ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

PARKER PÍŠE DĚJINY

Sotva lidstvo sestavilo první sadu znaků k zaznamenání nejvýznamnějších milníků své doby, naráželo na nejrůznější nedostatky svých psacích potřeb. Tak jako v každém oboru lidské činnosti i na poli písemného záznamu bylo mnoho příležitostí ke zlepšování. Od tesání do kamenných destiček přes seříznutý ptačí brk až k moderním plnicím perům uplynulo mnoho času. Přestože plnicí pero dnes už převratnou novinkou není, stále si udržuje své nezastupitelné místo mezi psacími potřebami. Jen samotná pera prošla za posledních více než sto let bouřlivým vývojem. Jedním z nejvýznamnějších zlepšovatelů a vynálezců v tomto oboru byl George S. Parker. Jeho příjmení, respektive produkt, který přivedl na svět a propůjčil mu své jméno, je synonymem kvality a luxusu.

LEPŠÍ PERO

Na konci minulého století byl George S. Parker řadovým učitelem ve wisconsinském městečku Janesville. Jeho životní situace nebyla nikterak uspokojivá. Plat učitele byl mizerný, a tak si George přivydělával jako prodejce per značky John Holland. Je pochopitelné, že mezi svými žáky našel i dost zákazníků, což mu nakonec velmi pomohlo. Jako správný prodejce se o nabízené zboží staral. Při každé z četných reklamací se cítil povinován pokusit se pero rozebrat a opravit. Tím získal jedinečné zkušenosti, které později využil ve svůj prospěch, poznal četné nedostatky per a stal se skutečným odborníkem.

Nic nebránilo tomu, aby konečně zhodnotil své zkušenosti a v roce 1888 založil vlastní firmu. Uplynul sotva rok podnikání, když Parker získal první patent, a další technická vylepšení přicházela závratným tempem.

AMERICKÝ SEN

Roku 1894 bylo Parkerovo snažení konečně korunováno obrovským úspěchem. Tehdy spatřil světlo světa nový revoluční model pera Lucky Curve, které získalo jeho produktům pověst "čistých" per. Pero Lucky Curve totiž mělo geniálním způsobem vedeno inkoust do hrotu pera tak, aby nedošlo k nepříjemnému potřísnění prstů uživatele. Modré skvrny na konečcích prstů byly do té doby znamením písařů!

Poptávka byla všude, navíc Parkerova pera fungovala lépe než ostatní a zároveň vynikala i vytříbeným designem. Není divu, že obchod vzrůstal. Nejen díky svému designu se staly jeho produkty skvělými dárky. Následovaly nové a nové vzory i vylepšení. Společnost rozšířila řady nabízených per, aby uspokojila poptávku na všech známých trzích. Za několik let si Parker vydobyl renomé výrobce vysoce kvalitních produktů, které splňují vše, co se od nich žádá. Ještě do konce minulého století se ze špatně placeného učitele telegrafie stal uznávaný průmyslník, jehož jméno bylo známé po celém světě.

PARKER V DĚJINÁCH

Svou cestu si pera Parker pochopitelně našla i k profesionálům v oboru, čili k těm, kteří se psaním přímo živí. Tak například roku 1896 napsal Giacomo Puccini perem Lucky Curve svou slavnou operu La Bohéme, Arthur Conan Doyle použil pera Parker ke ztvárnění postavy Sherlocka Holmese a tatáž značka byla nástrojem zrodu divadelní hry George Bernarda Shawa Pygmalion, předobrazu muzikálového hitu My Fair Lady. I o mnoho let později dokazuje Ernest Hemingway, že plnicí pera ještě nemají zdaleka odzvoněno. K napsání svého románu Komu zvoní hrana použil právě pera Parker.

Kupodivu ani válečná léta, kdy múzy mlčí, neznamenala pro firmu Parker žádnou ztrátu. Naopak, značka Parker dosáhla během první světové války dalšího rozmachu, a to díky zakázce americké vlády na výrobu per pro vojáky na frontě. Parker tehdy přišel s revoluční novinkou. Důmyslné pero Trench Pen psalo "instantním" inkoustem, který si vojáci mohli sami připravit z tablety smíchané s vodou přímo ve víčku pera.

Poválečná konjunktura znamenala další rozkvět značky. Při výrobě byly použity nové výjimečně odolné plasty. Odolnost per byla tehdy demonstrována v reklamní kampani pádem pera z letadla z výšky čtyř tisíc stop. I mnohokrát potom Parker dokázal, že je vždy originální a o krok napřed. V době, kdy byla všechna pera uniformně černá, uvedl na trh křiklavě červené pero s názvem Parker Duofold, které získalo přezdívku "Big Red". Díky své hřejivé barvě a robustním rozměrům zaznamenalo toto pero okamžitě úspěch! Psal se rok 1933, když získal parkerovský design svůj nejosobitější znak, kapesní klip ve tvaru šípu. Nejvýznamnější odborné uznání Parker získal v roce 1950, kdy byl model Parker 51 oceněn módní akademií za výjimečný styl, preciznost a dokonalé řemeslné zpracování, a byl dokonce vyhlášen jedním z deseti nejlépe navržených spotřebních produktů moderní doby vůbec.

