ikoktejl

  • Vychází letní Koktejl

    Prázdninové vydání je právě na stáncích!

Soutěže

Soutěže KoktejluKvíz, čtenáři na cestách, předplatitelská soutěž... Každý měsíc mají čtenáři Koktejlu možnost hrát o ceny v našich soutěžích. Výherce, pravidla i ceny najdete zde.

Archiv vydání

Archiv KoktejlKoktejl je na českém trhu již dvacet let a počet jeho vydání překročil číslo 250. Kompletní archiv našich čísel je vám právě k dispozici k podrobnému prostudování.

Aktuální číslo

Sto a více stran reportáží, cestopisů, rozhovorů a rad vám pravidelně přináší náš měsíčník, magazín Koktejl. 

Tajemná místa Krušných hor, aneb Krušné horory

Na prázdniny připravuje Destinační agentura Krušné hory zážitkový okruh neen pro rodiny s dětmi. Projekt Krušné horory startuje v červnu. Jedná se o ucelený okruh geokešinku v Krušných horách na místech, která představíme ve filmech. Deset krátkých sedmiminutových hraných filmů natočených na konkrétním místě v destinaci s tajemným, hrůzostrašným či strašidelným příběhem zavede turisty napříč celými Krušnými horami a podhůřím do historie a naláká je na krásná a turisticky zajímavá místa. Na místě, kdy byl film natáčen, je uschována casche. Ucelený okruh deseti casche bude mít svůj vlastní web a facebook. DAKH vydá turistický pas na sběr razítek uschovaných na místě casche. Ten bude k dispozici v informačních centrech. Projekt plánujeme pokračovat i v příštích letech například okruhem pro hendikepované kešery nebo extrémnímí keškami. Projekt podpořila Severní energetická, a.s.

Krušné horory - Kravatova jeskyně from Petr Mikšíček on Vimeo.

Pilotní díl je natočen na základě pověsti o sedláku Kravatovi. Pověsti a příběhy vychází ze starých pramenů, na místech se tradují a vypráví mezi lidmi. K nalezení jsou i v místních kronikách.

Pověst o sedláku Kravatovi

Mezi Litvínovem a Osekem, na kraji tzv. klášterního lesa, kde se Krušné hory k Loučné hoře zvedají, leží osada Loučná.
Při stezce vedoucí klášterním lesem z Loučné do osady Riesenburk leží sluj po rudném dolování, které se Kravatova jeskyně říká.
Na konci třicetileté války řádili v našem kraji Švédové. V Duchově sídlil jejich regiment a odtud pořádali loupeživé výpravy do okolních vesnic. Jejich řádění bylo takové, že se ještě na počátku minulého století uchovalo v myslích lidí jako hrůzyplný švédský zmatek.
V té době žil v Loučné sedlák Hanuš Kravat. Se svými pacholky vyjížděl do lesů, kde číhal na potulující se Švédy. Když narazil na švédský oddíl, rozhodil po zemi hrst ovsa, ze kterého vyrostli ozbrojení jezdci, s jejich pomocí Švédy zabíjel a do jeskyně házel. I stalo se, že jeden Švéd přežil, dostal se ke svému regimentu v Duchcově a tam vyprávěl o Kravatovi a jeho jezdcích. Za svůj čin byl Kravat zajat, odvezen do Prahy a odsouzen k trestu políbení železné panny, při kterém z hrudi železné panny vystoupily ostré nože a odsouzenému se zabodly přímo do srdce.

Tak zemřel sedlák Hanuš Kravat za své rebelie proti Švédům. A tak se sluji začalo říkat Kravatova jeskyně a dodnes se v Loučné říká místu, kde sedlák Kravat žil a pásl svoje stáda

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naši partneři

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group