ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

SCANDOLA

Korsika, to jsou hory vyrostlé přímo z pěny tříštící se mořské hladiny. Korsika je ovšem také ostrov mnoha protikladů. Stovky kilometrů pláží jemného bílého písku na východní části ostrova prudce kontrastují s divokými, rozeklanými skalisky západního a jižního pobřeží. Korsika je jedním z mála míst na světě, kde se můžete během jediného dne koupat v teplých vodách průzračně čistého moře a potom vystoupit na vrcholky skalnatých hor.

 

Ve vnitrozemí naleznete rozsáhlé lesy s překrásnými horskými jezery a jako perly roztroušené malé vesničky, kde má pohostinnost místních obyvatel tisíciletou tradici a vám nic nebrání ochutnat některé z nabízených místních specialit jako jsou kořeněné klobásy, chuťově vynikající domácí sýry a svérázná místní vína.


Přírodní rezervace Scandola,
která se těší pozornosti
UNESCO, by neměla uniknout
vaší pozornosti.

Jedním z míst, které by nemělo uniknout vaší pozornosti, je přírodní rezervace Scandola, která se těší i pozornosti UNESCO. Tato přírodní rezervace je jedna z posledních, která je doposud netknuta zásahy lidské ruky. Jedním z důvodů, proč je tomu tak, je, že se rozkládá mimo dosah civilizace a je dostupná pouze dlouhou mnohakilometrovou pěší túrou.

Jednodušší je ovšem přístup z moře. Její krásy můžete obdivovat za necelou půlhodinku plavby z paluby speciální lodi.

Rezervace se rozkládá na 919 ha pobřežních skalisek a k nim přidružených 1000 ha moře.

Za svůj vznik vděčí sopečné činnosti, která však proběhla ve velice vzdálené minulosti - asi před 250 miliony lety. V rozervaných skalních útvarech a tichých zátočinách nacházejí útočiště tisíce mořských racků, stovky kormoránů a mořských orlů. Při zastávce lze skrze sklo na dně výletní lodi vidět i podmořský život. Řasy, které pokrývají přilehlá skaliska, sytě červená mořská rajčata nebo různobarevné korály. Šťastlivci mohou zahlédnout některé z mnoha druhů ryb nebo krabů. V jednom ze zálivů vzniklých sopečnou činností leží i malinká vesnička Girolata s typickou janovskou pevností na kopci při vstupu do zálivu. Nespatříte tu jediný automobil, dokonce ani cyklistické kolo. Není tu ani píď silnice a celou vesnici, přístupnou pouze z moře, projdete během několika minut. K radovánkám místních dětí patří snad jen koupání v průzračné vodě.

V podvečer se vracíme do Porta a teplé slunce nás hladí svými měkkými paprsky.
 
Říjen 1997

. . . . .
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group