ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Švácarsko

    Na stáncích od 2. dubna.

Editorial Koktejl Special Turecko

SP1301 titulka

Přejít na články z Koktejlu Special Turecko

Ještě o nich uslyšíme

Ruku na srdce, málokdo z nás by o Turecku řekl, že jde o moderní a technologicky vyspělou mocnost, která by měla světu diktovat trendy. V souvislosti s maloasijskou zemí nás často napadají spíše slova jako divokost, živelnost, patriotismus, pohostinnost, ale také třeba nespolehlivost a lehkomyslnost. Asi proto, že na očích máme hlavně výbuchy vášní tureckých fotbalových fanoušků a obratné ruce mistrů kebabů.
Podle některých odborníků ale Turecko dospívá v jednu ze tří světových velmocí, která bude hrát klíčovou roli v celé Eurasii podobně jako kdysi Osmanská říše. Významný americký prognostik George Friedman věří, že se Turecko za několik dekád stane jakýmsi mluvčím i hybatelem celého islámského světa a že se po rozpadu Ruska (!) bude s evropskou velmocí Polskem přetahovat o někdejší sovětské satelity ve východní a jižní Evropě.
Že vám to k prodavačům šiškebabu nějak nesedí? Může být. Pravdou ale je, že Turecko ve velkém investuje do infrastruktury na východě země a zajišťuje si tak výhodné energetické kanály z ropných rájů. Ve stagnující Evropě sice jsou miliony Turků v zástěrách a montážních halách, ale další statisíce jich studují na věhlasných univerzitách a získávají praxi v managementu. Turecko se tak propříště nebude snažit zavděčit Evropě. Se zdroji z východu, novou elitou a obrovským výrobním potenciálem bude naopak tím, kdo si bude své obchodní partnery i spojence pečlivě vybírat.
Příjemné čtení o probouzející se velmoci přeje

Michal Dvořák
šéfredaktor
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Víno a romantika

Kopcovitá krajina ozdobená rozsáhlými vinicemi, úhlednými městečky a prastarými hradbami. To je romantické Falcko, které je díky teplému podnebí přirovnáváno k italskému Toskánsku. Oblast zvaná „vinný sklep Svaté říše římské národa německého“ je druhou největší vinařskou oblastí Německa.

Jak se vaří u sousedů

Na německou kuchyni se u nás sice kouká trochu spatra, ale když k severním sousedům zajedete, zjistíte, že není důvod ohrnovat nos. Nabízí totiž nejen řadu kulinárních zážitků, ale v mnoha ohledech je hodně podobná té naší.

Chuťovky nejen pro horaly

Švýcarská kuchyně vychází z darů této krásné hornaté země. Není příliš rafinovaná, nehraje si s kořením, zato má k dispozici jedinečné ingredience, ze kterých se dá vyčarovat spousta chutných jídel.

napsala Michaela Vaňková

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group