ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Cafe diesel

TEXT A FOTO: Petr Mácal

Průjezd checkpointem rusko-čečenské hranice obsazeným vojáky a policisty napovídá, že situace v regionu je neklidná. Ježící se protitankoví ježci a hlavně kulometů příslušníků speciálních jednotek OMON, nenechají nikoho na pochybách. I tady ale platí, že v nouzi poznáš přítele.

Jedno z dobrodružství naší cesty do Kazachstánu 25 let starým terénním vozem značky Mitsubishi Pajero začalo slovy „zase to hřeje“. Zatuhlá čelist brzdy na zadním kole nám po výměně brzdových destiček způsobila problém, se kterým jsme nebyli schopni se ani po několika pokusech vypořádat. K tomu se ještě přidaly potíže s nádrží, zkrátka když se daří, tak se daří…

ko1301 cecensko img 1930

Přátelský azyl

Pro obyčejného turistu cestování Kavkazem znamená zátěž i pro peněženku – exotické vozidlo s nápisem KOKTEJL dávalo ozbrojencům naději k snadnému vylepšení rodinného rozpočtu. Po zjištění, že jsme kolegové ze státní služby (byť z jiné republiky), došlo vždy k družnému hovoru, zakončeného přátelským rozloučením. Po průjezdu tímto checkpointem s nocí na krku, jsme nedaleko Grozného zjistili na autě technickou závadu, naštěstí jsme objevili rozsvícená okna čerpací stanice. Při demontáži nádrže se ukázalo, že již jednou opravená palivová nádrž opět praskla. Místem pro opravu se stalo odpočívadlo u silnice, které se v rusky mluvících zemích označuje jako „CAFE“ a slouží k chráněnému stání kamionů.

Po několika minutách jsme vzbudili pozornost místních. „Mňa zavud Amir, što slučílos?“ ozvalo se za námi. Světlo ze svítilny v rukou tazatele namířené na místo opravy bylo předzvěstí zájmu a přátelských úmyslů. Po chvíli se tu sešlo šest mužů, pro které jsme se stali příjemným osvěžením večerního rozjímání nad šálkem čaje. Po dvou hodinách neúspěšné snahy o opravu nádrže, nám bylo jasné, že bez pomoci místních vozidlo neopravíme. Nakonec jsme využili nabídky majitele odpočívadla, zdejšího vojáka Amira, na večeři a nocleh. Vozidlo jsme umístili na zvedák v dílně, klíč v ruce vystřídalo tágo a starosti s opravou se změnily v mezinárodní česko-čečenské biliárové utkání, které jsme, nutno dodat, prohráli. Večer zakončila večeře, která se musela, pro nás s velkým překvapením, obejít bez piva, protože naši přátelé byli vyznavači islámu. Rovněž celé CAFE bylo „nealkoholické“…

ko1301 cecensko img 2072

Domácí rafinerie

Ráno nás vystavil náš nový přítel testu náboženské zdatnosti, což byl jediný okamžik, kdy nám trochu „zatrnulo“. Amir nám v telefonu ukázal jakousi nejasnou fotografii obuvi a zeptal se: „Ty znaješ Pjotr, čto eto?“ Bylo nám jasné, že BAŤA to asi nebude, a rádoby vtipná odpověď, že se jedná o sněžnici, byla pro Amira velkým překvapením. Šlo totiž o sandál proroka Mohameda. Tato drobná příhoda naštěstí nezkalila čiré vody našeho přátelství a další otázky týkající se náboženství po dobu našeho pobytu už nepadly. Ráno Amir zakončil šibalskou otázkou, jestli nám už auto dobře jede, a pak nám nabídl, že nám něco ukáže. Nasedli jsme do jeho vozidla audi, které jak říkal, získal za zásluhy v předchozí válce. Po příjezdu k bráně s ostrahou ozbrojenou kalašnikovem nám nebylo úplně jasné, kam náš průvodce míří. „Nu pasmatrytě, eto naš něftozavod,“ rozpřáhl ruce a ukázal na obrovské nádrže zakopané v zemi, kouřící destilační kolony a strážní domky jejich soukromé rafinerie. Oběma nám ,,spadla čelist“. Amir začal vyprávět, že ropa obsahuje více látek, sloučenin s velkým rozsahem bodu varu. Jsou v ní obsaženy kapalné a tuhé uhlovodíky jako parafín a asfalteny, dále pak různé sirné a dusíkaté sloučeniny. Pro další využití ropy je nutné ji rozdělit pomocí pecí a destilačních kolon, výměníků tepla, čerpadel a dalších zařízení do menších frakcí. Tady vzniká mimo jiné benzin a nafta, odpadní mazut zůstává v nádržích. Je pravdou, že po výkladu rafinace ropy jsme se nevěřícně dívali na zařízení. Těžko se dalo uvěřit, že to, co vidíme, je opravdu domácí rafinerie. Pece byly udělány z nádrží obezděných žáruvzdornou vyzdívkou, z nichž na nás i do několika metrů sálalo horko. Z těchto pecí vedla soustava trubek, která pokračovala jakousi soustavou nádrží. Některé byly tlakové, jiné naplněné vodou k ochlazování látky, která vycházela z pecí. Tyto destilační vany tvořily na sebe navazující komplex. Další částí rafinerie byly obrovské cisterny, patrně již pro zpracovanou ropu. Amir tvrdil, že každý den odjíždí jeden plný kamaz.

„Stačí kopnout bagrem a je nafta,“ osvětluje pozadí současné mezinárodně politické situace mezi Ruskem a Čečnou. Při vyndání fotoaparátu nás ihned zarazil a fotografování bylo možné až po domluvě s ostrahou. I v těchto hlídaných prostorách jsme se setkali s islámskou pohostinností. Obsluha místní rafinerie, mezi ní i účastníci včerejšího biliárového utkání, se s námi dávala do družných rozhovorů. Tak jak oni byli zajímaví pro nás, my jsme byli zajímaví pro ně. Častým tématem hovorů byla okupace v roce 1968, setkali jsme se tu i s přímým aktérem srpnových událostí, vyznamenaným medailí za záchranu socialismu. Hovory na toto téma vždy probíhaly v přátelském duchu a ze strany Rusů s nostalgickým nádechem. Obyčejní vojáci byli tehdy přesvědčeni, že jdou bojovat za správnou věc…

A je to

S nadsázkou nám připadalo, že jak je dobrým zvykem u nás pálit domácí slivovici, tak je v Čečně dobrým zvykem pálit naftu a benzin. Později jsme se dozvěděli, že tyto rafinerie se ve válce stávaly vyhledávaným cílem útoků ruské armády a jejich legalita je sporná. Z tohoto důvodu jsou v článku některé údaje pozměněny. Večer se s námi Amir rozloučil výbornou večeří, kterou tvořily takzvané manty, těstoviny plněné mletým masem, které nám připravila jeho žena. Podaroval nás drobnými prezenty jako součástmi z jeho uniformy a hodinkami. Rozloučili jsme se a s opraveným autem vyrazili směr Kavkaz. Jak jsme již uvedli, komplikace nás zavedli na toto místo, mezi Čečence, kteří se stali na dva dny našimi přáteli a hostiteli. Poskytli nám bezplatně ubytování i jídlo. Za opravu auta razantně odmítli peníze ve formě dolarů i eur. Nezbylo nám nic jiného, než jim poděkovat formou daru. Věnovali jsme jim naše expediční vybavení na vyprošťování vozidla, ráčnový řetězový naviják. Prý se bude hodit do místní dílny.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group