ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Naostro

TEXT: MARTIN DLOUHÝ

Málo co vyvolává tak rozdílné a rozporuplné reakce jako lidská nahota. Pro některé umělce je zdrojem inspirace, často se stává součástí protestů a puritánům či ortodoxním členům církve při pomyšlení na odhalení naskakuje husí kůže. Nahota je vcelku nenásilné a přitom silné upoutání pozornosti. Ukrajinské demonstrantky ukázaly ňadra na protest proti mistrovství světa ve fotbale a soutěži, v níž si měl muž vybírat manželku z jejich země. Modelky se svlékají, aby ochránily kožešinová zvířata, policie po celém světě nahání po stadionech naháče, kteří přes hrozbu vysoké pokuty zpestřují fotbalové zápasy a muslimským světem stále ještě otřásá případ šestnáctileté Egypťanky Aliae Magdy Elmahdy, která na protest proti chování k ženám v arabském světě umístila na svůj blog fotografii, na níž je pouze v červených botách a s mašlí ve vlasech. Nahota je fenomén, a ač mě kdysi jedna zapálená katolička přesvědčovala, že je od toho, aby byla zakrývána, zůstává pro spoustu lidí životním stylem. Pro někoho více, pro někoho méně. Jistě znáte naháče, které Louis de Funès coby četník chytal po plážích Saint-Tropez. První trendy koupání bez plavek k nám přišly patrně z Německa ve dvacátých letech minulého století z pláží chladného Baltu a myšlenkou byl návrat k přírodě a zdraví. První oficiální nudapláž v Československu však vznikla až roku 1985 u jezera Lhota u Staré Boleslavi.

 

ko1207_tema_nudisti_01-14-12-10

Na vlastní kůži

Jako dítě jsem se hrozně styděl a představa, že by mě někdo zahlédl nahého, mi přišla neuvěřitelně trapná. Hlavně v případě, že by dotyčná osoba patřila k něžnému pohlaví. Ovšem to bylo do té doby, než jsem dovršil patnáctiny. Tehdy mě starší brácha vzal se svou partou na dovolenou na plachetnici a tam přišla první konfrontace s nahotou. Když jsme brázdili vlny Orlické přehrady, tak všichni vystavovali svá těla slunci bez vynechání jakéhokoliv místečka. Tehdy jsem se styděl, ale byl jsem jediný v plavkách, a tak pod tíhou okolností jsem se přizpůsobil. Prvotní ostych přešel rychle, pravděpodobně proto, že jsme na tom byli všichni stejně. Mě ta volnost vzala natolik, že od té doby používám plavky jen v nejkrajnější nutnosti a představa, jak sedím v mokrém kousku oblečení, mi je nepříjemná. Ovšem s koupáním na Adama (či na Evu) jsem začal objevovat i nádherná zákoutí naší republiky. Nuda pláže jsou totiž většinou pláže neoficiální, divoké. Tak jsem se například dostal do Ameriky u Berouna (dnes se tam již z bezpečnostních důvodů nesmí), do lomů v lesích u Lipnice nad Sázavou nebo do zatopené pískovny v Píšťanech u Litoměřic.

Stop úchylákům

V současné době u nás fungují nudisté i naturisté. Nevíte jaký je mezi nimi rozdíl? Nudisté vyznávají koupání a opalování bez plavek, naturisté ve svých aktivitách postoupili dále. Pořádají dálkové pochody, skupinové jízdy na kolech, dovolené, zakládají kempy, skáčou s padákem, dokonce už proběhly i svatební obřady, a to vše bez oblečení. S rozšiřující se komunitou dochází k bojům mezi nudisty a textiláky, jak jsou nazýváni nositelé plavek, o území na březích vodních ploch. Vytlačování naháčů je zdůvodňováno hlavně mravním ohrožením ratolestí. Ovšem nudisté mají své zásady a vyžadují, aby se dodržovaly. V těchto nepsaných pravidlech je mimo jiné zmiňováno, že nuda pláž není určena k fotografování ostatních bez jejich souhlasu, je zakázáno jakékoliv sexuální chování včetně voyerismu. Při nudismu jde o pocit svobody a pohody, nikoliv o prostředek uspokojování úchylek. V případě, že se mezi nudisty objeví někdo, jehož chování neodpovídá zásadám, je mu zpravidla okamžitě naznačeno, že má pláž opustit.

 

ko1207_tema_nudisti_adelaide-rugby-streaker-4

Bez rozdílů

Zajímavá a velice příjemná je komunikace mezi nudisty a naturisty. Ať člověk přijde kamkoliv, vždy je podle hesla „šaty dělají člověka“ zařazen do nějakého společenského žebříčku, přičemž takové zaškatulkování může být i mylné. Má-li na sobě někdo maskáče, nemusí být ještě voják. Na rozdíl od toho ve skupině nahých lidí se toto nestává. Mnohokrát jsem zažil, jak parta lidí, kteří by se na ulici bez zájmu míjeli, se po odložení všech svršků výborně baví. Nahota v tomto ohledu skvěle boří sociální hranice, protože jsou si v danou chvíli všichni rovni. Netvrdím, že by se mělo plošně začít s odhazováním oblečení, ale než někdo začne nudisty zahánět nebo odsuzovat, měl by si jejich pocit vyzkoušet. A kdo ví? Třeba ho to začne bavit.

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group