ikoktejl

Editorial 3/2015

UV1503 titulkaJe to už 40 let, co byl natočen film Čelisti, a přestože už i mezi lidmi převládá přesvědčení, že to se žraloky nebude tak hrozné, filmaři neváhají a neustále nám zobrazují tyto krásné tvory jako krvelačné bestie. Rozhodli jsme se tento pohled vyvážit, a proto vám nabízíme fascinující vhled do světa těch nejlepších predátorů naší planety. Ale bát se opravdu nemusíte...

Toto číslo však otevírá i jiné téma, speciál věnovaný přežití v divočině. Cenné rady nám poskytl důstojník britských speciálních jednotek, a možná si pomyslíte, že jsou na poměry naší republiky zbytečně paranoidní, pak vězte, že i v našich ne tak pustých horách se lze pořádně ztratit. V mlze můžete minout cíl, i když je jen pár desítek metrů od vás.

Historickou výpravu jsme tentokrát podnikli k vikingům. Zabývali jsme se i tím, co se s nimi vlastně stalo. Odpověď najdete na straně 35. Zaměřili jsme se také na budoucnost a na již dostupné rodinné roboty, kteří vám pomohou uklidit, vybrat televizní program, domluvit schůzky i uspat děti.

Pokud máte peníze na robota, možná vám něco zbyde i na jedny z nejdražších automobilů planety. Nahlédli jsme jim pod kapotu a bylo se na co dívat. A ten, kdo se rád dívá ke hvězdám, možná ocení první informace o budoucí výpravě na Mars. Lidská touha rudou planetu důkladně prozkoumat je ohromná a i my jsme zvědaví, kdy se k němu vydá lidská posádka.

Přeji příjemné čtení!

Jiří Škoda
šéfredaktor

Vychází Už víš proč? 2/2015

UV1502 titulkaVíce než dvě desítky let dělí první a zatím poslední filmový snímek z parku, kde se podařilo oživit pravěké tvory. Za tu dobu přibylo filmových efektů, ale také poznatků, které o dinosaurech máme. A hodně věcí se zcela změnilo. Víme už například, že většina dinosaurů měla peří. Nebo bylo prokázáno, že jsme schopni oživit mamuta z dávné DNA, ale na tyranosaura můžeme zapomenout. Je to zkrátka moc dávno a genetické informace se nemohou přenést v čase až k nám.

Z filmů si také snadno můžete odnést dojem, že velká část dinosaurů byla krvelačná monstra toužící po mase a krvi. Ve skutečnosti však šlo ve většině případů o býložravce a obrovské drápy nesloužily k trhání těl kořisti, ale k hrabání půdy. V našem dinosauřím speciálu k těmto třem faktům přidáváme dalších devadesát osm. Začínáme na straně 12.

V sekci technologických zpráv jsme se zaměřili na dvě velká témata. Prvním jsou vojáci budoucnosti. Scénáře ze sci-fi filmů se pomalu stávají realitou, zřejmě nebude tak dlouho trvat, než se exoskeletony stanou běžnou součástí armádní výbavy. V druhém velkém článku pak odhalujeme forenzní vědu. Je úžasné, co dnešní kriminalisté zvládnou odhalit.

Hodně se věnujeme jídlu, protože to je téma dnešní doby. V sekci vědecké probíráme ze všech stran cukr. Kde se bere, kde se zpracovává a jak nám pomáhá či ubližuje. V přírodě jsme pak zavítali na farmu, kde se vyrábí mléko. A komu z toho všeho ještě nevyhládlo, ten se může rozjet spolu s námi třeba v novém Porsche 919 Hybrid, výherci letošního ročníku Le Mans, nebo se sondou New Horizons rozletět na výzkum až ke vzdálenému Plutu.

Přeji příjemné čtení

Jiří Škoda
šéfredaktor

Zkuste jedno číslo z pohodlí domova

Nejste si jistí, zda se vám Už víš proč? bude líbit? Nebo se vám nechce hledat jej na stánku? Máme pro vás řešení - objednejte si jedno číslo z pohodlí domova a za pár dní ho najdete ve své schránce!

Je to jen pár kliknutí...

uv predplatne jednoho

První číslo Už víš proč? právě vychází

Už víš proč? je chytrý magazín, který přibližuje fascinující svět vědy, techniky, přírody i historie způsobem, jaký nemá na našem trhu obdoby.

Každé vydání nabízí čtenářům možnost objevovat, učit se a stát se okamžitě odborníkem napříč širokou a pestrou škálou témat jasným a přehledným způsobem.

Už víš proč? zaujme od dětí po dospělé všechny, kteří jsou nadšení a hladoví po informacích, vědění a pokročilém vzdělávání.

Co najdete uvnitř?

Hlavní náplň čísla je rozdělena do šesti tématických sekcí: Doprava, Historie, Příroda, Technologie, Vesmír a Věda. V každé sekci se nachází hlavní článek a pak několik doplňujícíc menších. Všechny ale mají něco společné: podrobný vhled do problematiky, detailní obrázky a infografiky a jasný a srozumitelný jazyk. Kromě tématických sekcí ještě pravidelně odpovídáme na zvídavé dotazy, přinášíme novinky ze světa vědy a technologií a na samý závěr návody na vlastní pokusy, které si můžete vyzkoušet.

Už víš proč? bude v letošním roce vycházet jako dvouměsíčník.

uv1501 technologieuv1501 historieuv1501 vesmir;

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group