ikoktejl

  • Vychází Extra Energie!

    Čím budeme topit příští rok? Otázky a odpovědi ze světa energií vám přináší nové vydání časopisu Extra. Na stáncích od 13. 10. 2017.

Vychází Extra Hrady a zámky!

EX1401 titulkaNávštěvník verze 2.0

Vzpomenete si, který hrad či zámek jste navštívili jako první? Já ne. Zřejmě mi bylo kolem tří let a nejspíš šlo o nějakou památku v mých rodných středních Čechách. Pak následoval nespočet výletů s rodinou, školou, pionýrem, skautem i po vlastní ose. Všechny spojovalo několik detailů: paní za upatlaným okýnkem pokladny, obrovské hnědé papuče, v nichž se tak krásně klouzalo po podlaze, všudypřítomná brnění, porcelán, paroží – a musím přiznat, že i nuda, která se dostavovala v páté komnatě u dvacátého obrazu kohosi v rokokové paruce.

Teprve když jsem dorostl do oněch hnědých papučí natolik, že mě namísto klouzání začal zajímat výklad, nuda většinou polevila. Dílem se však o to postarali sami kasteláni a průvodci, kteří opatrně, ale s úspěchem obohacují prohlídkové okruhy o alchymistické dílny, historické či přírodopisné kvízy, workshopy a další interaktivní prvky. Snaží se tak zaujmout i návštěvníky, kteří sice díky novým médiím žijí ve světě plném zkratek, není to však svět statický. Renesanční kamna za šňůrou s nápisem Nevstupovat! je nezajímají. Chtějí si věci osahat, používat je, učit se interakcí. A když jim to zámek či hrad nenabídne, ruka jim tak nějak automaticky sklouzne do kapsy k mobilu a v nádherných historických interiérech se noří do světa nul a jedniček.

Jak poznáte na následujících stránkách, řada našich památek se z návštěvníka verze 2.0 poučila a vychází mu vstříc, aby si prohlídku užil v mnoha rozměrech. A když nakonec jeho prsty přeci jen sáhnou po telefonu, ať vyťukají: Kámo, tohle musíš vidět!

Příjemné čtení vám přeje

Michal Dvořák
šéfredaktor

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group