ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

V harlejářském nebi

TEXT A FOTO: PETR TŮMA

Posvátné místo indiánského kmene Siouxů. Little Bighorn a gigantické hlavy pěti prezidentů vytesané v Mount Rushmore… Klasika, když poznáváte Spojené státy. Ale dá se to ještě vylepšit. Třeba když projíždíte Jižní Dakotou na stroji, který váží přes 400 kilo, a zvuk čtyřtaktního dvouválce připomíná blížící se bouřku...

Všude kolem byly harleje. Jako by se doposud ubíhající filmový pás náhle zasekl v jediném záběru. Lidé se zastavili, dívají se i batolata v kočárcích. Bezstarostná jízda bikerů výhradně na strojích legendární značky Harley-Davidson měla jako cíl městečko Sturgis. Běžně ho obývá nějakých 15 000 obyvatel, ale ti všichni odjedou první týden v srpnu na dovolenou, neboť vědí, že se na jejich hlavní ulici budou dít věci… Jako kobylky ji zasypou hordy motorkářů, a sjede se jich tam přes půl milionu! Největší podobné srazy v Evropě, ty na Faaker See nebo Faru, jsou proti tomu akcičky okresního formátu.

 

ko1207_usa_harley_bl_dsc0538

Born To Be Wild

Malý boeing společnosti United Airlines na trase z Chicaga do Severní Dakoty se otřásal turbulencemi výbuchů smíchu. Černošská letuška se očividně zhlédla ve Whoopi Goldbergové a rytmicky „přerapovala“ kapitánovo hlášení, kde se nachází „emergency exit“ a jak a kdy se připoutat. Dokumentarista by z toho udělal super biják, už proto, že letadlo bylo přecpáno týpky oblečenými v kůži, s lebkami vytetovanými na pažích. Připomínalo to úvodní sekvenci z „trestaneckého“ snímku Con Air, jen prostorem neduněl song Sweet Home Alabama od Lynyrd Skynyrd (kapely, která o tři stěžejní členy přišla v roce 1977 při leteckém neštěstí). Přistání kupodivu proběhlo normálně, ostatně v Jižní Dakotě nemají u letiště poutač na Hard Rock Cafe, který by šlo sundat křídlem. Okolní prérie tvoří skvělou kulisu pro velkou jízdu a největší setkání strojů s iniciálami H-D. Navíc je v tomto americkém státě povoleno jezdit bez helmy. Kdo by se v ní proto pařil? A kdo by se dobrovolně potil v bundě vycpané chrániči? Všechno to šlo dolů – motorkáři vizuálně okořenili silnice tím, že na strojích seděli jen v plavkách a brýlích. Vynikla tak svalnatá, byť trochu pupkatá těla, ramena přes celá záda, za která by se nemusel stydět ani Schwarzenegger. A také tetování. Vévodily mu lebky, zkřížené hnáty a vůbec poslové ďábla. Hutné riffy nesmrtelné rockové vypalovačky a neoficiální hymny všech bikerů Born To Be Wild od kapely Steppenwolf prosytily vzduch.

Žízeň je veliká

Je třeba ji hasit. Naštěstí je dost piva. Čepují dívčiny v tangách, připomínající modelku Marisu Millerovou, vnadnou blondýnku, jež si zapózovala v reklamě na Harley-Davidson V-Rod Muscle. Bělostné tělo obtažené černou kůží a ležící na černé mašině dokázalo patřičně povzbudit chlapskou představivost, jak ukázal následný prodej tohoto modelu motorky.

Konzumace piva bývá ve Sturgisu závratná, a to i přesto, že ta americky slabá zrzavá voda vychází na čtyři dolary. Za další bankovku, kterou dívkám vsunete za podvazkový pás, na vás děvčata udělají sexy pukrle a poodhalí, co skrývají pod podprsenkou! Jaksepatří si toho užívali jak postarší Georgové Washingtonové vyobrazení na jednodolarovkách, tak neutrálně se tvářící policisté. Ti děvčata naoko pozatýkají, aby je vzápětí pustili „na podmínku“. A domluvili jim, že bude vše OK, když si alespoň přelepí bradavky kovovým čtvrťákem, „kvótrem“.
Většina z harlejářů i prodavaček občerstvení tu uznávala zásadu Ralpha „Sonnyho“ Bargera, nejslavnějšího pekelného anděla, který kdysi řekl: „Chovejte se ke mně slušně, a budu s vámi jednat ještě líp. Ale naložte se mnou špatně, a pochopíte, že existuje další stupeň od výrazu hůř…“ A tak mi pouze jeden chlápek na přímo řekl: „Buď tu fotku hned smažeš, nebo ti to cvakátko přede všema rozdupu!“

Pohodoví divočáci

Co se odehrávalo po setmění s tím, jak přibývalo piv a ubývalo paprsků žhavého slunce, to nejlépe ukazují fotografie. Ale bez zajímavosti nejsou ani čísla:

Na Sturgis Rally se na svých strojích objevilo během jediného týdne více než 500 000 fanoušků značky Harley-Davidson. Občerstvovali se a nakupovali zboží u 900 stánků, u kterých vyprodukovali 600 tun odpadků. A také utratili přes 12 milionů dolarů! Za padesát „bucků“ si v místních drive-in kaplích řeklo své „Yes, I Do“ na 140 párů; žen „nahoře bez“ jsem za dva dny viděl více než ve všech amerických filmech za celý život.

Ovšem zdaleka nejpříjemnější bylo zjištění, že ti všichni lidé kolem, připomínající klony vousáčů ze ZZ Top, jsou v pohodě. Stejně jako jízda na harleji, který vrní a zespodu hřeje, a tím připomíná jízdu v koňském sedle. Neženete se dvoustovkou vleže po dálnici, místo toho se rozhlížíte kolem, užíváte si vítr ve vlasech, doteky slunce, volnost, v lepším případě i cestu jen tak, bez cíle.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group