ikoktejl

  • Vychází Kočičí planeta 6/2018

    Na stáncích je nové číslo dostupné od 30. listopadu.

Editorial 2/2014

KP1402 titulkaPřejít na články z Kočičí planety 2/2014

Milí čtenáři,

venku je krásně a počasí láká ven nejen nás, ale i kočky. Ty, které ven z bezpečnostních důvodů nemohou, alespoň tráví dlouhé chvíle u oken pozorováním cvrkotu a sněním o lovu. V nitru koček, které mohou chodit ven, se probudí instinkty a stávají se z nich lovci.

Lovce máme doma dva. Ellie, která přišla sama a umí se o sebe postarat, loví zásadně ptáčky. O kořist se nedělí, s výrazem největšího blaha je spořádá, a dodnes si nedala dohromady, že usvědčující hromádky peří jsou příčinou hubené večeře, která následuje. To Manfred má na lov velmi specifický názor. Týden i víc dělá, že se ho to netýká, pak se zvedne, odkráčí ven a přinese domů neuvěřitelné věci. Svého času jsme mu vedli deník – krom myší, rejsků a potkanů jsme zaznamenali krtka, ještěrku, strakapouda a jednou i straku! Tedy pouze její hlavu, která významně ležela vedla pračky a vyčítavě koukala na horu špinavého prádla. Vše to ale mělo divoký začátek – Manfreda vychoval pes a dlouho o lov nejevil sebemenší zájem. Raději doprovázel svého velkého kamaráda na procházkách, případně s ním vybíhal „štěkat“ na pošťačku. Také se po psím způsobu účastnil rodinného života, byl vždy u všeho a z velkého množství lidí si nikdy nic nedělal. Ráno po jedné garden party nás čekalo překvapení – v prádelně, do které vedou kočičí dvířka, ležel vypasený králík. Přiznám se, že jsem to nejprve pokládala za drsný žert některého z hostů, ale stopy na králičím krku byly výmluvné – máme doma šelmu. Jak se tenkrát ani ne ročnímu, drobnému kocourkovi podařilo prorvat králíka, který měl kilo šedesát (má pečlivá se sestra ho zvážila) dvířky dovnitř, nám je dodnes záhadou.

Lov je kočičí přirozeností, jak se vypořádat se žijícími úlovky se dozvíte v tomto čísle Kočičí planety. Zároveň jsme pro vás připravili materiál o tom, jak kočku naučit chodit ven nebo jak by měl vypadat ideální kočičí byt.

Kočky však nepotkávají jen zvířata, na která mohou pohlížet jako na kořist. Může mezi nimi existovat přátelství? A jsou kočky a psi opravdu tak rozdílní? Máte doma výjimku potvrzující pravidlo? Napište nám, těšíme se na vaše příběhy a fotografie.

Přeji vám a vašim hebkým kožíškům krásné léto.

Pavla Růžičková
šéfredaktorka 

Editorial 1 / 2014

KP1401 titulkaPřejít na články z Kočičí planety 1/2014

Vážení čtenáři,

konečně je tu jaro. I když podle kocoura ze sousedství, který po nocích řve a snaží se do svého teritoria zahrnout i naši zahradu, je už nejméně měsíc. Náš kastrovaný Manfréd je s ním na válečné stezce, přestože je jeho Ellie také kastrovaná a v podstatě ji nemá rád. Ale je jeho a naše zahrada také. Nemá to chudák lehké.

Lehké není ani soužití více koček pod jednou střechou. Přesto mnozí z nás mají doma více než jednoho mourka. Když jsem sbírala materiály pro články o soužití většího množství koček v jedné domácnosti, objevila jsem velký počet úžasných lidí, kteří neváhají obětovat vlastní pohodlí pro kočky. Na otázku zda toho litují, odpovídají všichni shodně – ne. Jsou ochotní se uskromnit, aby se kočky měly co nejlépe, a odměnou jim je pohled na spokojená zvířata. Neměnili by. Obdivuji je a děkuji za naději, že dobří lidé ještě žijí. A je dobře, že chovají kočky. 

Hlubokým zážitkem pro mne bylo setkání s novým plemenem koček. Přiznávám, že když jsem studovala informace o levkoyích a prohlížela si fotografie, kladla jsem si otázku, co lidi vede k tomu vyšlechtit něco tak ošklivého. Ale pak se na mne v autě cestou na focení přišla podívat Anička v zelené mikině a já se nestačila divit. Přišla sama od sebe, asi po pěti minutách jízdy, dostala jsem pusinku a ještě mne osahávala tlapkou. Ta bezelstná nabídka přátelství od tvorečka s vizáží ušounka mne upřímně dojala. Naprosto chápu nadšení jejich majitelů pro tohle plemeno a přeji jim mnoho úspěchů na cestě k uznání plemene, která jistě nebude jednoduchá.
Budu ráda, pokud se vám toto číslo Kočičí planety stane rádcem a inspirací pro spokojené soužití s kočkami. Věřím, že stejně jako já musíte občas řešit nějaké ty kočičí šarvátky, problémy a stále hledáte další informace. V tom je život s kočkami krásný – přináší nové výzvy a nenechá vás zpohodlnět a zakrnět. Občas mívám pocit, že život se zvířaty by měl být na předpis.

