ikoktejl

  • Vychází listopadový Koktejl

    Nové číslo je právě na stáncích!

Soutěže

Soutěže KoktejluKvíz, čtenáři na cestách, předplatitelská soutěž... Každý měsíc mají čtenáři Koktejlu možnost hrát o ceny v našich soutěžích. Výherce, pravidla i ceny najdete zde.

Archiv vydání

Archiv KoktejlKoktejl je na českém trhu již dvacet let a počet jeho vydání překročil číslo 250. Kompletní archiv našich čísel je vám právě k dispozici k podrobnému prostudování.

Aktuální číslo

Sto a více stran reportáží, cestopisů, rozhovorů a rad vám pravidelně přináší náš měsíčník, magazín Koktejl. 

Lyžování, wellness a kapurková

Text: Antonín Jan Grimm 

Posledních pár let jsem trávil zimní dovolené v alpských zemích. Možnost zajet na několik dní k našim východním sousedům jsem uvítal. Alespoň si udělám představu a budu moci porovnávat. Dilema, zda si vybrat Vysoké nebo Nízké Tatry jsem vyřešil elegantně. Půl na půl. A proto, že nejen lyžováním živ je člověk, snažil jsem se poznat i další možnosti, jak si na Slovensku zpříjemnit pobyt.

První otázkou bylo, jak se tam co nejlépe dostat. Vlastním autem cesta z Prahy do Popradu zabere 6 hodin a při průměrné spotřebě 7 litrů vás vyjde na přibližně 1500 Kč.

Další možností jsou noční autovlaky Českých drah. V Praze vám vašeho miláčka naloží, vy si pěkně chrupnete a v Popradu vystoupíte ráno svěží.

Trvá to celé od naložení po vyložení přibližně 11 hodin a cena pro jednu osobu a vůz je na nějakých 1700 Kč za jízdu v jednom směru.

 http://www.cd.cz/cs/mezinarodni-cestovani/specialni-nabidky/

2013-02-slovensko pohodicka v jasnePohodička v Jasné

Na sever a na jih 

První na programu byly Nízké Tatry. Cesta z Popradu do Demänovské doliny a střediska Jasná trvá 45 minut. Jasná je jednoznačně největší ski areál na celém Slovensku s celkem 45 km sjezdovek. Vyblbnou se zde jak začátečníci, tak i zkušenější lyžaři. Novinkou od letošní lyžařské sezóny je znovu propojení severní a jižní strany Chopku (2024 m.n.m). Takže jak praví klasik, na sever a na jih…

Do areálu, který patří do skupiny Tatry Mountain Resorts se v minulých letech hojně investovalo. Nejen do zbrusu nových lanovek, ale i do systému zasněžování a do ubytovacích kapacit. Výsledkem je i garance lyžování po dobu 5 měsíců. A protože nemusím celý den od rána do večera lyžovat, díval jsem se i po jiném rozptýlení. www.jasna.sk

Pokud jste bez dětí, stojí za návštěvu Demänovské jeskyně. Ledová jeskyně bude přes zimu zavřená, tak alespoň jeskyně Svobody. A trochu se nachodíte. Výběr je ze dvou okruhů, buď 1,1 km nebo ještě o kilometr více. K tomu okolo tisíce schodů! Ale za to krápníkové tajemné podzemí určitě stojí. http://www.ssj.sk/jaskyne/spristupnene/demanovska-slobody/

Při večeři ve vyhřáté kolibě pak jako aperitiv přijde vhod Demänovka (likér vyráběný ze 14 druhů bylin, tatranské vody a včelího medu).

2013-02-slovensko morske vlny v besenoveMořské vlny v Bešeňové

Pokud cestujete s ratolestmi, asi se nevyhnete akvaparkům. Z Jasné cesta zabere přibližně 20 minut a vyrazíte buď do Tatralandie www.tatralandia.sk , nebo do Gino Paradise Bešeňová. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Obě místa jsou neskutečně rozlehlé, kapacita se počítá v tisících a tak se připravte na poměrně rušný zážitek. Spousta tobogánů, umělých vln, bazénů, tropických palem a třeba i pirátská loď vaše dětičky jistě rozparádí.

A zase krátký přesun z Jasné okolo 50 minut do dalšího významného lyžařského střediska, na Donovaly. Oblíbené mezi bratislavskou smetánkou, ale pochybuji, že Čech někoho na rozdíl od Špindlu rozpozná. Areál, který nese název Park snow (zkuste vyslovit slovensky a hříčka je na světě) je rozložen na dvě místa. Část Záhradiště je určeno dětem a začátečníkům, na Novou Holu (1361 m.n.m) by měli zavítat ti zdatnější.

První smělé pokusy malých lyžařů můžete i pod dohledem instruktorů zajistit ve Funparku, kde je celkem devět posuvných pásů a spousta blbin pro děti. Pokud děti budou mít i tak dost energie, nedaleko odsud je bruslařské kluziště. Vstup je zdarma. Stejně tak jsou zdarma parkoviště pro automobily, což mě velmi mile překvapilo. Všechny informace si pomocí aplikaci Park Snow Donovaly stáhněte do chytrých telefonů. www.parksnow.sk A pro ty, co potřebují být stále on-line, skoro všude na Slovensku je v hotelech, restauracích nebo v lyžařských půjčovnách wi-fi připojení gratis.

