ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

TARTARIAE SIVE MAGNI CHAMI REGNI

Tatarská země – království velkého chána je jednou z nejstarších map severovýchodní Asie na světě. Mapa v měřítku 1 : 20 000 000 se objevila v prvním vydání Orteliova atlasu v roce 1570.

Holandský nakladatel, kartograf a cestovatel Abraham Ortelius byl první, kdo vydával mapy vázané do atlasů, to ale neznamená, že měl všechny oblasti dokonale prozkoumané. Ortelius, jak je patrné z mapy Čingischánovy Tartarie, značně podcenil velikost Tichého oceánu. Proto se Amerika objevuje hned vedle Japonska, kde znal ostrovy Honšú a Šikoku (Tomsa), o existenci Hokkaida však neměl ani ponětí. Také Orteliova Aninská úžina, o které se tehdy předpokládalo, že odděluje Asii od Nového světa, je umístěna přiliš na jih. Ostatně „bílých míst“ bylo v 16. století víc. Renesanční kartografové to vyřešili elegantně – umístili na ně líbivé malůvky, v tomto případě titul mapy ve skvostné kartuši.
Za svůj život stihl Ortelius (1527–1598) vydat 7300 atlasů, v nichž bylo 873 000 map. V roce 1570 vydal například druhou nejstarší mapu Čech – tzv. Srigingerovu mapu, a ve stejném období vůbec nejstarší mapu Moravy a Slezska.
červen 2003

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group