ikoktejl

Editorial 3/2016

UV1603 titulkaO přicházející nadvládě robotů se hovoří již nějaký čas. Katastrofické scénáře minulých desetiletí byly ale v poslední době nahrazeny jinou debatou – mechaničtí tvorové nám nebudou vládnout, ale postupně nahradí člověka v mnoha oblastech lidského života. Začne to pravděpodobně u těch nejnáročnějších povolání, postupem času se ale možná dočkáme i umělých básníků nebo herců. Těšíte se na to? My jsme se v tomto čísle Už víš proč? podívali na robotí záchranáře. Jsou schopní probourat se skrz zdi k zasypaným lidem nebo majetku, pomocí nejmodernějších technologií zachytit známky života i tam, kde již tradiční možnosti selhávají. Za jak dlouho budou skutečně nasazeni do akce? To se teprve uvidí. Jsou ale roboty, co nám již v podobně nebezpečných situacích pomáhají. Stačí si vzpomenout na zneškodňovače bomb, které používají policejní sbory.

Jako v každém čísle se však nevěnujeme pouze jednomu tématu, ale nabízíme pestrý průřez všemi činnostmi, které se nejen na naší planetě odehrávají. V části vesmírné se snažíme zodpovědět na otázky, co je třeba udělat pro úspěšnou kolonizaci Měsíce. Zjišťovali jsme také, jak je pravděpodobné, že se nám podaří zachytit mimozemský signál z vesmíru.

Vydali jsme se po stopách lovců pokladů, objevovali taje lidského těla (víte, že jsme vlastně hvězdný prach?) a s řidiči náklaďáků se vydali do ledových pustin. V naší nové rubrice Šedesátisekundová věda se rychle naučíte, co to jsou a jak číst zvukové vlny. Pro milovníky přírody pak přinášíme pohled do světa stromů i skal a velký přehled psích plemen. Zkrátka a jednoduše – pro každého něco.

Přeji příjemné čtení!

Jiří Škoda
šéfredaktor

Editorial 2/2016

Viděli jste poslední film s nejslavnějším agenteUV1602 titulkam všech dob Jamesem Bondem? Nás hned po jeho zhlédnutí napadlo, zda některé z technologických vynálezů, kterými jsou vybavena Bondova auta, mají oporu v realitě. Článek nejen o nich, ale i o obrněných vozidlech předních světových představitelů si můžete přečíst v sekci doprava.

Náš první velký článek – Zpátky do života – se vrací k tématu, které jsme již řešili dříve v souvislosti s možným návratem dinosaurů. Oživení tyranosaura je zdá se již nemožné, ale uchované genetické informace nám mohou pomoci se záchranou jiných druhů. Genetika a klonování však nejsou jedinými možnostmi, které při záchraně druhů máme. O dalších si přečtěte v příslušném článku.

Na základě vašich reakcí jsme se více věnovali přírodním tématům. Navštívíme Galapágy, unikátní přírodní klenotnici, která inspirovala i samotného Darwina, a podnikneme výpravu do světa bioluminiscentních organismů. Možná budete překvapeni stejně jako my, že jich je tak mnoho. Vesmír je pro nás nekonečnou inspirací. V článku o deseti zajímavostech, které možná neznáte, se tak můžete dočíst, že se v relativně prázdném prostoru dá najít cukr. Podíváme se také na to, jak se mapuje galaxie, kdo určuje souhvězdí a jak daleko do vesmíru vidíme.

Aktuální číslo uzavírá historické téma americké občanské války. Jak těsné bylo vítězství států Unie? Více než si možná myslíte...

Přeji příjemné čtení!

Jiří Škoda
šéfredaktor

Editorial 1/2016

UV1601 titulkaPokud čtete tento magazín, pak jste museli přežít katastrofu globálních rozměrů. Nedává vám tato věta smysl? No, zkazky o zkáze Země se přeci šíří tak často, jak je to jen v dnešním propojeném světě možné. Vždyť hned několikrát za rok slýcháme o „zaručených“ zprávách pojednávajících o blížícím se zkázonosném asteroidu. Situace došla tak daleko, že NASA pravidelně zveřejňuje informaci o tom, že je zatím vše v pořádku. Zatím…

NASA sleduje zhruba 1400 vesmírných těles v naší blízkosti (mluvíme o vesmírných měřítkách), která jsou pro naši civilizaci potenciální hrozbou. Je na místě být opatrný, vždyť náraz asteroidu dokázal vyhladit většinu populace Země už jednou – jak jistě budete souhlasit – dinosaurů je věčná škoda.

Srážka z asteroidem je ale jen jedna z možností, jak může existence lidstva skončit. V našem velkém článku najdete ještě sedm dalších, od nukleárních konfliktů, přes globální pandemie až po nadvládu robotů. Mimochodem, všimli jste si toho, jak se umělá inteligence pomalu stěhuje do našich počítačů a telefonů?

Hovoříme-li o civilizaci, musíme se podívat i k jejím kořenům. V sekci historie proto zkoumáme místo, kde to všechno začalo, Mezopotámii. Ve vědě naopak hledíme do budoucnosti, když se zabýváme otázkou, jak vylepšit lidské tělo. Dopřáli byste si nějaký bionický implantát?

Technologie patří dvěma velkým tématům – novinkám ve výbavě policistů a vývoji videoher. Od nejmenší plošinovky po rozlehlé herní světy – prozkoumáme každý detail jejich vývoje. A pokud máte rádi vesmír, pak vás možná nadchne zpráva, že možnost trávit tam regulérní dovolenou není tak nereálná.

Zkrátka, je o čem číst i v roce 2016. Pevně věřím, že ho strávíte spolu s námi!

Jiří Škoda
šéfredaktor

Editorial 3/2015

UV1503 titulkaJe to už 40 let, co byl natočen film Čelisti, a přestože už i mezi lidmi převládá přesvědčení, že to se žraloky nebude tak hrozné, filmaři neváhají a neustále nám zobrazují tyto krásné tvory jako krvelačné bestie. Rozhodli jsme se tento pohled vyvážit, a proto vám nabízíme fascinující vhled do světa těch nejlepších predátorů naší planety. Ale bát se opravdu nemusíte...

Toto číslo však otevírá i jiné téma, speciál věnovaný přežití v divočině. Cenné rady nám poskytl důstojník britských speciálních jednotek, a možná si pomyslíte, že jsou na poměry naší republiky zbytečně paranoidní, pak vězte, že i v našich ne tak pustých horách se lze pořádně ztratit. V mlze můžete minout cíl, i když je jen pár desítek metrů od vás.

Historickou výpravu jsme tentokrát podnikli k vikingům. Zabývali jsme se i tím, co se s nimi vlastně stalo. Odpověď najdete na straně 35. Zaměřili jsme se také na budoucnost a na již dostupné rodinné roboty, kteří vám pomohou uklidit, vybrat televizní program, domluvit schůzky i uspat děti.

Pokud máte peníze na robota, možná vám něco zbyde i na jedny z nejdražších automobilů planety. Nahlédli jsme jim pod kapotu a bylo se na co dívat. A ten, kdo se rád dívá ke hvězdám, možná ocení první informace o budoucí výpravě na Mars. Lidská touha rudou planetu důkladně prozkoumat je ohromná a i my jsme zvědaví, kdy se k němu vydá lidská posádka.

Přeji příjemné čtení!

Jiří Škoda
šéfredaktor

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group