Přeji vám krásné jaro s vašimi kočími miláčky, ať již s jedináčkem nebo s celou hordou chlupáčů

Pavla Růžičková
šéfredaktorka

Mezinárodní výstava koček 18.-19. 1. 2014

Kočičí planeta zve na výstavu (klikněte pro zvětšení):

2014-01-starshow-small

Editorial 4 / 2013

KP1304 titulkaPřejít na články z Kočičí planety 4 / 2013

Vážení a milí čtenáři,

Vítám vás na stránkách Kočičí planety, tentokrát hodně chlupatého čísla. Proč chlupatějšího než obvykle? CA co vám na mysli vytane jako první, když slyšíte slovo perská kočka? No jasně chlupy. Hodně chlupů. Soužení s chlupy znají všichni chovatelé koček a potažmo i jiných domácích savců. Proto píšeme proto o tom, jaký je kožich znamenitý ukazatel zdraví a pohody kočky, proč si některé kočky vylízají holá místa, kde a jak pomáhá chlupatá terapie a jak se chlupů zbavit. Nebo vlastně nezbavit.

Když jsme časopis připravovali a chlupatá témata se množila jak po zimě chlupy na koberci, našli se i tací kolegové, kteří navrhovali přidat speciální přílohu – hrst kočičích chlupů do každého čísla. Naštěstí pro vás i pro nás, je cesta od nápadu k úspěšné realizaci náročná a dlouhá, a tak nápad nakonec zůstal jen v rovině nápadu.

V minulém čísle jsme se ptali, jak se chlupů zbavujete a dostali jsme Sspoustou výborných a vtipných nápadů jste nás zásobili vy sami, když jsme se v minulém čísle ptali na to, jak se chlupů zbavujete. Zatímco já píšu tyhle řádky, naše zvěř se pohodlně válí na svých oblíbených místech po celém domě a můj muž se kouká na detektivku. Takovou tu, kdy vyšetřovatel přijde do naklizeného bytu, z pod prádelníku vyloví jeden jediný chlup, díky kterému v laboratoři zjistí, že vrahem je ošetřovatel tygrů ze zoo. Také je mám ráda, náramně se u toho bavím. Byty vypadají jak z katalogu, ženy vstávají nalíčené a učesané a hlavně ty chlupy! Nejvíc se bavím představou, co by se asi dělo, kdyby chtěli analyzovat chlupy nalezené u nás jen třeba na třech centimetrech někde pod křeslem. Asi bychom celou slavnou laboratoř vyřadili z provozu na několik měsíců dopředu. O křeslo se obvykle pere kočka s naší fenou, kocour si za křeslem rád schovává nějaký ten úlovek. Trať křeslo – prádelník – topení je oblíbená spojnice našeho ježka na večerních túrách po bytě a když křeslo odtáhnu kvůli luxování, tak zajásají děti a v uvolněném prostoru okamžitě postaví bunkr. Na chlupy jsem rezignovala a beru je jako důkaz šťastného soužití pod jednou střechou. Dvounohým členům rodiny také nevyčítám, že ztrácejí vlasy…

Detektivní práci jsem si tentokrát díky Kočičí planetě vyzkoušela i sama osobně. Při práci na materiálu o perských kočkách jsem narazila na informaci, jak moc rychle ztrácí toto plemeno na popularitě. Bylo mi to upřímně líto. Mám pro ta noblesní, nadýchaná stvoření slabost. Když jsem však hledala chovatele, pro malé rozhovory o tom, jak se žije s plemenem, narazila jsem na nevídanou neochotu spolupracovat s médii. Věřím, že šíření správného obrazu a pravdivých informacích o chovaném plemeni by mělo být v zájmu každého chovatele. Kdykoli a kdekoli. Média jsou plné informací o „nových“ méně známých plemenech koček a perské krasavice krasavic, jako by patřily do rukou jen úzkému okruhu vyvolených. Snad se nám podaří perské kočky aspoň trochu rehabilitovat, jsou to opravdu kočky s velkým K, milující a milovaní společníci a o nic horší než aktuálně módní plemena.

Přeji vám všem poklidnou zimu, šťastný nNový rok ve znamení koček a děkuji všem chovatelům, kteří se dokážouí přivřít oko, když šotek v textu z chovatelské stanice udělá chovnou…

Pavla Růžičková

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group