ikoktejl

Vychází Extra Energie!

EX1302 titulkaZATÍM STÁLE TÁPEME

Co by nastalo, kdyby nám najednou došla šťáva? Barvitě to popisuje celá řada hollywoodských snímků. Všechny mají přízvisko katastrofický. Ano, bez proudu by to byla skutečně katastrofa pro společnost, jak ji známe a jak jsme na ni zvyklí. Proto také nejlepší mozky světa dobrých sto let bádají nad tím, jak lidstvu zajistit co nejúčinnější a nejdostupnější zdroj energie. Různé státy pak pod vlivem výzkumů nastupují různé cesty k energetické nezávislosti, aby je potom vzápětí pod tlakem nových poznatků opustily a vydaly se opačným směrem.

Počátek 21. století se nese právě ve znamení velkých obratů a divoké diskuse o energetické budoucnosti Česka, Evropy, celého světa. Po katastrofě ve Fukušimě se od jádra odvrátilo Německo. Britská vláda naopak před nedávnem řekla ano další výstavbě jaderných bloků, která byla u ledu od roku 1995. Pro ostrovní stát, který nemůže nakupovat elektřinu od sousedů, jde o logickou alternativu k obnovitelným zdrojům, jež nezajišťují stabilní výkon. Cena za stabilitu však bude obrovská – vláda bude majitelům elektrárny dlouhých 35 let garantovat vysokou výkupní cenu elektřiny.

Okamžik, kdy budou muset státy včetně Česka definitivně rozhodnout o cestě, na niž se vydají, se blíží s tím, jak se tenčí zásoby uhlí. Žádný obor však není protkaný tak hustou lobbistickou sítí jako právě energetika. Komu věřit? Komu jde skutečně o zajištění energetické soběstačnosti a komu pouze o zajištění jeho kapsy? Faktem je, že elektřina na burzách díky vzrůstajícímu podílu obnovitelných zdrojů zlevňuje. Jak jí bude přibývat, budou se muset konvenční zdroje dotovat. S každým dalším fotovoltaickým panelem na naší střeše navíc klesne odběr od energetických gigantů. Hrozí proto, že v budoucnu jim nezbude nic jiného než zvyšovat cenu elektřiny spotřebitelům, kteří jim ještě zůstanou. Stejně jako zvyšují cenu vodárny, když lidé utahují kohoutky. Všichni hledají cestu, jak se těmto hrozbám vyhnout.

Můžeme jen doufat, že toto tápající meziobdobí překonáme a že stát dá jasný apel k vykročení na cestu. Jestli bude správná, to posoudí až příští generace.

Příjemné čtení vám přeje

Michal Dvořák
šéfredaktor

Tagy: Extra 2013 2

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group