ikoktejl

  • Je tu nová Kočičí planeta!

    Páté letošní číslo je na stáncích od 4. října 2019.

Editorial 4 / 2013

KP1304 titulkaPřejít na články z Kočičí planety 4 / 2013

Vážení a milí čtenáři,

Vítám vás na stránkách Kočičí planety, tentokrát hodně chlupatého čísla. Proč chlupatějšího než obvykle? CA co vám na mysli vytane jako první, když slyšíte slovo perská kočka? No jasně chlupy. Hodně chlupů. Soužení s chlupy znají všichni chovatelé koček a potažmo i jiných domácích savců. Proto píšeme proto o tom, jaký je kožich znamenitý ukazatel zdraví a pohody kočky, proč si některé kočky vylízají holá místa, kde a jak pomáhá chlupatá terapie a jak se chlupů zbavit. Nebo vlastně nezbavit.

Když jsme časopis připravovali a chlupatá témata se množila jak po zimě chlupy na koberci, našli se i tací kolegové, kteří navrhovali přidat speciální přílohu – hrst kočičích chlupů do každého čísla. Naštěstí pro vás i pro nás, je cesta od nápadu k úspěšné realizaci náročná a dlouhá, a tak nápad nakonec zůstal jen v rovině nápadu.

V minulém čísle jsme se ptali, jak se chlupů zbavujete a dostali jsme Sspoustou výborných a vtipných nápadů jste nás zásobili vy sami, když jsme se v minulém čísle ptali na to, jak se chlupů zbavujete. Zatímco já píšu tyhle řádky, naše zvěř se pohodlně válí na svých oblíbených místech po celém domě a můj muž se kouká na detektivku. Takovou tu, kdy vyšetřovatel přijde do naklizeného bytu, z pod prádelníku vyloví jeden jediný chlup, díky kterému v laboratoři zjistí, že vrahem je ošetřovatel tygrů ze zoo. Také je mám ráda, náramně se u toho bavím. Byty vypadají jak z katalogu, ženy vstávají nalíčené a učesané a hlavně ty chlupy! Nejvíc se bavím představou, co by se asi dělo, kdyby chtěli analyzovat chlupy nalezené u nás jen třeba na třech centimetrech někde pod křeslem. Asi bychom celou slavnou laboratoř vyřadili z provozu na několik měsíců dopředu. O křeslo se obvykle pere kočka s naší fenou, kocour si za křeslem rád schovává nějaký ten úlovek. Trať křeslo – prádelník – topení je oblíbená spojnice našeho ježka na večerních túrách po bytě a když křeslo odtáhnu kvůli luxování, tak zajásají děti a v uvolněném prostoru okamžitě postaví bunkr. Na chlupy jsem rezignovala a beru je jako důkaz šťastného soužití pod jednou střechou. Dvounohým členům rodiny také nevyčítám, že ztrácejí vlasy…

Detektivní práci jsem si tentokrát díky Kočičí planetě vyzkoušela i sama osobně. Při práci na materiálu o perských kočkách jsem narazila na informaci, jak moc rychle ztrácí toto plemeno na popularitě. Bylo mi to upřímně líto. Mám pro ta noblesní, nadýchaná stvoření slabost. Když jsem však hledala chovatele, pro malé rozhovory o tom, jak se žije s plemenem, narazila jsem na nevídanou neochotu spolupracovat s médii. Věřím, že šíření správného obrazu a pravdivých informacích o chovaném plemeni by mělo být v zájmu každého chovatele. Kdykoli a kdekoli. Média jsou plné informací o „nových“ méně známých plemenech koček a perské krasavice krasavic, jako by patřily do rukou jen úzkému okruhu vyvolených. Snad se nám podaří perské kočky aspoň trochu rehabilitovat, jsou to opravdu kočky s velkým K, milující a milovaní společníci a o nic horší než aktuálně módní plemena.

Přeji vám všem poklidnou zimu, šťastný nNový rok ve znamení koček a děkuji všem chovatelům, kteří se dokážouí přivřít oko, když šotek v textu z chovatelské stanice udělá chovnou…

