ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

MISSISSIPPI - ŘEKA LEGENDA

Od kanadské hranice v Minnesotě až do Mexického zálivu protéká Mississipiii na své téměř čtyři tisíce kilometrů dlouhé cestě dvanácti státy Unie, aby se u New Orleansu vlila do moře. Na cestě přijímá vodu přítoků Missouri a Ohia a při minimálním spádu se pak líně valí v obloucích svými vlastními náplavami do zálivu. Povodí Mississippi pokrývá 3 238 000 čtverečních kilometrů a řeka sama má průměrný průtok 18 000 kubických metrů za sekundu.

 


Mississippský parník

 

Řeka hrála prvořadou roli v civilizačním rozvoji Velkých plání amerického Středozápadu před tím, než existovala železnice. Legendou mezi veletoky se však stala svou folklorní tradicí, do níž patří slavné parníky s kolovým pohonem z minulého století. Terén řeky byl pravidelně zaplavován až do roku 1954, kdy Kongres schválil financování série přehrad a zdymadel z federálního rozpočtu.

 

Katastrofické záplavy v roce 1994 však dokázaly, že na zkrocení Mississippi člověk se svými hrázemi prostě nemá. K údivu inženýrů byla v roce 1983 jedna z přehrad vážně poškozena, téměř zničena povodní. Vybudovala se tedy pomocná přehrada.Mnoho lidí však věří, že jednou Mississippi rozbije všechny zábrany a pustí se přímo dolů na jih korytem Atchafalayi.

 

V tom případě by nastalo peklo. Města Baton Rouge a New Orleans zaniknou, neboť příliv slané vody z moře nebude mít v oslabené Mississippi žádnou protiváhu. Inženýři samozřejmě tvrdí, že žádná povodeň nezničí všechna zdymadla a přehrady najednou. Zůstávají však nejistí, zeptá-li se někdo "a co takhle zemětřesení"?Ale Mississippi je především něčím, co uvázne v mysli jako nesmazatelný dojem. Je to nonšalantní gigant, jenž inspiroval Marka Twaina (rodáka z obce Florida na Missouri) k vytvoření Toma Sawayera a Hucklebery Finna.
 
Září 1996

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group