2013-02-slovensko ice camp na donovalechIce camp na Donovalech

Dospělí si pak za odměnu skočí na ledový drink do Ice campu. Móda ledových hotelů dorazila i na Slovensko. Vychlazená finská vodka a koktejly míchané na ledovém baru jsou jistě vítaným zpestřením. Pro zájemce se dá domluvit i noc s přespáním a veškerým servisem. Věřte, že zima vám určitě nebude. Cena za přenocování až pro 4 osoby je 300 euro.

 http://www.icecamp.eu/

Pokud vyrazíte na Liptov (tak se tato část Slovenska jmenuje) vězte, že letos uplyne 300 let od smrti hrdinného zbojníka Jury Jánošíka. Místní v Liptovském Mikuláši organizují velkolepé akce. Potrvají do srpna 2013, ale vrcholem asi bude 22. březen. Ten den projde městem průvod zbojníků, proběhne pásmo scének o životě Jánošíka a na závěr místního hrdinu pověsí na náměstí za žebro.

Více o programu a turistických lákadlech Liptova na www.mikulas.sk

2013-02-slovensko kozi vrsok a skvele syryKozí vršok a skvělé sýry

Hurá do Vysokých 

Cestou zpět z Donovalů do Popradu, kousek před vodní nádrží Liptovská Mara zastavujeme u zajímavé, prosklené stavby. Jmenuje se Kozí vŕšok. Je sice na rovině u silnice, ale to je asi jediná vada na kráse. Jsem překvapen vkusným interiérem, kterému vévodí uprostřed velký krb. A hlavně kvalitou místních kozích sýrů. Co třeba grilovaný kozí sýr se zázvorovými hruškami a rukolou? „Základem všeho je kvalitní mléko získávané od dodavatelů z horských a podhorských pastvin. Naším posláním je udržet skvělou pověst slovenských sýrařských mistrů“, dodává Viera Paľová z Kozího vršku. Její slova potvrzuje i vystavené ocenění z největší světové výstavy sýrů z Birminghamu z roku 2012. V konkurenci skoro 3 000 sýrů získali skvělé třetí místo. www.kozivrsok.sk

Ve Vysokých Tatrách se lyžuje významněji na dvou místech, Štrbském Plese a v Tatranské Lomnici.

2013-02-slovensko lanovka na lomnicky stitLanovka na Lomnický štít

My se zastavme na druhém místě. Moderní kabina vás vyveze na Skalnaté Pleso a pak pokračujete dvousedačkou do sedla pod Lomnický Štít. Trochu závidím turistům v červené kabince mířícím na vrchol hory vysoké 2 634metrů. Tak snad příště. www.vt.sk

„Toto je najlepšia lyžovačka v Tatrách“, povídá mi Peter Rajec a ví, o čem mluví. Jako bývalý člen horské služby má místní hory v malíku. A skutečně, černá sjezdovka z Lomnického sedla s úžasným a hlavně odkrytým výhledem do údolí je parádní. A možná se neubráníte vzpomínkám na slavný film Anděl na horách.

2013-02-slovensko welness ve vysnych ruzbachachWellness ve Vyšných Ružbachách

Po lyžování následuje krátký přejezd do Vyšných Ružbachů www.ruzbachy.sk . Cestou projíždíme městečkem Spišská Bělá, kde má muzeum vynálezce objektivu Josefa Petzvala. Ružbašské termální bazény nechávají při teplotě až 34 stupňů zapomenout na únavu z lyžařských výkonů. Po saunování přemlouváme plavčíka a pouští nás ochladit se do sněhových závějí. Co víc si přát? A přeci. Něco ostřejšího. Po všech borovičkách a hruškovicích je tu whisky. První Slovenská. Ve vesničce Hniezdne přeměnili bývalé JZD na prosperující lihovar. V objektu Nestville parku se seznámíme s historií řemesel a života na severu spišského kraje. Víte třeba, co byl sypanec?

2013-02-slovensko nestville parkNestville park

Následně v místní velkorysé restauraci ochutnáváme krajové speciality a na závěr při degustaci i místní vodku, whisky a likér Tatra balzam. www.nestvillepark.sk

Poslední den končíme naše krátké poznávání v Bachledové dolině. Leží trochu mimo hlavní tatranský hřeben, ale pokud zrovna nemají Polští sousedé prázdniny, tak je to poměrně klidná oblast.

I zde bylo v posledních letech hodně zainvestováno. Výsledkem jsou dvě moderní sedačky spojující Bachledovu dolinu s Jezerskem. Od lyžování si na chvilku odpočineme a zadovádíme si na 1200 metrů dlouhé bobové dráze. Komu by i toto rozptýlení nestačilo, může si zapůjčit sněžnice a vyrazit na hřebenovou túru. www.skibachledova.sk

2013-02-slovensko pejsci uz cekajiPejsci už čekají

A na závěr psí spřežení. K pravé zimě patří i jízda na saních tažených psím spřežením. Po dohodě pejsci se zkušeným musherem přijedou i blíže k místu, kde bydlíte. Domluvit lze i několikahodinovou cestu s přípravou jídla ve volné přírodě. www.adventoura.eu

Musím říci, že mně Slovensko mile překvapilo. Moderní lyžařská střediska často v blízkosti termálních lázní, skvělá kuchyně a pro spoustu Čechů i neexistující jazyková bariéra, dělají z našich východních sousedů favorita pro cestu jak za lyžováním, tak i za relaxací.

Tak hurá na noční vlak a snad nám stevard nabídne nějakou závěrečnou, tedy kapurkovú.

(podle šarišského nářečí závěrečná sklenička….) Více tipů naleznete na www.slovakia.travel

You have no rights to post comments

Naši partneři

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group