ikoktejl

  • Vydávání magazínu Oceán bylo ukončeno

Akce a zájezdy

Kalendář OceánuJste zvědaví, co za zajímavé akce se koná? V našem kalendáři najdete tipy na expedice, zájezdy, školení i události plné zábavy. Můžete nám navíc poslat další! Pokračujte zde...

Bazar

Bazar OceánuMáte potápěčské vybavení, které už nepotřebujete? Případně sháníte levněji nějaký starší, již používaný kus? V našem chystaném bazaru budete mít už brzy možnost!

Klub magazínu Oceán

Klub magazínu OceánPořád váháte s předplatným? Každý předplatitel se automaticky stává členem Klubu magazínu Oceán, což ho opravňuje k využívání slev u našich partnerů. Více zde...

HLEDÁTE ATRAKTIVNÍ PRÁCI?

Český, nejen potápěčský resort Relax Bali hledá zaměstnance, co třeba právě vy?

RelaxBali1Hledáme 2 zaměstnace - nejlépe pár od 22 let, do resortu Relax Bali, Kubu, Bali, Indonesie na pozice MANAGER RESORTU a VEDOUCÍ POTÁPĚČSKÉHO CENTRA. Nástup 1.11.2014, doba zaměstnání minimálně 2 roky.

www.relaxbali.cz

ATLANTIK ZAMOŘUJÍ ŽRAVÍ A JEDOVATÍ PERUTÝNI

Převzato z: www.novinky.cz

Mluví se o katastrofě. Jedovaté, agresivní a rychle se množící, tak mluví vědci o perutýnech, rybách, které zhltnou téměř cokoli. Přestože nejsou původními obyvateli Atlantiku, rychle se v tomto oceánu šíří. Vědci je považují za velmi vážný problém. Kromě člověka totiž nemají žádného přirozeného nepřítele a dokážou vyhubit 90 procent obyvatel korálových útesů, uvedla CNN.

"Invaze perutýnů je pravděpodobně nejhorší ekologickou katastrofou, jaké kdy Atlantik čelil a bude čelit," řekl Graham Maddocks, předseda a zakladatel nadace Ocean Support Foundation. Jejím cílem je spolupracovat s vládami a výzkumnými skupinami při snaze snížit populaci perutýnů u Bermud. Tento problém sice teprve začíná narůstat, ale mnozí odborníci zabývající se ochranou moří už si dělají obavy o mořský život v okolí perutýnů.

Samičky perutýna za každých několik dní vyprodukují 40 000 vajíček Samičky perutýna za každých několik dní vyprodukují         40 tisíc vajíček.

perutyn

Podle ekologa Jamese Morrise z Národního střediska pro vědu pobřežních oceánů (NCCOS) má tato situace všechny známky katastrofy. Perutýni přinesli "velkou změnu do biodiverzity" a v některých korálových útesech Atlantiku se stali "nejrozšířenějšími predátory".

Perutýni byli v této oblasti poprvé zaznamenáni před několika desetiletími a jejich populace se rychle rozrostla. Samičky každých několik dní vyprodukují 30–40 tisíc vajíček a pohlavně zralé jsou v roce věku. V současnosti se dají najít u Baham, v Karibské oblasti i ve vodách podél Severní Karolíny. Coby nepůvodní druh jsou perutýni velmi nebezpeční pro ekosystém, protože rybám v Atlantiku chybí přirozený instinkt, aby se od nich držely stranou.

Na začátku bylo osm samiček

Jak se tam ale dostaly? Zeptejte se na Floridě. Právě místní chovatelé akvarijních ryb jsou odpovědní za jejich vypuštění do nových vod. Věřte tomu nebo ne, ale testy DNA vystopovaly původ všech perutýnů v Atlantiku zpět k pouhým šesti až osmi samičkám. A stejně jako lidé perutýny do Atlantiku vypustili, je podle vědců také jen na lidech, jediném známém predátorovi těchto ryb, aby se je pokusili z ekosystému dostat, a tím ho zachránit.

Perutýni kromě člověka nemají žádného přirozeného nepřítele  Perutýni kromě člověka nemají žádného přirozeného nepřítele.

Graham Maddock organizuje týmy potápěčů, kteří perutýny loví s pomocí ručních harpun. Musí ale mít speciální potápěčské obleky, aby vydrželi ponory do hloubky více než 60 metrů. Tam na ně čekají perutýni bezstarostně usazení na útesu – s osmnácti jedovatými ostny a žádnými predátory se tahle ryba nemá čeho obávat.

Nemilosrdná bitva

Také obyvatelé Bermud už se snaží přispívat vlastními silami ke kontrole populace perutýnů. Pořádají se tu soutěže v jejich lovu i konzumaci smažených perutýnů. Po celých ostrovech se dají koupit trička s obrázkem perutýna a nápisem: "Sněz je, abys je porazil." (Eat them to beat them).

Ale podle odborníků, jako je Maddock, podobné kroky nemusí stačit. "Zamoření je příliš velké," souhlasí Morris. "Atlantický oceán je obrovské místo, ale zamořené oblasti jsou nesmírně významné."

"Nevím, jestli dokážeme zastavit invazi perutýnů," dodal Maddock. "Není to bitva, kterou bychom mohli vyhrát, můžeme ji jenom dál vést. Tenhle problém začali lidé. Je naše chyba, že tam jsou, a proto se musíme pokusit to napravit nebo alespoň kontrolovat."

NOVINKY OD IQ

Blíží se Vánoce a nevíte co sobě, přátelům, nebo příbuzným nadělit? Tady je malá inspirace. Více najdete na www.divepoint.cz

100 - 401401-2320 1100 - 401401-2490 1100 - 401401-2490 2100 - 401603 - 2736 1

PROJEKT HYDRONAUT DEEPLAB

V pražském radotíně vzniká potápěčský projekt s názvem Hydronaut DeepLab - 3místný hlubinný habitat založený na principu kesonu - potápěčského zvonu. Tato prototypní ponorná laboratoř bude využívána pro sběr dat, vědecké práce, vývoj technologií, vzdělávací programy a tréning profesionálních potápěčů, záchranářů a kosmického personálu. Již při prvním ponoru bude provedena simulaci krátkého kosmického letu k asteroidu, včetně EVA - výstupu a práce ve vesmíru. Stanice umožní tříčlenné posádce dlouhodobý pobyt v hloubkách kolem 30 metrů, maximální hloubka pro použití stanice je 300 metrů pod hladinou.

Habitat

Šířka: 4,8 m Výška: 7 m Váha: 30 t Vztlak: 20 m3 Obytný prostor: 2,6 m x 4,6 m Dekompresní komora: výška 2,3 m, průměr 1 m.

DL

Projekt, který začíná budit velkou pozornost i v zahraničí, potřebuje na své dokončení ještě přibližně 300.000,- CZK . Příspět můžete i vy prostřednictvím internetových stránek www.startovac.cz

poslední mesíc listopad 2017 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 44 1 2 3 4 5
week 45 6 7 8 9 10 11 12
week 46 13 14 15 16 17 18 19
week 47 20 21 22 23 24 25 26
week 48 27 28 29 30
Žádné události

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group