ikoktejl

  • Vychází Kočičí planeta 3/2019

    Na stáncích od 4. června.

Hledáme kočku na titulku

POZOR!!!

Opět pro vás připravujeme velkou předplatitelskou soutěž o kočku na titulku!!!

Máte doma krasavce nebo krasavici, co se nebojí fotit?

Foťte, vybírejte ten nejlepší záběr a připravte se na 2.12., kdy vyhlásíme podmínky soutěže.

Na titulku KOČIČÍ PLANETY totiž patří zrovna ta vaše krasavice!

soutez-titulka

Editorial 5/2016

KP1605 titulkaPřejít na články z Kočičí planety 5/2016

Naším tématem je tentokrát strach. Takový, který vás odzbrojí, zježí vám chloupky po celém těle a orosí čelo. Lidé se bojí všeho možného, někteří i koček. I kočky se bojí. Vysavače, přepravky, veterináře, návštěvy, neznámého prostředí.

Já se koček nikdy nebála. Ani žádných jiných zvířat. Moje matka dodnes ráda všem vypráví, jak jsem už jako batole neustále obtěžovala cokoli, co se hýbalo a mělo srst, peří nebo šupiny. Panenky, pastelky ani autíčka mne nezajímaly, po kapsách jsem prý neustále měla veškerou havěť (berušky, žížaly, žabičky a další úžasná stvoření), nebo aspoň piškoty, abych měla zvířátkům co nabídnout. S kočkami to byla oboustranná fascinace, na naši zahradu či chatu v mé přítomnosti začaly docházet toulavé nebo sousedovy kočky, o jejichž existenci zatím rodiče neměli tušení. Nechaly se hladit, muchlovat, krmit piškoty a usínaly se mnou v kočárku. Maminka tenkrát možná měla strach, ale moudře to nechala na matce přírodě.

Ale strach díky zvířatům znám víc než důvěrně. Strach o ně. O kocoura, co nepřišel domů, o naši bláznivou fenu, která bezhlavě skočila do křoví za divočákem… Posledně jsem se vracela pozdě domů, zbytek rodiny byl na prázdninách, doma jen já a zvířata. U dveří mne vítal kocour a když zvedl hlavu, tak se mu na krku rozevřela rána jak od tygra. Šrám od koutku tlamy, přes celý krk až na prsa. Skoro nekrvácel, ale měla jsem pocit, že mu musí ta hlava upadnout. Doktora už jsem nesehnala, tak jsem mu aspoň poslala sms, ať mne ráno čeká se strašně zraněným kocourem. Manfréda jsem provizorně ošetřila a šílená strachem v polospánku počítala hodiny do otevření ordinace. A ráno? To už mi bylo zle i fyzicky. A kocour? Ráno se nadlábl a u doktora se blahosklonně nechal prohlídnout. Rána v kožichu se sama zatáhla, skoro nešla najít a já zas byla za hysterku. Dostala jsem panáka a doktor se smál, že aspoň budu mít o čem psát.

Přála bych vám v soužití s kočkami jen krásné zážitky a stejné dobré konce, jako jsem zažila já.

Pavla Růžičková

Editorial 4/2016

KP1604 titulkaPřejít na články z Kočičí planety 4/2016

Říkal náš Manfréd, že tento způsob léta je pro kočky fajn. Žádná přehnaná vedra, dost sluníčka, vánku a deště. Tedy ne že by si přímo liboval v dešti, ale po dešti roste tráva. A v trávě je živo. A na trávě taky.

Manfréd zodpovědně každé ráno obchází své teritorium, které čítá odhadem asi šest zahrad. Někdy sleduji z balkonu, jak jeho štíhlá zrzavá postava vyráží přes ploty. Vídám ho u sousedů lovit v okrasné trávě u rybníčku malé žabičky. Ve druhé zahradě sedává na vysokém pařezu po staré bříze a pozoruje kosy na udržovaném anglickém trávníčku. U nás na zahradě začala k jeho velkému potěšení pastevní sezona morčat. Pasou se v bytelném výběhu s krásným domečkem. Tedy na jeho vkus má ten domeček moc příkrou stříšku, protože se na ní nedá tak dobře válet jako na houpačce u dalších sousedů. Manfréd ven vychází ve svých pravidelných hodinách a pak se spokojeně vrací domů na gauč. Svůj režim změní maximálně, když je na zahradě party, tu si nenechá nikdy ujít. Chová se prostě přesně tak, jak popisujeme v článku o teritoriálním chování koček.

Kromě tajů kočičích revírů tentokrát píšeme i o tom, co potřebuje kočka v létě, zda je lepší krmit granulemi nebo konzervou, nebo jaký je život kočičích seniorů.

Přeji vám i vašim chlupatým miláčkům krásné léto plné napínavých příběhů a dobrých konců

Pavla Růžičková

Editorial 3/2016

KP1603 titulkaPřejít na články z Kočičí planety 3/2016

Kočka je nejlepší přítel člověka.

Souhlasíte? Byla bych hlasovala pro psa, ale když jsem připravovala článek o blahodárných účincích života s kočkou, tak jsem se sama přesvědčila. Jen bych ještě doplnila, že naše kočky praktikují léčbu neklidem. Vždy, když se zdá, že je moc klidu, tak nám převrátí byt a život vzhůru nohama.

A především jsou každá úplně jiná. Silné individuality. Manfréd je typ protřelého světáka. Nic mu není cizí, ničeho se nebojí, miluje společnost a rád je u všeho. Krást jídlo je pod jeho úroveň, to si raději něco uloví nebo si odskočí k sousedům. Ellie je Míca machna domácí. Pěkně vše dle pevného řádu, čas na krmení se musí dodržovat a pak je potřeba se řádně vyspat. Zdánlivě bez ducha a bez nápadu se povaluje, kde se jí zrovna líbí a tváří se neškodně. Což se ovšem změní ve chvíli, kdy dostane hlad, což je asi hodinu potom, co slupne celou kapsičku. Nic před ní není jisté a nenechá se nachytat při činu. Neobstojí chleba v igelitovém pytli ani bábovka přiklopená skleněnou mísou. Zbytek dne se s nacpaným břichem opět líně válí a tváří se jako neškodná dekorace. Prostě miláčci, co vám budu vyprávět.

Život bez koček by byl smutný a chudší. Ten můj rozhodně. Ale k tomu doufám nikdy nedojde. Stačí, když vidím obrázek kotěte a hned přemýšlím, jestli by se ještě nevešlo…

Přeji vám krásné léto s milovanými chlupáči na klíně.

Pavla Růžičková

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group