ikoktejl

Editorial 5/2018

UV1805 titulkaVyberme správné bojiště
 
Válka, válka je pořád stejná, říká se v ikonickém úvodním proslovu videohry Fallout zasazené do postapokalyptického světa, který zničil boj o docházející fosilní zdroje energie. Ale je tomu skutečně tak? V hlavním článku rubriky technologie se zabýváme novinkami zbrojařských firem, od nových způsobů ochrany vojáků, přes laserové zbraně po autonomní roboty bojující za nás. To jsou ale pořád jen nástroje, které používáme ke stejnému účelu, kterým je často nesmyslné zabíjení se navzájem. Proč se tak často na našich stránkách zabýváme vojenskými tématy? Obecně platí, že vojenský a vesmírný výzkum jsou oblasti, ve kterých vzniká obrovské množství převratných technologií, které můžeme dobře využít i v civilním životě. A třeba je – pro změnu – využít k řešení závažných problémů našeho světa. Jako je například zaneřádění vesmíru smetím z našich družic a raket, o kterém si můžete přečíst v rubrice vesmír.
 
Co vás dále čeká? Jako vždy pestrá plejáda témat – nebezpeční paraziti, extrémní sporty, dosud žijící potomci dinosaurů či analýza solárního letadla, které dokázalo obletět celý svět.
Přeji příjemné čtení
 
Jiří Škoda
šéfredaktor

Editorial 4/2018

UV1804 titulkaDobrou chuť!

Jídlo. Těžko bychom bez něj existovali, má nespočetně barev, chutí, způsobů přípravy. Ne každý na světě k němu ale má stejně snadný přístup. Pro někoho není problém obstarat si každý den v marketu přesně to, na co má chuť, jiný těžce bojuje, aby alespoň jedna úroda byla dostatečná a on mohl nakrmit rodinu v nadcházejícím období. I proto jsme tentokrát jídlu věnovali velkou část našeho čísla. V rubrice technologie jsme se podívali na budoucnost zemědělství. Současné je složité, neefektivní, zbytečně zatěžuje přírodu. Jsme schopni to změnit? A mohou nám v tom pomoci nové vynálezy? Článek začíná přesně uprostřed čísla. V rubrice příroda jsme se podívali na to, jak by šlo vyřešit světovou potravinovou krizi pojídáním hmyzu. Nedivte se, ve velké části světa jej už konzumují, je extrémně výživný a přitom nenáročný na vstupní zdroje. Však posuďte sami, přidali jsme také jeden recept z cvrčkové mouky, kterou lze koupit i u nás. V rubrice věda zkoumáme některé vědecké stravovací záhady. Teď už budete vědět, proč dětem nechutná brokolice a proč máme rádi roztavený sýr. No a v rubrice historie se podíváme na to, jak ve světě vznikaly hostince. Některé z nich fungují dodnes.
 
Přeji příjemné čtení a v létě mnoho povedených grilování
 
Jiří Škoda
šéfredaktor

Editorial 3/2018

UV1803 titulkaUmění nebýt

Víte, co se stane, když skočíte do černé díry? Takřka nic, alespoň ne hned, protože její síla je tak veliká, že nedeformuje jen prostor kolem sebe, ale i čas. A než se něco v bezprostřední blízkosti černé díry stane, utečou věky. Nedávno zesnulý fyzik Stephen Hawking byl příznivcem teorie, že černé díry jsou bránami do paralelních vesmírů. Bohužel by cesta do nich z výše uvedených důvodů byla příliš zdlouhavá. Ale paralelní dimenze? Kde je všechno stejné a přece jiné? To by bylo něco.

Dvojí život vedou i některá zvířata, alespoň to předstírají. V článku Mistři převleků jsme se podívali na ta, která se dokážou vydávat za jiné tvory, za rostliny či úplně splývat s prostředím. Mnohé technologie se podobné chování snaží napodobit. My jsme se v dalším článku podívali na deset vynálezů, jejichž uvedení do praxe by mohlo významně k lepšímu změnit naše životy. A v sekci o vědě jsme našli třináct zlepšováků, které s drobnými znalostmi chemie zvládnete aplikovat u vás doma již teď. Zkrátka stále je se co učit, a přesně o tom náš magazín je.

Přeji příjemné čtení

Jiří Škoda
šéfredaktor

Editorial 2/2018

UV1802 titulkaVšechno je jinak?

Asi jste si toho také všimli, ale proč na to neupozornit i v úvodníku – velmi často v našem časopise upravujeme představy, které lidé o světě mají. Tentokrát třeba o Divokém západě. Jen pro příklad – scénu, jaká je na obrázku výše, byste pravděpodobně na vlastní oči nikde nemohli vidět, protože střelecké duely jsou výmyslem autorů westernů. Musím se ale přiznat, že mne filmy s nimi budou bavit i nadále. Je to ostatně skvělá kombinace ne? U knížek a televize se můžeme bavit, a v časopisech, jako je ten náš, se dočteme zajímavé informace.

Kromě historie se samozřejmě díváme i do budoucnosti – čeká nás automobilová revoluce? Létající auta jsou již na obzoru. Slibují prázdnější ulice a rychlejší dopravu. Jenže – bude nám to zaplněné nebe stát za to? Na stránkách vědy se věnujeme lidskému zdraví, imunitě a zda se v dohledné době podaří najít lék na rakovinu. Na stránkách o vesmíru se ještě jednou ohlédneme za třicetiletou kariérou raketoplánů.

Přeji příjemné čtení

Jiří Škoda
šéfredaktor

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group