ikoktejl

Vychází Už víš proč? 2/2015

UV1502 titulkaVíce než dvě desítky let dělí první a zatím poslední filmový snímek z parku, kde se podařilo oživit pravěké tvory. Za tu dobu přibylo filmových efektů, ale také poznatků, které o dinosaurech máme. A hodně věcí se zcela změnilo. Víme už například, že většina dinosaurů měla peří. Nebo bylo prokázáno, že jsme schopni oživit mamuta z dávné DNA, ale na tyranosaura můžeme zapomenout. Je to zkrátka moc dávno a genetické informace se nemohou přenést v čase až k nám.

Z filmů si také snadno můžete odnést dojem, že velká část dinosaurů byla krvelačná monstra toužící po mase a krvi. Ve skutečnosti však šlo ve většině případů o býložravce a obrovské drápy nesloužily k trhání těl kořisti, ale k hrabání půdy. V našem dinosauřím speciálu k těmto třem faktům přidáváme dalších devadesát osm. Začínáme na straně 12.

V sekci technologických zpráv jsme se zaměřili na dvě velká témata. Prvním jsou vojáci budoucnosti. Scénáře ze sci-fi filmů se pomalu stávají realitou, zřejmě nebude tak dlouho trvat, než se exoskeletony stanou běžnou součástí armádní výbavy. V druhém velkém článku pak odhalujeme forenzní vědu. Je úžasné, co dnešní kriminalisté zvládnou odhalit.

Hodně se věnujeme jídlu, protože to je téma dnešní doby. V sekci vědecké probíráme ze všech stran cukr. Kde se bere, kde se zpracovává a jak nám pomáhá či ubližuje. V přírodě jsme pak zavítali na farmu, kde se vyrábí mléko. A komu z toho všeho ještě nevyhládlo, ten se může rozjet spolu s námi třeba v novém Porsche 919 Hybrid, výherci letošního ročníku Le Mans, nebo se sondou New Horizons rozletět na výzkum až ke vzdálenému Plutu.

Přeji příjemné čtení

Jiří Škoda
šéfredaktor

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group