ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Symbol toromiro

TEXT A FOTO: František Bureš

Strom toromiro (Sophora toromiro) býval pro domorodce na Velikonočním ostrově (Rapa Nui) ještě v nedávných dobách jedním z největších symbolů flóry. Rostl pouze na tomto nejodlehlejším obydleném ostrově naší planety, ale poslední exemplář byl pokácen před více než půl stoletím. Pro domorodé obyvatele Velikonočního ostrova, který je stále zahalen mnoha tajemstvími, byl strom toromiro nesmírně důležitý. Z jeho tvrdého dřeva vyřezávali sošky a řezali tabulky, do nichž ryli žraločím zubem obrázkové znaky a symboly zvláštního písma rongo rongo. Toto písmo, které jako jediní v celé Oceánii používali domorodci na tomto odlehlém ostrově, se dosud nepodařilo rozluštit. Tabulek se záhadným písmem se zachovaly sotva dvě desítky a jsou rozmístěné v několika muzeích v Evropě a Americe. Ovšem vyvstává jiná otázka, zda bude možné toromiro znovu vrátit na Velikonoční ostrov.

ko1406 tema strom dl1

Ze zahrady do přírody

Velikonoční ostrov býval v minulosti porostlý palmami, ale jeho obyvatelé se postarali o to, aby přišel o veškerou vegetaci a zůstala jen část keřů a tráva. Koncem 19. století na ostrov přivezli cizí farmáři ovce, jejich tisícová stáda začala vážně ohrožovat a poškozovat ekosystém ostrova. Výhonky stromů toromiro už neměly možnost se dále rozrůstat a zvolna hynuly. Poslední strom toromiro byl v divoké přírodě zaznamenán v roce 1960 uvnitř kráteru vulkánu Rano Kau. Norský vědec Thor Heyerdhal na tomto ostrově prováděl v roce 1956 výzkumy a naštěstí z tohoto posledního stromu toromiro s hrozny dlouhých žlutých květů získal semena a zaslal je do několika botanických zahrad v Evropě a Chile. Cílem byla snaha o to, aby bylo možné v budoucnu znovu tento druh stromu vzkřísit. Specialistům z botanických zahrad v německém Bonnu, švédském Göteborgu a Chile se ze získaných semen podařilo se střídavými úspěchy vypěstovat a uchovávat keře toromiro jako raritu na předních místech skleníků. V posledních letech se prováděly pokusy toromiro znovu na Velikonočním ostrově vysadit, dokonce byl vytvořen zvláštní projekt, ale sazenice toromiro vždy uhynuly.
Při našem pobytu na Velikonočním ostrově jsme po stromu toromiro pátrali v tamní botanické zahradě, která byla otevřená teprve v roce 2012. Správce nám však řekl, že toromiro ještě nemají, ale keříky tohoto vzácného stromu bychom mohli vidět ve Vívero, lesní školce Chilské lesnické korporace pod svahem sopky Rano Kau. A tak jsme se tam vypravili. Doprovázel nás mladý domorodý pracovník lesní školky, který nám vyprávěl o tom, že s dříve vysazenými rostlinkami toromiro nebyli úspěšní – všechny jim uhynuly. „Tohle je jeden z exeplářů toromiro,“ začal vysvětlovat. „Sazenice nám poslali z Chile, z botanické zahrady ve Viña del Mar. Po počátečních neúspěších při pěstování jsme zjistili, že keříky toromiro potřebují k růstu humusovou hlínu se zvláštní houbou. Takovou půdu jsme v dostatečném množství získali z výkopu uvnitř kráteru vulkánu Rano Kau. Navíc keříky vyžadují neustále dostatek vody v kořenovém balu. Vidíte ty tři trubičky? Vodu přivádíme ke kořenům malým čerpadlem. Od té doby se nám začalo pěstování vcelku dařit. Před staletími malé rostliny a keře stromu toromiro rostly pod korunami palem a byly tak chráněné před paprsky slunce i před větrem. Snažíme se proto při jejich pěstování těmto podmínkám přizpůsobit.“

ko1406 tema strom dl

Happy end

Je to jako malý zázrak, že tady ze semen, pocházejících z posledního stromu zdejší divoké přírody, znovu vyrůstají geneticky stejné stromky. Když se rozhlédnu kolem, tak nedaleko zahlédnu v nízkých kamenných ohrádkách tři toromira. Dosahují výšky přes jeden a půl metru a dobře prospívají. Krásné zdravé keříky skutečně dávají naději, že jeden z vyhynulých symbolů flóry Velikonočního ostrova se na ostrov znovu vrátí a bude možné ho v blízké budoucnosti pěstovat. Například místní řezbáři by pak z jeho krásného tvrdého a tmavého dřeva mohli znovu vyřezávat tradiční sošky moai kava kava, napodobeniny tabulek rongo rongo a další umělecké ­předměty.

powered by contentmap

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group