ikoktejl

  • Vychází nový Special

    Objevte s námi Kanárské ostrovy v dalším vydání oblíbeného Koktejlu Special. Vychází 2. května!

PORTSKÉ A JEHO PoRTo

napsala Irena Páleníčková vyfotografoval Jiří Páleníček

Druhé největší portugalské město Porto a jeho portské víno jsou jedním ze symbolů Portugalska, přestože výraz „sklenka portského“ evokuje představu anglického gentlemana v hlubokém křesle u krbu. Pro vás se může stát vzpomínkou na návštěvu tohoto přístavního města na břehu Atlantiku u ústí řeky Douro.

Ďábelské chutě

napsal a vyfotografoval Topí Pigula Portugalský jídelníček svou pestrostí připomíná směs vlivů, které na něj během historie působily. Od Římanů po Araby. Našince může potěšit, že selátko je tu jednou z pochutin, a milovník zdravé výživy zajásá nad „treskou na tisíc způsobů“.

Ponocný, nebo krysař?

Němečtí průvodci často zpestřují turistům zážitky tím, že je uvítají v dobovém kostýmu a představí se jako historická postava. Popularitu si získali například ponocní v Rothenburgu a ve Zhořelci, ale zejména paní ponocná v Mindenu, neboť žena je v této branži raritou.

Beethoven i trafika

V dobách, kdy se Bonn pyšnil pozicí hlavního města Spolkové republiky, zlí jazykové o něm škodolibě rozhlašovali, že se v něm pořád něco děje. Buď prší, nebo jsou spuštěné závory. Poklidné, pohodové a hrabalovsky přívětivé městečko na Rýně v roce 1999 po čtyřiceti letech vrátilo post metropole Berlínu. Přesto, nebo právě proto, se v něm skutečně pořád něco děje.

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group