ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

SYDNEY - MĚSTO NÁMOŘNICKÉ

Poměrně rychlým a obvyklým dopravním prostředkem je tady loď. Lodí se přepravují lidé do práce, lodí cestují na návštěvu i na výlet. Dokonce si mohou vybrat mezi normálním nebo rychlým člunem. Každopádně si můžete být jisti, že na místo určení se ani taxíkem nedostanete rychleji.


V Sydney najdete spousty lodí. Od nejmenších bárek až po funkční válečné křižníky. V jejich těsné blízkosti se v přístavišti doslova krčí štíhlé rudočerné plavidlo s pěticípou hvězdou! Stařičká sovětská ponorka, atrakce pro turisty.

Nedaleko famózní budovy Opery a mostu Harbour, držícího pohromadě zásluhou kladenských nýtů, kotví další rarita - replika sto devadesát let staré plachetnice Bounty, která byla postavena pro natáčení stejnojmenného filmu (1984) se slavným krajanem Mel Gibsonem.

K noční plavbě na Bounty nás pozval krajanský spolek Sokol. V Austrálii se Češi a Slováci poměrně často a rádi setkávají, pořádají různé plesy, vystoupení, sportovní zápasy nebo docela obyčejně posedí u českého piva. Je zde i poměrně bohatá knihovna a videotéka. Nejvíc mě fascinoval advokát, který tu žije od počátku padesátých let a v krajanských novinách vede jazykový kroužek! Jeho čeština je i téměř po půlstoletí skvělá.

Ale zpět na Bounty. Na palubě nás přivítali nefalšovaní námořníci oblečení do historických kostýmů, zpívaly se staré námořnické písničky a pořádaly nejrůznější chlapské soutěže (kterých se zúčastnily i dámy), jako přetahování lanem. Vítězové i poražení pak svorně usedli ke grilovaným kuřatům, plodům moře, spoustě ovoce a sklenkám báječného vína. Až teď jsme si všimli, že už se smráklo a naše plachetnice se pohupuje přímo proti budově Opery.

Na nedalekém poloostrově se míhají stíny netopýrů, policejní hlídka projíždí v džípu parkem a kontroluje, jestli se v potemnělých koutech neděje cosi nekalého.

Loď konečně přirazila ke břehu. Po vratkém můstku vystupujeme na břeh. Aniž bychom to tušili, procházíme se končinami, kde se za pár hodin rozjede obchod s drogami a "bílým masem". Přesto je tu celkem bezpečno. A to prvními bílými obyvateli byli trestanci. Jediný souboj tady dnes vede Bounty se sovětskou ponorkou. Souboj o přízeň turistů.
červenec - srpen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group