ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto v ČR

    Na stáncích od 2. července

Žena je jako škola, je-li dobrá, je dobrá celá generace

„Žena je jako škola, je-li dobrá, je dobrá celá generace,“ ptala se Vlaďka Svobodová, vyfotografoval Marek Wágner

Pochází z Egypta, studoval islámskou nauku v Saúdské Arábii v Medině a také na prestižní egyptské škole Al-Azhar. Je nejvyšší islámskou autoritou v České republice, kde žije třetím rokem.

Největší stavitelé pyramid

napsal Miroslav Bárta, Český egyptologický ústav
foto Miroslav Bárta a archiv Českého egyptologického ústavu FF UK

Nejstarší pyramida na světě stojí v Sakkáře. Postavena byla panovníkem Džoserem ve 27. století př. Kr. Její nadzemní část má šest stupňů a celý komplex je koncipován jako věčný palác panovníka z kamene.

Jak vznikaly Alpy

Bylo nebylo… Kdysi na naší Zemi existovala jediná prapevnina nazývaná Pangea, kterou obklopoval obrovský oceán. Asi před 200 miliony let se Pangea začala rozpadat. Proč? Inu, Země není mrtvá planeta, a i když pomalu, vyvíjí se. Pangea se rozpadla původně na dvě části. Jižní dostala název Gondwana, tu, co zůstala na severu, pojmenovali geologové Laurasie. A mezi nimi se vytvořil obrovský oceán nazvaný Tethys.

Alpy a člověk

O co delší časový úsek v historii Země zaujímá období vlastního vývoje Alp, o to menší dílek zabírá v alpské historii člověk. Je to tak nepatrná část, že na geologických hodinách, kterými jsme poměřovali jednotlivé etapy jejich vzniku, ji téměř nelze vyjádřit. A to i přesto, že první stopy přítomnosti člověka v Alpách objevujeme od paleolitických dob, to znamená tak před 50 až 60 tisíci lety.

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group