Pavla Růžičková

Editorial 3/2013

2013-09-editorial

Přejít na články z Kočičí planety 3/2013 

Vážení čtenáři,

loučíme se s létem, které strašně rychle uteklo. Tedy aspoň nám. Matka příroda opět ukázala, co dokáže, nejprve záplavy a pak sluníčko a teplo až k nevydržení. Naše kočky vydržely s přehledem. Prostě se nastěhovaly do sklepa a do koupelny na chladivé dlaždičky. I když naše bláznivá Ellie byla schopna se vyhřívat na sluníčku i při 350C. A k večeru přinesla místo myši domů z lovu ještěrku. Živou. Jakoby se potřebovala ujistit, jestli se ty divné holé a hubené myši taky žerou. Nežerou. Ještě půldruhé hodiny jsme ji chytali na parketách, než jsme ji odnesly na kamennou stráň na kopci, kam kočky nechodí.
Pro nás k létu a prázdninám patří cestování. Kočky necháváme doma. Ale psi nás doprovázejí. Až dosud jsem si myslela, že to kočky ocení, když jim ty psí trapiče na týden odvezu a nebude je nikdo honit. Opak byl pravdou. Už po třech dnech volala sestra, že se kočky bez pravidelného tělocviku neskutečně nudí a perou se mezi sebou. Čtvrtý den začaly lovit lidi. Sice jen naoko, ale o to náruživěji. Manfréd prý dokonce vyběhl na pošťačku. No uznejte, to se nedělá. Takhle zákeřně, bez varování štěkáním. I když přiznám, že mi ty naše lovkyně chyběly taky. A tak jsem na cestách aspoň fotila a obdivovala ty cizí. A že jsou všude – krásné, hrdé i mazlivé. Dokonce už jsem nakazila celé své okolí a fotky koček ze všech koutů světa jsem dostávala i od lidí, od kterých bych to ani v nejmenším nečekala.
Ten malý černý ďáblík na fotce je Žofie, zapůjčená pro fotografování ke článku Kočky na jazyku o tom, jak nám kočky poznamenaly češtinu. Představa fotografa byla jasná: čtvrthodinka v ateliéru + šikovné koťátko = ilustrační záběry levou zadní. No, Žofinka mu to vysvětlila – v ateliéru řádila jak černá ruka, vyšplhala po pozadí až ke stopu, houpala se na kabelu od světel, byla zkrátka okouzlující a nezapomenutelná. A nakonec i zapózovala. Pokud jí ta energie vydrží (fotograf o tom nepochybuje), tak její majitelé určitě nebudou potřebovat rady ze článku Naše kočka potřebuje shodit. Ale K veterináři bez boje nebo Trable se stěhováním se hodit budou určitě. Materiál Tygr z vaší pohovky naopak jako by pojednával přímo o ní, se šelmami toho má společného hodně už na první pohled.
Také se vám někdy zdá, že kočka umí číst myšlenky? Přijde vás utěšit v dobu, kdy obvykle spí a nevnímá? Hlásí příchod milované osoby? Nyní se na to zaměřili vědci a přišli na to, co my už dávno dobře víme – kočky mají sedmý smysl!
Věřím, že vám Kočičí planeta, kterou právě držíte v rukou, zpříjemní podzim. Přála bych sobě i vám krásné babí léto, prosluněné večery, kdy se ještě dá sedět na zápraží, drbat kočku za uchem, kochat se barvící se přírodou a naslouchat zpěvu ptáků. I když u nás moc nezpívají. Asi si netroufnou…

S pozdravem

Pavla Růžičková

Tajenka křížovky z minulé Kočičí planety zněla: Gourmet široký výběr příchutí a receptur krmiva pro vaši kočku. Gratulujeme pěti vylosovaným luštitelům: Jiří Huml z Toužimi, Marcela Sedláčková z Plzně, Helena Ptáčková ze Záhoří, Richard Mengemann z Kostelce nad Orlicí a Ludmila Grombiříková z Brna

Editorial 2/2013

KP1302 titulka

Přejít na články z Kočičí planety 2/2013

Vážení přátelé,
před námi je léto, pro mnohé nejkrásnější doba v roce. Pro mne určitě, miluji sluníčko a teplo, zřejmě jsem nějaké převtělení ještěrky – sluníčko mne dokáže nabít na dlouhou dobu dopředu. Naše kočky se také rády vyhřívají na sluníčku. Když se pak Manfred zvedne, protáhne a odchází, vidím v jeho líných pohybech sebevědomí lva. Jen ten harém lvic mu schází, naše Elie pro něj rozhodně lovit nebude. Naopak, kdyby mohla, slupne i jeho konzervu z misky.

K létu patří i cestování, to mám na rozdíl od koček velmi ráda. Poznávám cizí místa, kultury a hlavně si všímám zvířat a vztahu místních lidí k nim. Bývá to velmi poučné a blahořečím digitálním foťákům – víc než polovina všech mých snímků bývají zvířata, být to kinofilm, bylo by to drahé. Pokud také rádi fotografujete na cestách zvířata a hlavně kočky, vzpomeňte si na Kočičí planetu. Budeme rádi, když nám pošlete kočičí postřehy a pozdravy z vašich toulek světem.

Musím uznat, že mám navíc veliké štěstí – jsme velká rodina, tak mohu cestovat s klidným svědomím, že je o kočky postaráno. Vždy je někdo doma, koho znají a kdo je nakrmí. A k tomu máme i báječné sousedy, kteří nemají problém, že jejich zahrady jsou součástí teritoria našeho zrzka. Při návratu z jeho důležitých pochůzek se kolikrát tak mlsně olizuje, že mám podezření, že si někde ochočil někoho, kdo mu podstrojuje. Inu kouzlo osobnosti…

V letní Kočičí planetě se dočtete o lvech i o první pomoci pro přehřátou kočku, o cestování s kočkou, či jak zajistit kočce pohodlí doma, o problémech se sousedy, které může vyvolat vaše kočka, i o tom, jak se jim vyhnout. Budu ráda, pokud vám bude Kočičí planeta dělat společnost při čekání na letadlo nebo na louce u rybníka a potěší vás trochu jako pravá kočka. Jen vrnět jsme ji ještě nenaučili…

kp1302 editorial

Přeji vám i vašim kočkám krásnou letní pohodu

Pavla Růžičková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

PS: Zaujala vás nějaká tematika v Kočičí planetě nebo máte tipy na články? Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Kočičí planeta na veletrhu FOR PETS 11.-14. 4. 2013

Zaujala vás Kočičí planeta?

Navštivte nás na stánku Kočičí planeta na veletrhu FOR PETS od 11.-14. 4 .2013 na PVA EXPO Praha. Těšíme se na vás.

PETS 13 210X297

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group