ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Editorial Koktejl Special ČR a SR

SP1303 titulkaPřejít na články ze Specialu Zima ČR a SR 2014

Celý život v jedné tašce

Strašně nerad nosím igelitku. Jednak mi vadí, že nemístně šustí ve chvílích, kdy má být posvátné ticho, třeba v čekárně u zubaře. Jednak mi zaměstnává ruku, která by pak nemohla být v pohotovosti, kdyby například klopýtla nějaká kolemjdoucí semifinalistka Miss. Jsou ale lidé, kteří na igelitky nedají dopustit. Například slavný cestovatel a etnograf Miloslav Stingl málokdy vyrazí z domu bez svých oblíbených „stinglovek“. Je to jeho příruční kápézetka, která se mu osvědčila všude ve světě. Má v ní léky, kulicha, náhradní prádlo a další potřebné věci. A proč v igelitkách? Protože mu tyto ošuntělé tašky nikdo neukradne.

Existuje ještě jedna skupina lidí, kterým jsou igelitky nerozlučnými družkami. Ti bez domova. Někomu stačí jedna, jiný jich s sebou na svých toulkách městem vláčí třeba šest. Prohodil jsem pár slov s jedním nijak zvlášť zanedbaným mužem, kterému jsem přispěl na chleba (koupil si nakonec koblihy). Zajímalo mě, zda má ve svých čtyřech igelitkách nějaký systém, jako mají systém i domácnosti nás, kteří máme kde bydlet. Měl. První mu byla prádelníkem a botníkem, druhá koupelnovou skříňkou a zároveň špajzkou, třetí komorou se všelijakým harampádím, nástroji a nářadím, které tak člověk může k životu potřebovat. Obsah poslední tašky mi prozradit nechtěl. Nenaléhal jsem, ale vrtalo mi to hlavou. Nakonec jsem skončil u dvou verzí. Měl tam knihy, ale styděl se to říct, protože knihy v našich očích tak nějak k bezdomovci nepatří. Anebo tam měl prostě vzpomínky. Něco, co mu připomínalo časy, kdy měl moderní prádelník, skříňku nad umyvadlem plnou kolínské, a kdy si mohl sednout v parku a číst knihu, aniž by budil pohoršení. Ani jemu starou igelitku nejspíš neukradnou. Nikdo netuší, jak je pro něj cenná.

Pokud teď v čase předvánočním potkáte strhaného ušmudlaného člověka, který bude ověšen igelitkami, zvažte, zda mu na svátky nepřispět několika drobnými či aspoň dobrým slovem. Pozor ale, aby to nebyl někdo, kdo se ještě na poslední chvíli snaží chytit Ježíška.

Příjemné svátky s Koktejlem Special vám přeje

Michal Dvořák
Šéfredaktor

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group