ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

ABSOLUTNÍ, LEDOVÝ VERSACE

Ta láhev se mi líbí. Mám rád pocit, který ve mě vyvolává. Chci něco udělat," řekl kdysi kmotr pop artu Andy Warhol na otázku, co si myslí o láhvi Absolut Vodky. Dostal zakázku láhev Absolut Vodky namalovat. Od té doby, od roku 1985, pracovalo se švédskou značkou Absolut už více než 450 umělců v různých oblastech umění.

 


...

Zatím posledním projektem, který spatřil světlo světa, je projekt Absolut Versace. Projekt o to zajímavější, že vznikal 200 km za polárním kruhem. Stejně jako ze stránek našeho časopisu znáte Absolut Vodku, tak jsme již několikrát psali i o počinech Gianniho Versace, italského módního návrháře. Náš reportér Libor Michalec dokonce navštívil a popsal i Ledový hotel v Jukkasjärvi, který každý červenec roztává a znovu se staví z 2000 tun ledu. Ale zatím jsme neukázali práci jednoho z předních módních fotografů · Herba Rittse.

 

Ve spolupráci s časopisem Vogue vznikl trochu bláznivý nápad · fotografovat Versaceho módní modely ve stylu Absolut za polárním kruhem s pomocí kulis, které vytvoří stavitelé Ledového hotelu. To samozřejmě předpokládá zimu (průměrná teplota při fotografování byla ·20 ?C, nejnižší ·32 ?C), což neprospívá ani fotografické technice, natož modelům a modelkám, které musely po každé čtvrt až půl hodině práce na mrazu pod tepelnou sprchu. Nepříznivé jsou i světelné podmínky, po celý čas fotografování stálo slunce jen jednu hodinu denně nad horizontem. Také scény podle L'Wrena Scotta nebyly jednoduché · vytvořit dvou a půlmetrovou láhev, ve které stojí nahá modelka Naomi Campbell, z jednoho kusu ledu sahá až na hranice možností. Yngve Bergqvist, jehož sedmičlenný tým všechny ledové kulisy vyrobil, říká:

 


...

"Největší výzvou pro nás bylo obrovské A. Led, na kterém se fotografovalo, mohl unést hmotnost osmi tun. Led, ze kterého jsme postavili A, vážil pět tun a traktor, kterým jsme ho tlačili, 3 tuny. Byli jsme na pokraji nosnosti ledového podloží. Jakmile jsme skončili, všichni jsme z ledu rychle utekli."

 

 

Projekt se však zdařil k velké spokojenosti všech, přestože modelka Kate Mossová, jíž patří tvář Medúzy, vyjádřila svoje pocity z prvního dne ve Švédsku slovy: "Zima, zima a trochu zima."

 


..

 
Červen 1997

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group