ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Kluci krev a mlíko

TEXT A FOTO: Eric Lafforgue

Co je pro vás ideálem krásy? Troufám si tipnout, že ať má jakoukoli podobu, ani zdaleka se nepodobá tomu, co každoročně velebí zástupci kmene Bodi v jižní Etiopii.

ko1401 etiopie bodi omo13-6664

Každý rok v červnu probíhá v údolí řeky Omo na jihu Etiopie oslava nového roku kmene Bodi, nazývaná Kael. Kromě klasického radování se ze změny kalendáře je Kael především vyvrcholením půl roku probíhající soutěže „krásy“ mezi místními muži. A jak se vítěz vybírá? Stane se jím ten, kterému za poslední půlrok narostlo největší břicho.

ko1401 etiopie bodi ethio-3802

Pravidla celé soutěže jsou jednoduchá. Z každé rodiny se může zúčastnit pouze jeden svobodný mládenec. Šest měsíců v kuse pak všichni soutěžící mladíci konzumují pouze čerstvé mléko a kravskou krev. Platí pro ně zákaz vycházení, zapovězen je pro ně po dobu soutěže také sex. Na oplátku se jim ale dostává veškeré péče. Nemusejí po celý den nic dělat, a tak jen lenoší a čekají, až jim dívky z vesnice přinesou další dávku jejich dietní stravy. Srovnání s ostatními účastníky tak získají až potom, co vyrazí po půl roce na vyhlášení soutěže.

ko1401 etiopie bodi omo13-7329

Na představení tlouštíků čeká celá vesnice. Tradiční oblečení, jásání, a do toho batolící se mladí muži. Pro ty nejtlustší je pohyb tak složitý, že se musejí opírat o jiné, nebo je na místo akce musejí dovézt auty. Když konečně dojde k vyhlášení vítěze, vypukne vřava. Na vítěze však nečeká žádná hmotná cena, pouze velká vlna uznání. Pravděpodobně se o něj budou ucházet všechny svobodné dívky ve vesnici. A že má velké břicho? Po skončení diety se jeho postava během několika málo týdnů vrátí do normálu, zápis na seznamu vítězů však přetrvá navěky.

ko1401 etiopie bodi img 2262

Oslavy Kael jsou obvykle turistům nepřístupné. Je ale možné, že je brzy už neuvidí vůbec nikdo. Do hlavního města kmene Bodi, Hana Mursi, totiž vláda plánuje v příštích letech sestěhovat ze všech koutů Etiopie na 300 tisíc lidí. Dnes tam žije pouhá tisícovka. Spolu s novými pracovními silami už teď přicházejí také problémy, včetně zdravotních. AIDS, žloutenka typu A a B… Plány na vybudování farem na cukrovou třtinu v údolí řeky Omo tak vážně ohrožují místní tradice včetně originální oslavy nového roku.

powered by contentmap

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group