ikoktejl

  • Vychází listopadový Koktejl

    Nové číslo je právě na stáncích!

Soutěže

Soutěže KoktejluKvíz, čtenáři na cestách, předplatitelská soutěž... Každý měsíc mají čtenáři Koktejlu možnost hrát o ceny v našich soutěžích. Výherce, pravidla i ceny najdete zde.

Archiv vydání

Archiv KoktejlKoktejl je na českém trhu již dvacet let a počet jeho vydání překročil číslo 250. Kompletní archiv našich čísel je vám právě k dispozici k podrobnému prostudování.

Aktuální číslo

Sto a více stran reportáží, cestopisů, rozhovorů a rad vám pravidelně přináší náš měsíčník, magazín Koktejl. 

Obloučky pod Zugspitze

Text a foto: Antonín J.Grimm

Češi milují zimní lyžování a houfně se o zimních prázdninách a různých volnech valí do Alp. Sám jsem několikrát absolvoval dlouhé přejezdy, nadával při kolonách na Brennerském průsmyku a hledal drobné na placené úseky dálnic. A přitom jsou i možnosti, kdy se dá čas výrazně zkrátit a ušetřit i na kilometrech a mýtech. Vítejte v Zugspitz Arena, hodinu jízdy z Mnichova.

2013-08-zugspitz 1

Nejvyšší hora Německa Zugspitze leží na hranicích s Rakouskem. Přístup na vrchol je možný z obou zemí. Zůstaňme ale v Rakousku, respektive v Tyrolsku. Lyžařská oblast nazývaná Zugspitz Arena uspokojí opravdu každého. Hlavními centry jsou městečka Ehrwald a Lermoos. Díky jednotnému skipasu můžete projezdit 148 km sjezdovek.

2013-08-zugspitz 3

V Ehrwaldu jsou sjezdovky vklíněny mezi lesy, což při bíle obalených stromech působí přímo pohádkově. Z městečka k spodní stanici lanovky je třeba využít skibus, ale je to o pár minutách jízdy. Stejně jako svahy, tak i ubytování v Ehrwaldu uspokojí všechny kategorie návštěvníků. Komu zbude po celodenním dovádění na svazích ještě energie, může večer vyrazit na sjezdovky na saních. Základem je si osvojit systém brždění. Pak už bude několikakilometrový sešup celkem legrace.

2013-08-zugspitz 2

Přes údolí, kde v létě trefují míčky golfisté a v zimě se po upravených stopách prohánějí běžkaři, leží středisko Lermoos. Na rozdíl od Ehrwaldu nabízí těžší terény na převážně otevřených, nezalesněných pláních. Hotely jsou v těsném dosahu stanic lanovek, což je určitě výhodou. Velký zájem je o rodiče s dětmi, kterým vychází vstříc spousta ubytovacích zařízení. Pro nejmenší lyžaře byla nedávno zprovozněna gondola Familyjet. Vše s výhledem na majestátnou nejvyšší horu sousedního Německa.

2013-08-zugspitz 8

Po vydatné lyžovačce následuje krátký přejezd do vesničky Bichlbach. „Ke stolu!“, pobízí nás Renata Straková, Češka původem ze Šumavy. Nesedáme si však do vyhřáté restaurace, ale zalézáme do ledového iglú. To se postaví pomocí nafouklého gumového balónu o průměru 6 metrů, na jehož kupoli se navrší až 1,5m sněhu. Díky počasí většinou stavba vydrží až do května. Podává se skvělé tyrolské sýrové fondue v kombinaci se svařeným bílým vínem. Inu místní specialita. Ke stolům a na lavice se vejde až 20 lidí. Komu by uvnitř byla zima, může se po jídle naložit do dřevěné kádě s vodou, zahřívané na 35 stupňů. To je nutno ale domluvit předem, protože ohřev vody pomocí polen trvá 3 hodiny. Ale ta romantika. Koupání v teplé vodě se svařákem v ruce a pohledy za svitu měsíce na Alpské velikány.

2013-08-zugspitz 7

Nyní již nás čeká vrchol výletu. A to doslova. Majestátná Zugspitze. Spodní stanice lanovky je výšce 1225 metrů. Jsme tu po ránu hned první, lyžování chtiví pasažéři. Kabina připomíná tramvaj zavěšenou na mohutných lanech. Malinko znejistíme, když obsluha pomocí paletových vozíků dostává do kabiny dva obří, 800 kg vážící betonové bloky. Prý trochu fouká a je nás jen pár. Hurá do oblak! Během 10 minut se dostáváme o 1737 metrů výše, na vrchol vysoký 2962 m. Už jen přejít pomyslnou hranici a hurá na prázdné svahy (to proto, že jsme dnes první…). Celkem 17 km sjezdovek v ledovcovém kotli na úbočí hory nabízí parádní lyžování. A vůbec nevadí, že na pár vlecích je ještě kotva. Pro občerstvení si na Sonnenterasse můžete vybrat mezi restaurací bavorskou, nebo tyrolskou. Ale ať už budou špetzle, šnaps nebo weitzen beer šmakovat v každé jinak, jedno mají společné. Nádherný panoramatický pohled na více než 400 vrcholů v Rakousku, Německu, Itálii a Švýcarsku. Komu se po vydatném obědě nebude chtít na lyže, může se mrknout do muzea „Faszination Zugspitze“. Přiblíží vám zde éru prvních odvážných dobyvatelů hory, ještě před vybudováním lanovky. Ta byla z Tyrolské strany zprovozněna v roce 1926, z německé strany až o 5 let později. A v teple muzea se vám bude těžko chtít uvěřit těmto zaznamenaným klimatickým rekordům: rychlost větru 335 km/h, mráz -35,6 st, výška sněhové pokrývky 9,4 metrů.

2013-08-zugspitz 4

Užitečné informace:
Cesta z Prahy zabere necelých 5 hodin, trasa měří 490 km.
Zpáteční jízdenka lanovkou na Zugspitze stojí pro dospělé 36,5 euro, pro děti 22 euro.
Zajímavou možností pro lyžaře je skipas Top snow card, na který lze jezdit „na obou stranách Zugspitze, tedy ve dvou zemích. Více o cenách permanentek a ubytování v oblasti Zugspitz Arena na:
www.zugspitze.at, www.alpenresidence.at, www.zugspitzarena.com

2013-08-zugspitz 6

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naši partneři

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group