ikoktejl

  • Vychází Kočičí planeta 1/2019

    První letošní číslo je na stáncích od 5. února!

Editorial 3/2014

2014-09 editorialPřejít na články z Kočičí planety 3/2014

Vážení přátelé,

zatím je teprve konec srpna, ale dnes ráno už byla strašná zima a na procházce se psy jsem viděla padat první listí. Na podzim se vždy těšíme, barevné listí, kaštany, jablka, chmýří poletující po zahradě v posledním slunci…

Naše kočky se probouzejí z letního nicnedělání a polehávání a víc si hrají venku. Psy beru na dlouhé procházky, na houby, do lesa, těšit se barevným podzimem. V našem příměstském lese na myslivce nenarazíme, ale na výletech se někdy mužů v zeleném s puškou bojím. Byť se chovám v lese ohleduplně v každém ročním období, psy mám pod dohledem, přesto je v nich něco strašidelného. To, že mohou jediným stisknutím spouště vzít život mému čtyřnohému štěstí, mne děsí.

Kočky a myslivci je jistě ožehavé téma. Stejně jako většina z nás jsem dosud chtěla věřit, že naše kočky do lesa nechodí a že se nemusím bát. Jenže při bližším studiu celé problematiky to vidím trochu jinak. Chováme doma pravou šelmu, která má instinkty a schopnosti lovce a díky naší péči navíc vůči volně žijícím zvířatům ohromnou výhodu – jistotu plné misky a zázemí, kde se nemusí bát o život. Po celodenním lenošení na měkkém pelíšku má celou noc dost sil na lov. Divoká zvířata, každý brouk či ptáček musí denně bojovat o život a o obživu a ještě mu hrozí, že se může stát kořistí naší hýčkané a dobře živené šelmy, která vlastně vůbec lovit nepotřebuje. Naši lovci to mají spočítané, na noc přijdou pod zámek. A pevně věřím, že se nám díky Kočičí planetě postupně podaří otevřít oči dalším chovatelům.

Užijte si s Kočičí planetou a vašimi kočičími miláčky krásný barevný podzim. Pokud by se vám zachtělo kočičí krásy, neváhejte a vyrazte na Světovou výstavu koček, která se letos v říjnu po dlouhých letech koná u nás, v Praze. A pokud vás zajímá, zda je s vámi vaše kočka šťastná, můžete si zkusit náš test. I když je spíše pro pobavení, spokojenou a šťastnou kočku přeci poznáte sami nejlépe.

S přáním krásného barevného podzimu

Pavla Růžičková
šéfredaktorka

Editorial 2/2014

KP1402 titulkaPřejít na články z Kočičí planety 2/2014

Milí čtenáři,

venku je krásně a počasí láká ven nejen nás, ale i kočky. Ty, které ven z bezpečnostních důvodů nemohou, alespoň tráví dlouhé chvíle u oken pozorováním cvrkotu a sněním o lovu. V nitru koček, které mohou chodit ven, se probudí instinkty a stávají se z nich lovci.

Lovce máme doma dva. Ellie, která přišla sama a umí se o sebe postarat, loví zásadně ptáčky. O kořist se nedělí, s výrazem největšího blaha je spořádá, a dodnes si nedala dohromady, že usvědčující hromádky peří jsou příčinou hubené večeře, která následuje. To Manfred má na lov velmi specifický názor. Týden i víc dělá, že se ho to netýká, pak se zvedne, odkráčí ven a přinese domů neuvěřitelné věci. Svého času jsme mu vedli deník – krom myší, rejsků a potkanů jsme zaznamenali krtka, ještěrku, strakapouda a jednou i straku! Tedy pouze její hlavu, která významně ležela vedla pračky a vyčítavě koukala na horu špinavého prádla. Vše to ale mělo divoký začátek – Manfreda vychoval pes a dlouho o lov nejevil sebemenší zájem. Raději doprovázel svého velkého kamaráda na procházkách, případně s ním vybíhal „štěkat“ na pošťačku. Také se po psím způsobu účastnil rodinného života, byl vždy u všeho a z velkého množství lidí si nikdy nic nedělal. Ráno po jedné garden party nás čekalo překvapení – v prádelně, do které vedou kočičí dvířka, ležel vypasený králík. Přiznám se, že jsem to nejprve pokládala za drsný žert některého z hostů, ale stopy na králičím krku byly výmluvné – máme doma šelmu. Jak se tenkrát ani ne ročnímu, drobnému kocourkovi podařilo prorvat králíka, který měl kilo šedesát (má pečlivá se sestra ho zvážila) dvířky dovnitř, nám je dodnes záhadou.

