ikoktejl

  • Vychází letní Koktejl

    Prázdninové vydání je právě na stáncích!

Soutěže

Soutěže KoktejluKvíz, čtenáři na cestách, předplatitelská soutěž... Každý měsíc mají čtenáři Koktejlu možnost hrát o ceny v našich soutěžích. Výherce, pravidla i ceny najdete zde.

Archiv vydání

Archiv KoktejlKoktejl je na českém trhu již dvacet let a počet jeho vydání překročil číslo 250. Kompletní archiv našich čísel je vám právě k dispozici k podrobnému prostudování.

Aktuální číslo

Sto a více stran reportáží, cestopisů, rozhovorů a rad vám pravidelně přináší náš měsíčník, magazín Koktejl. 

Editorial 6/2016

KO1606 titulkaPřejít na články z Koktejlu 6/2016

Thajská lekce

Pokud bych řečeno dnešní terminologií měla něčemu dát „like“, zvedla bych palec pro Thajsko. Potěšila mě zpráva, že tamní vláda učinila rozhodnutí, které asi nebude přínosem pro thajskou pokladnu, významně těžící z turismu, ale určitě pomůže přírodě k regeneraci. Thajci uzavřou turistům jednu z nejoblíbenějších destinací v zemi a to ostrov Ko Tačaj, vyhlášený ráj potápěčů. „Pláž je přeplněná stánky s jídlem a výletními loděmi. To způsobuje, že se situace na ostrově rychle zhoršuje. Pokud ho neuzavřeme nyní, ztratíme Ko Tačaj navždy,“ nechal se slyšet ředitel odboru národních parků Tunya Netithammakul. Uzavření ostrova, které bylo zatím oznámeno na dobu neurčitou, má ochránit přírodní zdroje a zabránit dopadu turismu na životní prostředí.

Moje čtyřletá dcera dostala k narozeninám dětskou encyklopedii zvířat. Otevřela kapitolu „ohrožené druhy“ a svůj malý prstík zabořila do mapy světa. „Maminko a tohle zvíře už nikde nežije? A tohle taky ne…?“ „Neboj, ještě žijí, ale není jich moc, proto musíme chránit místa, kde bydlí, aby tam mohla dál být.“ „A kde bydlí ten velkej modrej papoušek, kterýho jsme viděly v kleci ve zverimexu?“ „Jmenuje se Ara hyacintový a bydlí v pralese v Brazílii.“ „A když tam na něj budeme hodný, tak tam dál bude lítat?“ „Snad ano, Sofi,“ odpověděla jsem nejistě tomu lidskému tvorečkovi lačnícímu objevovat svět. Často mám pocit, že děti vědí víc než dospělí. A navíc dokážou pravdu formulovat s brutální jednoduchostí. První červen je dnem dětí, oslavme ho s nimi a probuďme i to své vnitřní dítě z letargie. Ono tam někde v hloubi nás stále přebývá, jen mu dovolit se ozvat.

„Usmějte se na život,“ řekl mi někdo, do koho jsem náhodou narazila. Slíbila jsem, že tuhle větu pošlu tichou poštou dál, tak to plním. Krásný červen.

Barbora Slavíková Literová
šéfredaktorka

You have no rights to post comments

Naši partneři

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group