ikoktejl

Umísťovací výstavy: druhá šance

Text: Lenka Stránská
Foto: Josef Růžička

Karel Čapek ve své knize Měl jsem psa a kočku líčí, že jeho Pudlenka se objevila zoufale mňoukající a „špinavá jako hadýrek“ na prahu jeho domova, zrovna když dodýchal jeho oblíbený kocour. „Nu, pojď sem micinko, je v tom prst boží,“ uvítal kotě. Pudlenka se mu pak odvděčila mnoha vrhy potomků a on je rozdával svým známým. Kdo by odmítl živý dárek od slavného spisovatele?

Jak přicházíme ke kočkám? Mnozí z nás soucitně poskytnou domov těm zatoulaným, další si kotě vyberou u známých nebo příbuzných, někteří zamíří do útulku a jiní rovnou na nějakou umísťovací výstavu. Ty bývají (pravidlo to však není) součástí výstav ušlechtilých plemen koček. Leckdo sem přijde s úmyslem pořídit si angorku, siamku či mývalku a odnáší si tu, kterou nabízejí útulky. Bez ušlechtilých předků, bez průkazu původu, ale o nic méně hezkou a přítulnou...

kp1301 umistovaci 1 kopie

Novinářka Kateřina Kašparová, předsedkyně občanského sdružení Kočičí azyl, je v Česku snad nejznámější osobností, která se péči o opuštěné kočky věnuje. Zeptali jsme se, kolika kočkám se jí podařilo v loňském roce prostřednictvím umísťovacích výstav nalézt nový domov: „Přímo z našeho vlastního pražského útulku to bylo šestnáct koček přímo na výstavách a další jsme umístili na základě prezentace na těchto akcích, takže to se těžko dá říct přesně. Dále, vzhledem k tomu, že jsme pořádali několik umísťovacích výstav, dají se počty takto námi umístěných koček počítat skoro na stovky ročně. Z těch největších akcí bych jmenovala velkou umísťovačku v rámci veletrhu FOR PETS (v dubnu v Praze), kterou jsem pořádala pro Nadaci na ochranu zvířat a zúčastnilo se jí osm útulků z celé ČR), a naši každoroční akci MISS KOČKA (v září v Praze).“

Když jsem si před zhruba deseti lety pořizovala kočku z útulku, nikoho nezajímalo, zda se u mne bude mít dobře. Dnes je situace jiná. Spousta těchto zařízení si vymezuje právo po nějakém čase zkontrolovat, zda má kočka u nového majitele dobrý domov a zda je o ni náležitě pečováno. Je tomu tak i u Kateřiny Kašparové? „Samozřejmě, máme vypracovaný systém kontrol – od telefonátů a mailů až po případné osobní návštěvy. Vždy to záleží na situaci a hlavně komunikacis novými majiteli – podle toho, jak probíhá (a zda nám třeba posílají fotky apod.).“ To potvrzuje i Dagmar Čermáková z lounského útulku Felca: „Podmínky pro umísťování koček do nového domova nejsou stanoveny zákonnými předpisy. Každý útulek si je stanoví sám. Všechny si přejí, aby zvíře mělo co nejlepší podmínky a aby tedy veškerý čas a finanční náklady nepřišly nazmar.“

kp1301 umistovaci 2 kopie

Umísťovací výstavy jsou bezpochyby záslužnými akcemi v pomoci opuštěným kočkám. Přesto, vidí zde Kateřina Kašparová ještě nějaké rezervy? Co například vázne? Co by se dalo zlepšit? „No, spíš mám pocit, že těch výstav už je hrozně moc, tudíž už nejsou tak účinné, jako byly dřív, a také, že za těch dvacet let (v útulcích působím od r. 1990) už jsme snad museli všechny domácnosti kočkami „zahltit“ a není už kam je dávat. Především ale vidím umísťovací výstavy spíš jako doplněk ke všem činnostem, které útulek (obecně – nejen náš) dělá pro záchranu zvířat a následné hledání nových domovů. Výstava znamená především propagaci, prezentaci a zviditelnění toho kterého útulku (takže není neúspěšná, když se při ní zrovna žádná kočička neumístí) – mnohem víc koček se podaří umístit až po, než na akci samotné. Tam lidi přijdou, prohlédnou si nabídky zvířat, vezmou si kontakty a rozhodnou se později. A pokud možno hodí nějaký ten peníz do sbírkových kasiček nebo přinesou pár konzerv. To je taky velká pomoc! Když už mluvím o těch konzervách – moc prosím každého, kdo chce takto pomoci, ať raději koupí méně kusů, ale kvalitnějších, než hodně nekvalitních. Útulkové kočky trpí stejnými zažívacími problémy jako ten nejrozmazlenější domácí mazlík! A hlavně – nejlepší je vždy se toho kterého útulku zeptat, co zrovna potřebují nejvíc ,a podle toho se zařídit (předplatit jim veterinární péči, koupit konkrétní konzervy apod.). Všichni jsme vždy za pomoc vděčni – a tím víc, je-li opravdu účinná,“ zdůrazňuje Kateřina Kašparová.
Budoucí majitelé koček, které si odnesou z umísťovacích výstav, se nemusejí obávat. Jak uvádí Dagmar Čermáková z útulku Felca, každá kočka musí být odčervená a dvakrát vakcinovaná proti infekčním chorobám a proti vzteklině. „Vakcinace nesmí být starší jednoho roku a mladší než třicet dnů před každou výstavou. Kočky starší osmi měsíců musejí být kastrované, měly by mít čisté uši a nesmějí vykazovat klinické příznaky onemocnění,“ dodává Dagmar Čermáková.

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group