ikoktejl

Máte doma šampiona?

Text: Marcela Vodová
Foto: Shutterstock

Někteří jejich vzrušené atmosféře úplně propadli, jiní je uznávají jako o důležité pro udržení kvality chovu jednotlivých plemen a další je naprosto odsuzují proto, že jsou nepřijatelné přímo pro zvířata samotná. O čem je řeč? O výstavách koček.

kp1301 sampion shutterstock 72892171

Trocha historie

Jakmile se kočky proměnily z trpěných predátorů lovících myši v opečovávané a šlechtěné domácí mazlíčky, vznikla potřeba srovnávat je a vyměňovat si zkušenosti. Různé výstavy se v Evropě konaly už od 16. století, ale ta pravá výstava v dnešním slova smyslu se pořádala v Londýně v roce 1871.

Byla nápadem Harrisona Weira, spisovatele, malíře a především velkého milovníka koček. Nejenže výstavu celou zorganizoval, ale také sepsal standardy, podle nichž byli účastníci posuzováni, a sám byl jedním ze tří posuzovatelů. Jak zdůraznil ve své příručce Naše kočky: „…bylo by vhodné pořádat výstavy koček, aby bylo možné lépe se starat o jednotlivá plemena, barvy, kresby apod., a aby se kočka domácí stala symbolem krásy a přitažlivosti pro svého majitele dosud neznámé, protože nepěstěné.“ Je potřeba zdůraznit, že hlavním Weirovým cílem při organizování výstavy byla pohoda koček a ne soutěživost jejich majitelů.

Současnost soutěží krásy

Výstavy čistokrevných koček se konají nejčastěji v podzimních, zimních a prvních jarních měsících, protože v tomto období mají dlouhosrsté kočky nejdelší srst. V každé zemi jsou národní organizace sdružující kluby a společnosti chovatelů koček (v České republice je to Svaz chovatelů koček), které se organizací výstav zabývají. V současné době je hlavním cílem těchto soutěží posouzení, jestli se prezentovaní jedinci hodí k chovu. Čím víc jednotlivých ocenění zvíře získá, tím je vhodnější. Navíc je každá výstava významnou společenskou událostí, příležitostí k setkávání, porovnávání a poznávání nových přátel. Rozhodně stojí za to, aby si každý majitel kočky alespoň jednu dvě vyzkoušel. Překvapí vás nejen krása vystavovaných kočiček a kocourků, ale především všechen ten mumraj kolem. Najdete tu vyšňořené výstavní klece, jejichž vybavení vypovídá o bujné fantazii a mnohdy i pořádně tučném kontě majitele zvířete. Potkáte spoustu nadšených chovatelů, kteří s vámi budou ochotně desítky minut probírat kočičí radosti i starosti. A hlavně si užijete atmosféru soutěže krásy v pravém slova smyslu.

Kdy a kde

Termíny výstav lze najít na internetu (např. na stránkách svazu chovatelů koček – www.schk.cz). Výstavy řídí výstavními řády FIFe (Fédération Inernationale Féline) a Sdružení chovatelů koček. Na národních výstavách může kočka dosáhnout pouze titulu šampion, proto jsou častější výstavy mezinárodní, jednou za rok se pořádá výstava celosvětová. Výstavy probíhají o víkendech, kočka se každý den posuzuje znovu bez ohledu na výsledek z předešlého dne. Výstavní plocha bývá omezená, proto je dobré přihlásit se včas. Pak je na řadě kontrola očkování – v propozicích se vždy dočtete, jaké očkování a s jakou lhůtou platnosti je vyžadováno. Při cestě do zahraničí je k přechodu hranic zemí EU nutný Pet passport s potvrzením o čipování zvířete. Na výstavu nesmějí kromě nemocných jedinců koťata mladší tří měsíců, kočky březí, kojící, hluché, s odstraněnými drápky, dopované a kupírované. Všechny zúčastněné kočky, kromě domácích a noviců, musejí být registrovány v plemenné knize.

kp1301 sampion shutterstock 73534177

Příprava kočky

Nejen pro vás, ale hlavně pro vašeho mazlíčka bude výstava výjimečným zážitkem. Musíte však počítat s množstvím cizích lidí a zvířat, nepříjemnými pachy a hlukem.

