábavnou hru Kiumbiáda, plnou symbolů, tajných spojenectví a nečekaných odhalení. Hra, rozvíjející dětskou fantazii, je určena pro sedmi až jedenáctileté děti. Dochází i k tomu, že se Kiumbiáda využívá také jako didaktická pomůcka, dá se s ní zatraktivnit například i nepříliš oblíbená matematika. „Byla jsem toho svědkem v jedné základní škole. Když učitelka řekla, že se bude počítat s Kiumby, tak děti reagovaly s nadšením,“ přibližuje Renata Rokůsková účinek jednoduše vypadající hry, ovšem s poněkud složitějšími pravidly.

A kdo všechno vlastně za Kiumby stojí? Design figurek vytvořil renomovaný výtvarník a hudebník Maťo Mišík, který je také autorem komiksu. Příběhy napsala Klára Hoffmanová, hru vytvářeli Radka Lomničková a Jakub Těšínský z České deskoherní společnosti. Hru, figurky i příběh autoři konzultovali také s dětským psychologem Matějem Lipským a skupina Yellow Sisters nazpívala kiumbovskou písničku. Všichni tak činili bez nároku na honorář a s vědomím, že ještě deset procent výtěžku z prodeje hry půjde také na pomoc lidem právě v Tabace.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group