ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

STAROVELŠSKÉ MÝTY: PRYDERIHO PŘÍBĚH

Tajemství, zázraky či neobvyklé skutečnosti obklopují příběhy starých mýtů. Ty keltské nejsou výjimkou. Poslyšte jeden z nich, starý velšský příběh o podivuhodných okolnostech zrození Pryderiho, syna vládce Pwylla a jeho choti Rhiannon.


Starovelšský král Pwyll vládl Llys Arberthu, neboli Narberthu. Proslavil se kupříkladu svým slavným vítězstvím nad Hafganem v zásvětní říši.

Když vládce Pwyll poprvé spatřil svou budoucí ženu Rhiannon, byl okouzlen. Doslova i obrazně. Byl totiž začarován na sněmovním místě a tehdy spatřil neobvykle krásnou dívku oblečenou v oslnivě zlatém šatu, jak kolem cválá na skvostně bělostném koni.

Pwyll neváhal a nasedl na svého oře, aby dívku dohonil. Stala se však podivná věc. Ať pobízel koně jak chtěl, ať jej bodal sebevíc do slabin, ne a ne čarokrásnou jezdkyni dohonit. Ze zoufalství na ni začal volat. A vtom se dívka zastavila, ohlédla se a vlídně se na něj usmála: "Zdravím tě, můj milý, přijela jsem, abych se stala tvou manželkou. Musíš mě jenom zbavit mého dotěrného nápadníka Gwawla."

To nebyl pro překvapeného vládce žádný problém, vždyť slavně bojoval i v zásvětní říši. Gwawla snadno přelstil, krásnou Rhiannon si vzal za ženu a zplodil s ní syna Pryderiho.

Pryderi byl krásné novorozeně, ale jeho rodiče se z něj bohužel neradovali příliš dlouho. Hned třetí den - v předvečer prvního květnového dne, zatímco jeho chůvy spaly, byl za záhadných okolností unesen. Trápení jeho nešťastné matky si však nikdo nevšímal. Naopak, byla nespravedlivě obviněna, že svého syna zabila, a odsouzena k sedmiletému pokání. Měla sedět před branou města, kde jezdci sesedali z koně, a nabízet jim, že je na svém hřbetě odnese až do paláce.

Tutéž noc, kdy byl Pryderi unesen z paláce svého otce, narodilo se v jiném městě, v domě jeho vládce Teirnona krásné hříbě. Teirnon hlídal svou nejmilejší klisnu při porodu, neboť již několikráte předtím, vždy v předvečer prvního květnového dne, porodila hříbě, ale to vždy záhadně zmizelo. Tentokrát byl však Teirnon na stráži, a když se objevil ohromný pařát a sápal se po hříběti, Teirnon ťal hbitě svým mečem a zvíře zachránil. Venku před stájí se mezitím strhl podivný rozruch. Teirnon sice nezjistil, co se stalo, ale když se vrátil do stájí, spatřil na prahu malého chlapce zabaleného v hedvábném šátku.

Teirnon se s manželkou chlapce ujali, a když dosáhl čtvrtého roku, všimli si, že je nápadně podoben vládci sousedního města Pwyllovi. I dovtípili se, že jde zřejmě o záhadně zmizelého Pryderiho, a tak vrátili chlapce jeho pravým rodičům.
červen 2000

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group