ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

ÚDOLÍ VELRYB

 

Údolí velryb, zvané také Wadi Zeuglodon, leží ve Fajjúmské oblasti Egypta, hluboko v rozpálené poušti u hory Guhannam. Vzniklo asi před čtyřiceti miliony let po ustoupení pravěkého moře Thetys. Pro vědu pak bylo objeveno v polovině 19. století.
Tehdy zde začaly být nacházeny zbytky zkamenělých stromů, žraločí zuby a skelety neznámých zvířat. Byly to 40 milionů let staré fosilie dvacet metrů dlouhých tvorů, kteří byli poněkud omylem pojmenováni Basilosaura isis (král plazů). Později se totiž zjistilo, že jde o savce, předchůdce dnešních velryb, kteří tehdy žili v teplých vodách zdejšího mělkého zálivu. Byli velcí jako dnešní velryby, ale namísto ploutví měli silně vyvinuté přední a zakrnělé zadní končetiny, všechny čtyři končetiny byly tvarované jako pádla. Tvor později dostal jméno Zeuglodon.
V Údolí velryb se našlo na 250 skeletů těchto zvířat a některé zkamenělé zbytky jejich koster jsou tady k vidění dodnes. V písku nacházíme i roztroušené žraločí zuby. Je to pohled, který opravdu stojí za to...
Ze snění nás vytrhuje hluk motorů. Odkudsi se vynořilo asi 40 luxusních terénních aut, zlatá egyptská mládež počíná piknik v rytmu techna. Někteří pořádají závody v autech do strmých srázů mezi kosterními pozůstatky. Civilizace sem dorazila ve své nejhorší podobě...
říjen 2003
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group