ikoktejl

  • Vychází Extra Energie!

    Čím budeme topit příští rok? Otázky a odpovědi ze světa energií vám přináší nové vydání časopisu Extra. Na stáncích od 13. 10. 2017.

Vychází Koktejl Extra Energie

EX1702 titulkaJako fénix z popela

Nevěřila bych, že to udělám. Cítila jsem sílu ohně. Přitahovala mě k sobě jako magnet. Bosýma nohama jsem protančila po koberci z rozžhavených uhlíků. Bez újmy. Bez puchýřů. Zocelená. Jako bych povstala znovu jako fénix z popela. Jak je možné, že jsem se nepopálila, i když uhlíky měly teplotu 500 °C? Nevím. Experti na fyziku ale mají (téměř) jasno. Hovoří o teorii vodivosti nebo o efektu kapky vody tančící na rozžhavené plotně. Vědecké hypotézy ovšem dostávají na frak ve chvíli, kdy k vážným popáleninám dojde... Život není matematická rovnice. Někdy je krásné nevědět, protože máme možnost něčemu věřit. Třeba sami sobě. Umět přemoci svůj strach, obavy z neznámého a protančit tím, čeho jsme se nejvíc báli. Největší síla má sídlo v naší mysli a v našem srdci. Tento tandem těžko porazit.

V tomto magazínu najdete příběhy lidí, jejichž nadšení a pozitivní energie mění svět. Možná to nebude dlouho trvat a začneme na Mars jezdit jako na dovolenou, chytrá auta budou řídit místo nás a více lidské práce převezmou roboty. Kde by byl vývoj naší civilizace bez smělých vizí Leonarda da Vinci, Julesa Verna, Alberta Einsteina a dalších? Pionýry dnešní doby jsou lidé jako vizionář Elon Musk, který věří své Tesle, nepochybuje, že doveze lidi Mars nebo jim nabídne cesty raketou po celé Zeměkouli za cenu letenky v ekonomické třídě a tím zdaleka nekončí.

Největším zájmem lidstva by ovšem neměla být věčně neukojitelná touha po vlastním pohodlí, která si žádá stále vzrůstající oběti na životním prostředí, ale ochrana naší planety. Jsme jejími dočasnými správci a budeme ji předávat dalším generacím, tak ať na nás vzpomínají jen v dobrém.

Přeji vám nadcházející rok nabitý pozitivní energií a nápady k nezaplacení.

Barbora Slavíková Literová
šéfredaktorka

Vychází Extra Energie!

EX1502 titulkaBudiž světlo

Zapadlou vesnici kdesi v Kamerunu přikryla noc. Opravdová. Černočerná, kde opozdilcům a zbloudilým duším svítí na cestu jen hvězdy. Celé moře hvězd. Sedím před chatrčí a nemohu se na to přírodní divadlo vynadívat. Jako bych seděla pod filmovými kulisami, pod nimiž se bude odehrávat film, jehož děj dojme diváky až k slzám. Ano, je to romantika, ale jen do té chvíle, než mi v batohu zapípá mobil, aby mě upozornil, že mu dochází ENERGIE... Kde ho tady mám nabít, honí se mi hlavou, zatímco má ruka úporně hledá ve tmě telefon. A co laptop? A baterie do foťáku? Vydrží mi náhradní zdroje? S těmito otázkami zapomínám na kouzlo noční oblohy a jsem ryze praktická obyvatelka planety Země z 21. století. Jsem ze světa, kde je samozřejmostí rozsvítit si, kdy chci, a zapnout si topení, když je mi zima... Daleko od civilizace si ale uvědomíte, že to, co je pro nás otázkou volby, je pro mnohé nedosažitelným luxusem. Je hezké, mít možnost, odpojit se od našeho přetechnizovaného světa, ale chtěli bychom z něj trvale odejít? A uměli bychom mimo jeho komfortní brány vůbec žít?

V tomto vydání Extra najdete nálož zajímavých témat, při jejichž čtení nezbývá nežli žasnout nad důvtipem přírody a vynalézavostí člověka. Příroda je nekonečným zdrojem inspirace, fascinace a také nepřeberným zdrojem energie, pokud ji člověk umí chytře využívat a nikoliv zneužívat až k jejímu samotnému zániku. Každá generace je správcem planety a nikoliv jejím majitelem. Je důležité, abychom na to pamatovali s ohledem na naše děti a jejich děti a děti jejich dětí...

Přeji vám, aby vaše dny byly extra a nabité pozitivní energií,

Barbora Slavíková Literová
šéfredaktorka

Vychází Extra Hrady a zámky!

