ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Zlaté časy

TEXT: LENKA STRÁNSKÁ, FOTO: MAREK WÁGNER

 

Obyčejná registrační pokladna. Co to může být za krásu, říkáte si možná. Ale máte-li možnost prohlédnout si muzeální kousky, které kdysi bývaly i takovým malým trezorem, uznáte, že naši předkové si na jejich vzhledu dávali velice záležet. Bývaly doby, kdy si každý hokynář zakládal na své poctivosti. Často však placení předcházelo smlouvání a tento zvyk se uplatňoval i ve větších obchodech. Lze si představit ten chaos – zákazníci, mezi nimi se proplétají prodavači ve snaze každému vyhovět. Prodávající odolávají náporu zákazníků nespokojených s cenami a ti méně poctiví si občas strčí nějaké ty drobné do kapsy na přilepšenou. Majitelé obchodů proto uvítali registrační pokladny a zákazníci si začali zvykat na charakteristické „cink“, oznamující, že pan šéf je zase o něco bohatší.

KASA JAKO GRAMOFON

V Muzeu města Ústí nad Labem, které představilo svým návštěvníkům putovní výstavu registračních pokladen z bratislavského sbírkového fondu, nás vedoucí historického oddělení Václav Houfek upozorňuje na nejzajímavější kousky: „Každá pokladna byla se svým registračním číslem svého druhu originál a její mechanismus je skutečnou ‚hodinářskou‘ prací.“ Samozřejmě nás zajímá, který výstavní exponát je nejstarší. Václav Houfek nám ukazuje dřevěnou bedýnku z roku 1910, asi ve velikosti prvních gramofonů. Na první pohled nic pozoruhodného, ovšem pak nás zaujalo kolečko rozdělené do výsečí. „Sem se dávaly mince, potom se zmáčkla tato páčka a mince propadly dolů a samy se roztřídily do těchto šuplíčků dole,“ vysvětluje Václav Houfek. Na mladších pokladnách už je vidět, jak rostlo bohatství a prestiž majitelů obchodů. Vyráběly se postříbřené, mahagonové a velmi bohatě zdobené kousky s nesčetnými páčkami.

KRÁL POKLADEN

„Předchůdcem registračních pokladen byl abakus, čtyři a půl tisíce let staré mechanické počitadlo ze Středního východu. K rozvoji těchto zařízení však došlo zejména v posledních dvou stech letech. V 19. století byly rozšířené pokladnické zásuvky, které ovšem nebyly bezpečné a sváděly zaměstnance k jejich obohacování,“ líčí Václav Houfek historii dnes už běžného zařízení, „proto v roce 1879 využil mechanik a majitel kavárny James Ritty ze státu Ohio princip zaznamenávání otáčení spojovacího hřídele na lodích a namontoval do pokladní zásuvky děrovací papírovou pásku a zvonek. Protože však neměl potřebný kapitál, prodal o pár let později svůj patent obchodníkovi Johnu Petersonovi, který r. 1884 založil firmu National Cash Register Company.“

ZVLÁDNOU I BLACKOUT

Několik výstavních exponátů od Nationalu nelze přehlédnout. Slavná firma otevřela roku 1918 pobočku i v Praze. Podle dochovaných záznamů víme, že například v roce 1927 si mohl obchodník u této firmy pořídit pokladnu za 10 500 korun, což byla tehdy velká investice, často pořizovaná na splátky. Dříve narozeným návštěvníkům výstavy mohla být řada exponátů povědomá. „Ovšem, vždyť některé z nich sloužily v našich obchodech až do šedesátých let 20. století,“ říká Václav Houfek. Firma National však po druhé světové válce začala upadat, při přechodu na počítačovou techniku neobstála ve srovnání s japonskou konkurencí.

Při pohledu na staré zdobené pokladny se člověk zkrátka troše nostalgie neubrání. O jejich precizním řemeslném zpracování vypovídá například i to, že jsou většinou provozuschopné dodnes. Možná, že by jimi vzali zavděk i současní obchodníci. Tyto mechanické krásky je totiž nezradí ani v případě výpadku elektřiny.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group