ikoktejl

Archiv vydání Koktejlu Special

Brána Evropy

Text: Jitka Lenková

Přes 40 kilometrů pobřeží, 7692 hektarů souše, 4734 hektarů moře, na 450 milionů tun zboží a 90 tisíc zaměstnanců. To jsou základní údaje popisující největší přístav v Evropě – Rotterdam.

Loni do rotterdamského přístaviště zavítalo 79 487 námořních a na 80 000 říčních lodí, předloni byla tato čísla ještě o pár tisícovek vyšší. Není proto nadsázkou, když se o rotterdamském přístavu mluví jako o bráně Evropy.

sp1302 rotterdam

Téměř polovinu zdejších lodních nákladů představují tekutiny, hlavně ropa a ropné produkty (asi 212 mil. tun ročně). V sypkých nákladech (71 mil. tun) převažují uhlí, železná ruda a šrot. Na kontejnerovou dopravu připadá asi 125 mil. tun. a 17 mil. tun na „náklad s koly“ (roll on/roll of cargo), jako jsou například kamiony. Zbývajících zhruba 25 mil. tun nákladu zahrnuje kusovou a ostatní dopravu. Širší zázemí vlastního přístavu tvoří Rotterdam s více než 600 tisíci obyvateli.

Podobně impozantní je také historie Rotterdamu a jeho přístavu. V ústí řeky Šeldy byl promyšleně založen roku 1230. V roce 1340 měl již asi dva tisíce obyvatel a získal městská práva. Největší rozmach zažil v koloniálních časech, a potom spolu s rozvojem průmyslu koncem 19. století. Současnou podobu získal po 2. světové válce, kdy budovy zničené bombardováním nahradila moderní výstavba. Stejně jako celé Nizozemsko také rotterdamský přístav hledí odvážně do budoucnosti, kterou mu jeho představitelé podrobně, doslova krok za krokem, naplánovali až do roku 2030.

sp1302 logo amsasada

powered by contentmap

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group