Lov je kočičí přirozeností, jak se vypořádat se žijícími úlovky se dozvíte v tomto čísle Kočičí planety. Zároveň jsme pro vás připravili materiál o tom, jak kočku naučit chodit ven nebo jak by měl vypadat ideální kočičí byt.

Kočky však nepotkávají jen zvířata, na která mohou pohlížet jako na kořist. Může mezi nimi existovat přátelství? A jsou kočky a psi opravdu tak rozdílní? Máte doma výjimku potvrzující pravidlo? Napište nám, těšíme se na vaše příběhy a fotografie.

Přeji vám a vašim hebkým kožíškům krásné léto.

Pavla Růžičková
šéfredaktorka 

Editorial 1 / 2014

KP1401 titulkaPřejít na články z Kočičí planety 1/2014

Vážení čtenáři,

konečně je tu jaro. I když podle kocoura ze sousedství, který po nocích řve a snaží se do svého teritoria zahrnout i naši zahradu, je už nejméně měsíc. Náš kastrovaný Manfréd je s ním na válečné stezce, přestože je jeho Ellie také kastrovaná a v podstatě ji nemá rád. Ale je jeho a naše zahrada také. Nemá to chudák lehké.

Lehké není ani soužití více koček pod jednou střechou. Přesto mnozí z nás mají doma více než jednoho mourka. Když jsem sbírala materiály pro články o soužití většího množství koček v jedné domácnosti, objevila jsem velký počet úžasných lidí, kteří neváhají obětovat vlastní pohodlí pro kočky. Na otázku zda toho litují, odpovídají všichni shodně – ne. Jsou ochotní se uskromnit, aby se kočky měly co nejlépe, a odměnou jim je pohled na spokojená zvířata. Neměnili by. Obdivuji je a děkuji za naději, že dobří lidé ještě žijí. A je dobře, že chovají kočky. 

Hlubokým zážitkem pro mne bylo setkání s novým plemenem koček. Přiznávám, že když jsem studovala informace o levkoyích a prohlížela si fotografie, kladla jsem si otázku, co lidi vede k tomu vyšlechtit něco tak ošklivého. Ale pak se na mne v autě cestou na focení přišla podívat Anička v zelené mikině a já se nestačila divit. Přišla sama od sebe, asi po pěti minutách jízdy, dostala jsem pusinku a ještě mne osahávala tlapkou. Ta bezelstná nabídka přátelství od tvorečka s vizáží ušounka mne upřímně dojala. Naprosto chápu nadšení jejich majitelů pro tohle plemeno a přeji jim mnoho úspěchů na cestě k uznání plemene, která jistě nebude jednoduchá.
Budu ráda, pokud se vám toto číslo Kočičí planety stane rádcem a inspirací pro spokojené soužití s kočkami. Věřím, že stejně jako já musíte občas řešit nějaké ty kočičí šarvátky, problémy a stále hledáte další informace. V tom je život s kočkami krásný – přináší nové výzvy a nenechá vás zpohodlnět a zakrnět. Občas mívám pocit, že život se zvířaty by měl být na předpis.

Přeji vám krásné jaro s vašimi kočími miláčky, ať již s jedináčkem nebo s celou hordou chlupáčů

Pavla Růžičková
šéfredaktorka

Mezinárodní výstava koček 18.-19. 1. 2014

Kočičí planeta zve na výstavu (klikněte pro zvětšení):

2014-01-starshow-small

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group