ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KOJOTÍ ŘÍŠE

 

Yelowstonský národní park ve Spojených státech je zcela unikátní přírodní rezervací, která nemá na celém světě obdoby. Je to díky neporušenému ekosystému a krajině tvořené geotermálními silami, které způsobily její podivuhodné vrásnění a zbarvení. Stejné síly, které daly této krajině specifický charakter před miliony let jí dodnes ponechávají vulkanický charakter. Rezervace je stále vystavena nebezpečím, která z této skutečnosti vyplývají ­ jsou tu dlouhé a chladné zimy a zároveň v létě možnost sálajícího žáru, který se může změnit ve zničující oheň, jaký park ohrožoval v roce 1988.

 


Kojot

 

Taková rozmanitost dává příležitost k životu mnoha druhům zvířat ­ žijí zde například bizoni, losi, medvědi grizzly. Jeden z tamějších tvorů je však pro to místo zvláště typický ­ není to zvíře ani mimořádně veliké ani mimořádně nebezpečné, je to spíše nejbližší příbuzný psa a jmenuje se kojot.

Autoři jednoho z dílů pořadu National Geographic s názvem Království kojotů sledují jejich život v průběhu celého jednoho roku, ve všech ročních obdobích.

V arktických zimách hledají kojoti teplo, bezpečí a obživu u teplých gejzírů a termálních pramenů. Při shánění potravy berou za vděk maličkými hraboši, které hledají pod sněhem, i huňatými bizony, které musí ve smečce uštvat a ulovit.

Kojoti se páří v zimě, aby mláďata přišla na svět na jaře a do příští zimy z nich vyrostli silní a zdatní členové smečky. V době, kdy matka kojí a opatruje štěňata, přinášejí jí ostatní členové smečky potravu a pomáhají jí hlídat doupě.

Autoři pořadu se v jedné jeho části zaměřili na mladého samce, který spolu s ostatními štěňaty opustil noru a učí se poznávat teritorium své smečky a podaří se mu ulovit první kořist. Podzim znamená pro mladého kojota velkou výzvu ­ smečka čítá už příliš mnoho členů na to, aby se mohla po celou zimu uživit, a proto se mladý samec vydává vlastní cestou. Je to nebezpečný a riskantní podnik ­ pokud se mu včas nepodaří přiřadit se k jiné smečce, jeho šance na přežití se výrazně snižují. Naštěstí sledovaný jedinec potká osamocenou fenu a spolu s ní se přidruží ke smečce, která nemá dominantního vůdce, a mladý kojot se proto může této role ujmout. Přesto je ale nadcházející krutá zima pro smečku nesnadným obdobím, které vyžaduje velké uskrovnění a nutnost držet bezpodmínečně při sobě. Teprve potom mají kojoti šanci zimu přečkat a na jaře vyvést novou generaci v yellowstonském království kojotů.Producenty tohoto dílu jsou Bob Landis a John Rubin. Bob Landis je zkušeným kameramanem přírodních snímků již od roku 1973. Jako zkušený filmař své snímky režíruje i produkuje a je stálým spolupracovníkem na projektech National Geographic ­ připomeňme si za mnoho jiných například díl věnovaný medvědům grizzly. Za své celoživotní dílo věnované životu v divoké přírodě sklidil mnoho prestižních cen a uznání.
 
Duben 1997


powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group