EX1401 titulkaNávštěvník verze 2.0

Vzpomenete si, který hrad či zámek jste navštívili jako první? Já ne. Zřejmě mi bylo kolem tří let a nejspíš šlo o nějakou památku v mých rodných středních Čechách. Pak následoval nespočet výletů s rodinou, školou, pionýrem, skautem i po vlastní ose. Všechny spojovalo několik detailů: paní za upatlaným okýnkem pokladny, obrovské hnědé papuče, v nichž se tak krásně klouzalo po podlaze, všudypřítomná brnění, porcelán, paroží – a musím přiznat, že i nuda, která se dostavovala v páté komnatě u dvacátého obrazu kohosi v rokokové paruce.

Teprve když jsem dorostl do oněch hnědých papučí natolik, že mě namísto klouzání začal zajímat výklad, nuda většinou polevila. Dílem se však o to postarali sami kasteláni a průvodci, kteří opatrně, ale s úspěchem obohacují prohlídkové okruhy o alchymistické dílny, historické či přírodopisné kvízy, workshopy a další interaktivní prvky. Snaží se tak zaujmout i návštěvníky, kteří sice díky novým médiím žijí ve světě plném zkratek, není to však svět statický. Renesanční kamna za šňůrou s nápisem Nevstupovat! je nezajímají. Chtějí si věci osahat, používat je, učit se interakcí. A když jim to zámek či hrad nenabídne, ruka jim tak nějak automaticky sklouzne do kapsy k mobilu a v nádherných historických interiérech se noří do světa nul a jedniček.

Jak poznáte na následujících stránkách, řada našich památek se z návštěvníka verze 2.0 poučila a vychází mu vstříc, aby si prohlídku užil v mnoha rozměrech. A když nakonec jeho prsty přeci jen sáhnou po telefonu, ať vyťukají: Kámo, tohle musíš vidět!

Příjemné čtení vám přeje

Michal Dvořák
šéfredaktor

Vychází Extra Energie!

EX1302 titulkaZATÍM STÁLE TÁPEME

Co by nastalo, kdyby nám najednou došla šťáva? Barvitě to popisuje celá řada hollywoodských snímků. Všechny mají přízvisko katastrofický. Ano, bez proudu by to byla skutečně katastrofa pro společnost, jak ji známe a jak jsme na ni zvyklí. Proto také nejlepší mozky světa dobrých sto let bádají nad tím, jak lidstvu zajistit co nejúčinnější a nejdostupnější zdroj energie. Různé státy pak pod vlivem výzkumů nastupují různé cesty k energetické nezávislosti, aby je potom vzápětí pod tlakem nových poznatků opustily a vydaly se opačným směrem.

Počátek 21. století se nese právě ve znamení velkých obratů a divoké diskuse o energetické budoucnosti Česka, Evropy, celého světa. Po katastrofě ve Fukušimě se od jádra odvrátilo Německo. Britská vláda naopak před nedávnem řekla ano další výstavbě jaderných bloků, která byla u ledu od roku 1995. Pro ostrovní stát, který nemůže nakupovat elektřinu od sousedů, jde o logickou alternativu k obnovitelným zdrojům, jež nezajišťují stabilní výkon. Cena za stabilitu však bude obrovská – vláda bude majitelům elektrárny dlouhých 35 let garantovat vysokou výkupní cenu elektřiny.

Okamžik, kdy budou muset státy včetně Česka definitivně rozhodnout o cestě, na niž se vydají, se blíží s tím, jak se tenčí zásoby uhlí. Žádný obor však není protkaný tak hustou lobbistickou sítí jako právě energetika. Komu věřit? Komu jde skutečně o zajištění energetické soběstačnosti a komu pouze o zajištění jeho kapsy? Faktem je, že elektřina na burzách díky vzrůstajícímu podílu obnovitelných zdrojů zlevňuje. Jak jí bude přibývat, budou se muset konvenční zdroje dotovat. S každým dalším fotovoltaickým panelem na naší střeše navíc klesne odběr od energetických gigantů. Hrozí proto, že v budoucnu jim nezbude nic jiného než zvyšovat cenu elektřiny spotřebitelům, kteří jim ještě zůstanou. Stejně jako zvyšují cenu vodárny, když lidé utahují kohoutky. Všichni hledají cestu, jak se těmto hrozbám vyhnout.

Můžeme jen doufat, že toto tápající meziobdobí překonáme a že stát dá jasný apel k vykročení na cestu. Jestli bude správná, to posoudí až příští generace.

Příjemné čtení vám přeje

Michal Dvořák
šéfredaktor

Tagy: Extra 2013 2

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group