ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

HORY V MOŘI PELYŇKU

 

Great Basin označuje v podstatě monotónní a fádní území, rozsáhlou pánev, která vyplňuje většinu státu Nevada. Název, v překladu Velká pánev, vznikl od velmi podivného, avšak pro tuto oblast charakteristického způsobu odvodnění: valná většina zdejších toků a řek nemá žádný odtok do moře. Místo toho se voda soustřeďuje v mělkých pánvích, mokřadech a bažinatých rovinách, kde se rychle vypaří do suchého pouštního vzduchu. Nezůstane po ní ani památky. Jen desítky suchem rozpraskaných plošin. To je tedy Great Basin.

Existuje naštěstí ještě jeden Great Basin, od tohoto rozlehlého a fádního podstatně odlišný: Great Basin n. p. Patří k nejmladším národním parkům v Americe (vyhlášen 27. října 1986). Jeho území o rozloze 31 000 ha se nalézá v jižní části pohoří Snake Range, kde bylo před 15 000 lety typické horské zalednění. Z něho zůstal v parku jen zbyteček pod vrcholem nejvyšší hory Wheeler Peak (3982 m).


NEJOPUŠTĚNĚJŠÍ SILNICE

Z města Rena musíte překonat přes tři sta mil po silnici č. 50 táhnoucí se napříč celým státem a nesoucí výmluvný název - The Lonelist Road (Nejopuštěnější silnice). A což teprve všechny ostatní, podřadnější cesty v Nevadské poušti, třeba ta s označením číslo 6? Potkat se tu během stovky mil s jiným "zbloudilcem" je vskutku oslavyhodná náhoda. Málokdo má chuť popojíždět od jedné zapomenuté tečky na mapě ke druhé. Tonopah, Warm Springs, Currant - to jsou místa, pro něž se hodí označení "kdesi uprostřed ničeho". Od obzoru k obzoru se táhne silnice rovná jako pravítko. Jízda ukolébává ke spánku. Střídají se dva druhy úseků. Chvíli jedete dnem ploché pánve podobným dnu slaného jezera. Pak se ocitnete pod horským hřebenem, který se táhne ve směru poledníků. Z vrcholu se otevírá pohled do následující placky, porostlé rozlehlými plochami nízkých keřů v barvě myších kožíšků. Jedna šedivá placka jako druhá, jeden hřbet se podobá druhému. Zbývá jen projet městem Ely, kde je největší povrchový měděný důl na světě, a z pelyňkového moře se do téměř čtyřtisícových výšek zvedá Snake Range.

PAMĚTNÍCI TUTANCHAMÓNA

Jako mávnutím kouzelného proutku mizí při vstupu do parku šedivá poušť. Začínají se objevovat osikové háje, lesy jalovců a borovic, dokonce porosty vzácných smrků Englemanových a pohledných douglasek. Nad nimi se rozprostírají alpínské louky plné květů. Ačkoli jste z výšky Snake Range odkrojili 1400 metrů a zbývající výškový rozdíl na vrchol představuje necelý kilometr, musíte ujít skoro třináct kilometrů. Hřeben Snake Range se stal útočištěm pro studenomilné zástupce rostlinné i živočišné říše. Mnohé rostliny, pro něž byla poušť nepřekonatelnou bariérou, zde zůstaly izolovány od ostatních svého druhu a vyvíjely se tak jedinečným způsobem. Napovídá tomu i jméno stezky Bristlecone Pine, což je zdejší název pro borovici osinatou (Pinus aristata). Borovice tohoto jména se řadí k nejotužilejším a nejstarším živým organismům naší planety. Dožívají se biblického stáří čtyř i více tisíc let. V roce 1964 zde byla podťata borovice nazývaná Prometheus, u níž bylo zjištěno stáří pět tisíc let! Také živočišná říše je zde hojně zastoupena. Na níže položených loukách a v osikových hájích žijí početná stáda jelenů, na stromech skotačí veverky, mezi kameny lze zahlédnout sviště a někdy i skunka severoamerického. Nejnápadnějšími obyvateli jsou hlasitě křičící sojky a vysoko na obloze plachtí i orli.

TAJEMNÉ PODZEMÍ

Hory parku Great Basin jsou úžasné nejen na povrchu, ale i pod ním. Přímo u vstupu do parku se nalézá vchod do jeho podzemní části. Za dramatických okolností ho v roce 1885 nalezl Absolon Lehman, který v těchto místech farmařil a hledal skryté poklady. Vypráví se, že jednou se před ním otevřela země a on se i se svým hnědákem propadl hluboko do podzemí. Vyprostit se ho podařilo až po čtyřech dnech. Pochopitelně se k onomu místu vracel, až zjistil, že se nejedná o obyčejnou díru v zemi. Postupně nalézal další metry podzemních prostor, vyhloubených prosakující vodou ve vápencovém a mramorovém úbočí Snake Range. Dnes je zpřístupněna podzemní procházka jeskyní Lehman's Cave v délce zhruba dvou kilometrů. Chodby i prostorné dómy mají bohatou krápníkovou výzdobu. Vedle obecně rozšířených forem - stalaktitů, stalagmitů, záclon a sloupů - je zde ojedinělá rarita, nazývaná shields, štíty. Na stěnách jeskyně je tvoří dva útvary podobné talíři, vzájemně propojené jako mušle. Z horního talíře visí desítky úzkých a křehkých krápníčků, podobných tyčinkám slámy. Velice působivé!
květen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group