ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Jak vznikaly Alpy

Bylo nebylo… Kdysi na naší Zemi existovala jediná prapevnina nazývaná Pangea, kterou obklopoval obrovský oceán. Asi před 200 miliony let se Pangea začala rozpadat. Proč? Inu, Země není mrtvá planeta, a i když pomalu, vyvíjí se. Pangea se rozpadla původně na dvě části. Jižní dostala název Gondwana, tu, co zůstala na severu, pojmenovali geologové Laurasie. A mezi nimi se vytvořil obrovský oceán nazvaný Tethys.

Alpy a člověk

O co delší časový úsek v historii Země zaujímá období vlastního vývoje Alp, o to menší dílek zabírá v alpské historii člověk. Je to tak nepatrná část, že na geologických hodinách, kterými jsme poměřovali jednotlivé etapy jejich vzniku, ji téměř nelze vyjádřit. A to i přesto, že první stopy přítomnosti člověka v Alpách objevujeme od paleolitických dob, to znamená tak před 50 až 60 tisíci lety.

MODROBÍLÁ KRÁSA

napsala Irena Páleníčková, vyfotografoval Jiří Páleníček

Pyrenejský poloostrov kdysi ovládali arabští dobyvatelé. Jejich stopy zůstaly, i když se je pozdější katoličtí vůdci snažili odstranit. Jedním z pozůstatků maurské kultury se v Portugalsku i ve Španělsku staly malované vypalované kachle. Jejich původ dokládá i jejich název – azulejo, což v arabštině znamená malý kámen.

Nejstarší obrazy světa

napsal a vyfotografoval Stanislav Drahný, redaktor MF Dnes

Konečně je vidím: jelen, kůň, pratur… Ze skály vystupují obrysy zvířat, jedno za druhým. Zřejmě nejstarší obrazy na světě, starší než slavná Altamira.

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group