ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Až se tají dech

Dech se někdy tají divákům při karnevalech nebo při rytířských turnajích a je jedno, zda jde o místní nebo o turisty z cizích zemí. Kořeny těchto tradičních akcí sahají někdy dokonce až do předkřesťanského období.

napsala Hana Bořtová

Asuán brána do Afriky

napsali Lucie Vaníčková a Tomáš Vaníček

Slunce se pomalu kloní k obzoru a průvodčí našeho vlaku začal procházet velkoprostorový vůz druhé třídy, který nás už celý den veze k jihu. Ráno v Káhiře byl vlak skoro plný, ale většina cestujících již vystoupila. V Asijútu, Minji, Esně a hlavně v Luxoru. Za několik minut vlak dojede do Asuánu. Dál koleje nevedou. Na jih už je jenom rozlehlá poušť, Asuánská přehrada a pak súdánská hranice.

Žena je jako škola, je-li dobrá, je dobrá celá generace

„Žena je jako škola, je-li dobrá, je dobrá celá generace,“ ptala se Vlaďka Svobodová, vyfotografoval Marek Wágner

Pochází z Egypta, studoval islámskou nauku v Saúdské Arábii v Medině a také na prestižní egyptské škole Al-Azhar. Je nejvyšší islámskou autoritou v České republice, kde žije třetím rokem.

Největší stavitelé pyramid

napsal Miroslav Bárta, Český egyptologický ústav
foto Miroslav Bárta a archiv Českého egyptologického ústavu FF UK

Nejstarší pyramida na světě stojí v Sakkáře. Postavena byla panovníkem Džoserem ve 27. století př. Kr. Její nadzemní část má šest stupňů a celý komplex je koncipován jako věčný palác panovníka z kamene.

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group