ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

AZTÉCKÉ MÝTY: AŽ ZHASNE PÁTÉ SLUNCE

 

Dokonce i nefrit je roztříštěn,
dokonce i zlato je rozdrceno,
dokonce i peří kvecala je spáleno...
Člověk nebude žít věčně na povrchu země:
Náš čas trvá jen krátce!

 

 

Těmito hořkými slovy zazpíval básník a velký aztécký panovník Texcoca Netzahualcoyotl v jazyce nahuatl o konci světa. Přesněji o zániku aztécké civilizace. Tuto tragédii Aztékové sami sobě předpovídali. Po každých 104 letech, když se sešel 260denní, 365denní a 584denní cyklus planety Venuše, se třásli strachy, že zhasne páté slunce (naše Slunce) a jejich svět bude zničen. Snažili se tomu sice ze všech sil zabránit obětováním ohnivému bohu, svému osudu však neunikli.Dvě legendy vypráví o původu vyspělého národa Aztéků. V mnohém se sice liší, ale jedno mají přeci společné. Obě tvrdí, že Aztékové nejsou původními obyvateli Mexické plošiny, ale přišli (pravděpodobně počátkem 13. století), aby ovládli nejen mocensky, ale především kulturně původní obyvatele.

Zhruba o sto let později vytvořili v mexickém údolí aztéčtí panovníci skutečnou říši s poměrně komplikovaným systémem vlády, který dost zamotal hlavu španělským vyjednávačům. Dlouho například předpokládali, že tlatoani, se kterým jednají - k záhubě předurčený Montezuma, je nejvyšší císař. Později se však ukázalo, že šlo o mluvčího.

Když Španělé vedení Hernánem Cortésem vstoupili na území Aztéků (1519), postupně pronikli do srdce říše - hlavního města Tenochtitlanu a vyvrátili celou civilizaci, a tedy i 3000 let trvající historii Mezoameriky. Nevyužívali k tomu jen svých vojenských schopností, ale také již zmiňované proroctví o zániku říše Aztéků.

Montezuma (Motecuhzomy Xocoyotzina) byl zoufalý, když se dozvěděl o Cortésovi, neboť jej považoval za Opeřeného hada, a sám Cortés se ochotně pro úspěch svých cílů k této roli propůjčil. Legenda o Quetzalcoatlovi (Opeřeném hadovi - božském protějšku nejvyššího boha Tezcatlipoca) totiž praví, že se jednoho dne vrátí, aby převzal vládu nad říší. Navíc bylo Montezumovi předpovězeno, že zahyne a za jeho vlády zanikne i jeho lid, což potvrzovala různá znamení. Tak se bohužel také stalo.
Aztécká civilizace je nejlépe zmapovanou předkolumbovskou kulturou Ameriky, a to díky množství dokumentů sepsaných v jazyce nahuatl nebo ve španělštině, pořízených po dobytí říše - například rozsáhlá encyklopedie bratra Bernardina de Sahagúna.
květen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group