l Zvykněte kočku na to, že bude zavřená ve výstavní kleci a že se s ní bude manipulovat. Ideální příprava je zavřít ji každý den na chvíli do klece a dobu prodlužovat. Dovolte ostatním členům rodiny, i pokud možno cizím lidem, aby na kočku sahali, díky tomu bude umět potlačit strach a nebude vyděšená, když ji bude brát do ruky posuzovatel.

l Pamatujte na to, že si kočka musí zvyknout
i na jízdu autem. Při cestě na výstavu se jí může udělat špatně a projevy cestovní nevolnosti by mohly vypadat jako příznaky nemoci.

l Důležitý je samozřejmě vzhled. Srst by měla být upravená a vykartáčovaná. Podle potřeby 3–5 dní před akcí kočičku vykoupejte a ošetřete pudrem, ale pozor, pudr vyčešte, aby nebyl v srsti zřetelný. Ostříhejte drápky, očistěte oči
a uši.

Co vzít s sebou

Budete kromě vybavení do klece, kam patří záclonky (60 x 60 x 60cm), podložka pod kočku a přikrývka na horní část klece, potřebovat krmivo, misky, dezinfekční prostředek a záchod se stelivem. Pokud kočičce dáte do klece i pelíšek, bude se cítit bezpečněji. Pro rychlé zkrášlení si přibalte kartáče a hřebeny. Nezapomeňte na potřebné dokumenty – vstupenku a vstupní list, rozpis a časové termíny jednotlivých výstavních tříd, potvrzení o veterinární prohlídce, očkovací průkaz, rodokmen a případné dokumenty potvrzující získaná vyznamenání. Na takové velké akci se může cokoliv snadno zašmodrchat, proto je fajn mít doprovod. Kamarádka nebo jiná spřízněná duše vždycky přijdou vhod.

Startujeme

Nejprve musíte s kočičkou na veterinární přejímku. Po ní kočku umístíte do výstavní klece, jejíž číslo najdete v katalogu. Klec by měla být čistá, je proto lepší ji přetřít dezinfekcí. Pověste záclonky a připravte do klece vše potřebné, naposledy kočičku učešte a očistěte. Pak důkladně zajistěte klec a vydejte se na obhlídku výstavy. Podle průkazu původu zjistíte EMS kód, udávající dané plemeno a barevnou varietu kočky, na jehož základě bude vaše kočička přidělena ke konkrétnímu posuzovateli. Každé plemeno má svoji vlastní bodovací stupnici a podle ní se posuzuje. Kočky bez průkazu původu se posuzují podle kondice, srsti vybarvení, atraktivních znaků a chování. Posuzovatelé jsou vždy odborníci na jedno či několik plemen, sami je úspěšně chovají
a vystavují. Posudek se zapíše do formuláře a vyvěsí na klec, tam se také označí, zda kočka postupuje do soutěže o šampionát. Po posuzování jednotlivých tříd výstava vrcholí.

Best in show

Pokud je kocourkovi či kočičce deset a více měsíců, soutěží v tzv. otevřené třídě. Vítěz třídy může dosáhnout ocenění CAC, díky kterému získává dočasnou chovnost na dva roky. Trvalá chovnost je přiznána zvířatům, která byla nejméně třikrát ohodnocena na národní nebo mezinárodní výstavě známkou výborná a alespoň jedna z nich byla získána ve věku nad tři roky. Na závěr výstavy se pořádá soutěž BIS (Best in show), kde se předvádějí nejkrásnější koťata, kočičky a kocourci. Nejen tito vítězové, ale každá vystavovaná kočka obdrží diplom a posudek.

Stačí milovat kočky

Je vám jasné, že dlouhé cestování či náročné výstavní martyrium váš miláček nevydrží nebo vám žádná cena nestojí za to, aby takový stres musel podstoupit? To nevadí, můžete si užít vzrušení i radost z výstavy, aniž byste sami vystavovali. Zajděte se jen podívat na krásná zvířata nebo přiložte ruku k dílu, ochotných pomocníků není nikdy dost.

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group