ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

CESTA DO PRAVĚKU

Cesta do pravěku není tak úplně nemožná, jak by se mohlo zdát. Stačí navštívit národní park Conguillío v Chile, a člověk se rázem ocitne v druhohorách. Alespoň pokud jde o ráz krajiny. Zdejší terén vyhovuje odborným znalostem a úsudkům o ekosystémech a etologii živočišných druhů té doby natolik, že se tu natáčel i úspěšný britský populárně-naučný televizní seriál Putování s dinosaury z doby před 220-65 miliony let.

Oblast se nalézá asi 70 km východně od Temuca, administrativního centra chilského regionu IX, a vyznačuje se jedněmi z nejzachovalejších araucariových lesů v rámci jejich přirozeného výskytu, čedičovými poli bez travního porostu (zástupci trav před 200 miliony let ještě neexistovali, ale araucarie už ano), minimální přítomností civilizace a zvýšenou sopečnou činností. Sopka Llaima, druhá nejaktivnější na jihoamerickém kontinentě, pokrývá dobrou polovinu parku lávovými poli a v mimoerupční době alespoň vydechuje směsi plynů zabarvené do žluta či rezava. Přístup sem je jen jednou zoufale prašnou cestou, udržovanou příležitostně ve sjízdném stavu rypadlem, která v průběhu let mění trasu podle lávových výronů.

NA DATLÍ STEZCE
Mezi nejpůsobivější trasy celého parku patří Sendero Los Carpinteros, stezka datlů. Při jejím absolvování si uděláte dobrou představu o zajímavostech centrálního údolí, rozdělujícího celé 60 832 hektarů velké území na lávou pokryté plochy kolem sopky na jihozápadě a pohoří Sierra Nevada na severovýchodě. V plochém údolí jsou tři jezera, stezka vede mezi dvěma z nich a za svůj název vděčí početným zástupcům datlovitých, kteří buší do staletých stromů sklánějících se nad ní.
Stezka začíná u parkoviště na konci malé písčité pláže několikahektarového jezera, jež je podstatně mladší než většina stromů kolem. Captrén vzniklo r. 1957, kdy stejnojmennou řeku přehradil jeden z lávových proudů Llaimy. I po čtyřiceti pěti letech dosud z vody ční bílé odumřelé kmeny buků coigue (Nothofagus dombeyi), které uhynuly při stoupající hladině.
Jezero je mělké a teplé, jak se voda prohřívá od tmavého čedičového dna, a vyznačuje se dlouhou pobřežní čárou, jak zabíhá do postranních roklí. Tyto výběžky jsou zanesené náplavami a zarostlé vegetací, a tak vytvářejí příhodné místo pro hnízdění několika druhům kachen.
Datlí stezka vstoupí do letitého porostu čtyřicetimetrových jižních buků coigue a vy okamžitě pocítíte změnu klimatu - po výhni lávových plání na vás dýchne relativní chlad a vlhko lesa, kde je v letním období běžná teplota 22-23 °C.

STROM Z TŘETÍHO STOLETÍ
Sendero Los Carpinteros představuje původní lesní porost tak, jak se po staletí vyvíjel ve stínu hrozící sopky. Hlavními lákadly relativně nedotčeného ekosystému jsou obrovité pokřivené buky a stejně vysoké blahočety chilské (Araucaria araucana), rostoucí vždy zpříma. Některé z nejstarších jedinců míjíte v těsné blízkosti - po dvou třetinách cesty obcházíte araucarii Madre, matku araucarii, jednu z nejmohutnějších, jejíž věk se odhaduje na 1800 let. Její kmen má v průměru tři metry.
Úsek lesa kolem stezky obsahuje množství působivých a letitých velikánů už proto, že je zde přijatelně vlhko a ploché údolí skryté za blízkým pohořím Sierra Nevada není tolik vystaveno častým silným větrům, jež v oblasti vanou bez ohledu na roční období. Les sám je vhodnou ochranou pra-pra-stařešinům, a tak zdaleka největší hrozbu představuje opodál dýmající Llaima, jejíž lávové proudy ponechávají pouze tu a tam ostrůvky zeleně, často jen o několika stromech vzdálených i mnoho set metrů jeden od druhého.
listopad 2004

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group