ikoktejl

  • Vychází Extra Energie!

    Čím budeme topit příští rok? Otázky a odpovědi ze světa energií vám přináší nové vydání časopisu Extra. Na stáncích od 13. 10. 2017.

Bonus k rozhlednám - záznamník vašich návštěv!

extra-checkbookMáte již nový Koktejl Extra rozhledny? Pak vás při jeho čtení určitě napadlo, jaké by to bylo navštívit je všechny. Pro všechny odvážné cestovatele proto nabízíme malou pomůcku – záznamník, do kterého si můžete všechny navštívené rozhledny zapisovat.

Jak záznamník použít? Stáhněte si jej z tohoto odkazu (formát PDF, 1,2 MB). Jedná se o dvě strany formátu A4, které je třeba vytisknout (jedno zda na barevné, či černobílé tiskárně). Podle instrukcí, které jsou na jednom z listů napsány, lze pak záznamník složit do malé, dobře přenosné použitelné podoby.

Záznamník obsahuje seznam všech rozhleden, o kterých se v časopisu píše. Je ideální pro plánování výletů, ať už vás samotných, tak celých rodin včetně dětí. Může sloužit jako hra, však prázdniny jsou již za rohem.

Nemáte ještě Koktejl Extra Rozhledny? Pak zamiřte do některé z prodejen, kde je mají.

Vychází Extra Rozhledny!

EX1301 titulkaVšeříkající mlčení

Přejít na články z Extra Rozhledny

Jsou okamžiky, kdy i ti největší mluvkové umlknou. Většinou se to stává při pohledu do plápolajícího ohně a pak po výstupu na rozhlednu. Zprvu nemohou popadnout dech, což není na škodu, mohou se tak naplno oddat výhledům, které stejně nepotřebují komentář. Nechávají na sebe působit ten nesmírný prostor pod sebou a když už by přeci jen chtěli něco říct, vědí, že by to zaznělo jen jako klišé o širých dálavách, lidské titěrnosti a kráse naší české země.

Naštěstí jsou tu děti, které snílka vyruší věcným Co je to támhle? nebo Já už chci dolů!

Člověku se ale příliš nechce vrátit se k patám stromů. Pohled z výšky totiž kromě ptačí perspektivy nabízí i novou perspektivu duchovní. Problémy, starosti a hmotné statky na zemi mění rozměr, zpomaluje se i čas. Možná proto zažívaly rozhledny rozmach až v období romantismu a letech pozdějších, kdy měli lidé konečně dostatek času kochat se přírodou a povýšit dokonce toto marnotratné zevlování na životní styl.

Zatímco dojmem mohou rozhledny plamenům konkurovat, tak v přímé konfrontaci prohrávají. Desítky už jich shořely. Loni si nejspíš úmyslně založený oheň vzal nejstarší českou dřevěnou rozhlednu Hýlačku u Tábora z roku 1920. Na jejím místě má však vyrůst nová. Je vidět, že romantická duše v nás je stále živá, a že času k povznášejícím výhledům, zdá se, máme pořád ještě dost. A to je dobře.

Příjemné čtení vám přeje

Michal Dvořák

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group