PARKER A SOUČASNOST

Značka Parker si za dobu své existence získala tak pevnou pozici mezi znalci a sběrateli umění, že si mohla dovolit vydat celou řadu speciálních limitovaných sérií určených jen skutečným "labužníkům". Tak například v roce 1965 to byla pera zdobená stříbrem ze španělského námořního pokladu, který byl potopen na začátku osmnáctého století. Speciální edice také připomínají významné události v dějinách lidstva. Tak bylo v roce 1968 u per Space Pen použito kovu z lodi Atlas, která vynesla Johna Glenna do vesmírného prostoru. Futuristický vzhled per T-1 udivil celý svět, vždyť na jeho výrobu byl použit titan z přistávacího modulu Apollo. Obdiv a uznání si zaslouží i řada World Memorial z roku 1991, která připomíná odzbrojení a konec studené války. Pera jsou zdobena emblémy vyrobenými z plášťů hlavic sovětských a amerických jaderných střel!

Pera Parker jsou často vyrobena speciálně jen pro konkrétní podpis světodějné události. V průběhu let je používali světoví vůdci, když měnili chod dějin, bez nadsázky se tedy dá říci, že právě tato pera píší dějiny. Tradice má své kořeny už v roce 1899, kdy byla perem Parker podepsána španělsko-americká mírová dohoda.

Ani následující dokumenty za ní svým významem nezůstávají pozadu: v květnu 1945 použil Parkerů 51 vrchní velitel spojeneckých vojsk, generál Dwight D. Eisenhover ke stvrzení konce druhé světové války na evropské frontě, hned o čtyři měsíce později podepsal svým vlastním dvacet let starým perem Parker Duofold generál Douglas MacArthur japonskou kapitulaci na palubě bitevní lodi Missouri v tokijském přístavu, 27. července 1953 si vybral Parker generál Mark W. Clark, aby stvrdil uzavření příměří zažehnávajícího korejský konflikt.

Zatím poslední historická událost, u níž asistovala pera Parker, byla rusko-americká dohoda, kterou podepsali George Bush a Boris Jelcin, zavazující obě strany ke zničení dvou třetin jejich strategických jaderných zbraní.

MYSLÍ I NA DOBROČINNOST

Značka Parker svůj kredit nevyužívá "pouze" na to, aby asistovala u významných mezníků v historii lidstva. Už několikrát Parker (zde se pochopitelně nejedná o samotného zakladatele, ten zemřel v roce 1937) souhlasil s tím, aby nejen dobrý zvuk jeho jména, ale i potřebná sponzorská pomoc zaštítily některé humanitární projekty. Jedním z chvályhodných činů bylo vydání speciální emise per Parker World Memorial - výtěžek z jejich prodeje byl věnován Fondu pro oběti katastrof.

Dosud nejrozsáhlejší akcí humanitárního charakteru byla celosvětová kampaň Parker Words of Inspiration Appeal. Cílem tohoto programu, v němž Parker spojil síly s Dětským fondem Organizace spojených národů - UNICEF, bylo získat prostředky pro účinnou pomoc v boji s negramotností ve třetím světě. Organizátoři hnutí v čele s lordem Richardem Attenboroughem, který v UNICEF zastává funkci "A Goodwill Ambassador" - posel dobré vůle, vyzvali více než sto padesát světových osobností a celebrit, aby společně vytvořily ručně psanou knihu osobních inspirací. V březnu byl tento unikát i se sběratelskou kolekcí per Parker Snake Pens, kterými byly jednotlivé příspěvky zapisovány, vydražen. Veškeré takto získané prostředky, jednalo se o částku sto tisíc dolarů, byly věnovány organizaci UNICEF. Ta je použila na vzdělávací programy pro tisíce dětí v zemích s nejnižší gramotností na světě - v Indii, Rwandě a na Mali.


Jednotlivé příspěvky byly ručně psány do putovní knihy, jež podnikla doslova světové turné. Při této příležitosti ji doprovázela i putovní výstava per Parker, dokumentující historii samotné značky. Zlatým hřebem expozice byla i nová limitovaná sada Parker Snake Pens, kterou byly příspěvky do sborníku Words of Inspiration psány. Touto sadou Parker opět prokázal, že jeho výrobky mohou být vnímány i jako umělecké dílo. Pera zdobí elegantní stříbrný had se zelenýma smaragdovýma očima. Parker už mnoho let spojuje tradici s technickým pokrokem, pomáhá tak světu a píše dějiny...
PSACÍ NÁSTROJE PARKER V DATECH

1888 - George Safford Parker vyrábí první pero.
1892 - G. S. Parker a W. R. Palmer zakládají společnost The Parker Pen.
1894 - Parker patentuje systém zásobování inkoustem Lucky Curve.
1898 - Je patentováno nasazovací víčko pera.
1899 - Je patentováno plnicí pero vyrobené z jednoho kusu.
1903 - Parker ustanovuje první zámořské distributorské středisko.
1904 - Parker vyrábí první mechanický plnicí inkoustový systém, který využívá gumového háčku.
1911 - Parker patentuje vylepšené zásobování inkoustem Lucky Curve.
1916 - Je představeno zámkové plnění a je patentován kapesní klip.
1920 - Parker představuje první mechanickou tužku.
1926 - Parker začíná pro svá oblíbená pera Duofold používat nerozbitné plasty.
1931 - Je představena, patentována a zaregistrována nová formule čisticího inkoustu.
1937 - Umírá zakladatel společnosti George S. Parker.
1950 - Parker 51 dostává Cenu módní akademie 1950 za výjimečný styl, preciznost a dokonalé řemeslné zpracování.
1955 - Parker se stává první společností, která nabízí tužku s tekutou tuhou.
1956 - Parker představil pero Parker 61 - první samoplnicí pero.
1968 - Parker představuje mechanickou tužku s automatickým zásobníkem Cartridge Pencil.
1988 - Parker slaví 100. výročí.
1993 - Parker uvádí na trh plnicí pera, kuličková pera, rollery a mechanické tužky Sonnet.
listopad 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group