ikoktejl

  • Je tu nová Kočičí planeta!

    Páté letošní číslo je na stáncích od 4. října 2019.

Výherce křížovky z čísla 2/2012

Tajenka křížovky z Kočičí planetě 2/2012 zněla: Kočka může být člověku skvělým přítelem, ale nikdy se nesníží k tomu, aby to přiznala.

Roční předplatné časopisu získaly: Jana Kirsová z Prahy, Jana Holubová z Pardubic a Daniela Ošmerová z Litoměřic.

Blahopřejeme!

Editorial 1/2013

Přejít na články z Kočičí planety 1/2013

Venku ještě chumelí, ale obě naše kočky se záhadně probudily ze zimního úsporného režimu a venku již začaly znít první kočičí koncerty. Vnitřní hodiny našich šelem evidentně mají jasno v tom, že už začíná jaro, i když my se ještě balíme do zimních bund a čepic. Našim kočkám nepřišlo divné, když jsme doma začátkem února začali připravovat velikonoční dekorace. Zatímco Míca se ochotně zapojila a chtěla být při všem, kocour se po prvním pokusu ho naaranžovat ke kraslicím urazil a povýšeně vše sledoval z lepenkové krabice. Fotografie z kočičích velikonočních příprav aneb jak se fotí rubrika „Vyrobte si s námi“ si můžete prohlédnout na Facebooku Kočičí planety.

Byla jsem velmi překvapená, kolik jste nám poslali krásných fotografií do soutěže. Někteří připojili i několik vět o svých milovaných kočkách či připomínky ke Kočičí planetě. Dostali jsme ale i rozhořčený dopis od čtenářky, která nás kvůli článku o Bohumilu Hrabalovi obvinila, že souhlasíme se zabíjením koček. Věřte mi, není tomu tak. Nad zařazením článku v plném znění jsem dlouho uvažovala, ale nakonec jsem dospěla k přesvědčení, že nelze nikomu nalhávat, že svět je pouze černobílý. Proto nebudeme ani nechceme se v budoucnu vyhýbat kontroverzním tématům. Spolupracujeme i s lidmi, kteří svůj život zasvětili záchraně a péči o kočky, jež poznaly člověka z horší stránky, a mnohé jejich příběhy jsou opravdu kruté a smutné. Právě proto si zaslouží zveřejnit. Nemyslím si, že by něčemu prospělo zavírat oči a ukazovat kočičí život jen z té dobré stránky. Kdo před zlem zavírá oči, nemůže proti němu nijak bojovat.

2013-04 editorial

Musím se vám ještě k něčemu přiznat. Miluji staré fotografie. Nad zašedlými záběry sním o tom, kdo na snímcích asi je, kdo je fotografoval a proč, a přemýšlím, kam se to asi ta slečna na snímku kouká. Nejraději mám ty fotografie se zvířaty – přísný sedlák na lavičce před chalupou, děti se opatrně krčí okolo a v okně se rozvaluje kočka. Nebo panička na nedělní procházce, určitě v tom nejlepším oblečení, rukavičky, klobouček a za cíp kabátu ji tahá foxteriér. Ty malé detaily dokazují, že lásku ke zvířatům lidé měli odedávna. Zvířata pro ně nebyla jen pro užitek, ale pojilo je něco mnohem víc. Při práci pro Kočičí planetu jsem náhodně objevila krásné staré fotky a zase jsem se zasnila. Dokonce jsem prohledala vlastní archiv fotografií. Hrozně nerada se fotím a ještě méně ráda se na sebe na fotkách koukám. Ale tuhle mám ráda. Přesně si pamatuji ten letní den, kdy jsem svou německou tetu vláčela půl dne po berlínské zoologické zahradě. Chudinka si už myslela, že si sedneme v klidu ve stínu u stánku, jenže přehlédla nabídku možnosti focení se živými lvíčaty. Nedala jsem jinak, než že tam musím jít. Dodnes si pamatuji vůni kožíšku malé šelmy i její nespokojené hrdelní mručení. Proto vás chci poprosit, abyste i vy prohledali své archivy a podělili se s námi o staré fotografie s kočkami. Třeba najdete důkazy o tom, že jste lásku ke kočkám zdědili a ty malé hebké šelmičky provázejí váš rod už dlouhou dobu.

S přáním krásného jara

Pavla Růžičková 

Editorial 2/2012

Přišla pozdě večer. Hubená, hladová, ani ne roční tříbarevná kočka. Čert ví, proč si vybrala nás. Máme volně dva velké hlídací psy a náruživě lovícího kocoura. Oznámila nám, že u nás hodlá bydlet, vyštvala z domu oba psy a měřila si nás nevěřícným pohledem, jak to, že nemá prostřeno. Vynesla jsem ji ven a vzala domů oba udivené psy. Proklouzla zpátky s výrazem, že jestli opravdu trvám na těch dvou příšerách, že tam tedy mohou být také. Chtěla jsem ji vyprovodit podruhé, když zazvonil telefon.

Volal vydavatel, že Kočičí planeta bude čtvrtletník a jestli dám dohromady další číslo. Zírala jsem na to nezvané stvoření, které se mezitím nonšalantně rozvalovalo na gauči. Tříbarevné prý nosí štěstí. Podlehla jsem. Definitivně. Jen doufám, že s každým dalším číslem nepřijde do domu další kočka.

 

2012-12-04-editorial

Kočičí planeta se rozvíjí a přináší kromě důležitých informací i spoustu nového, částečně přímo na vaše přání. Materiál o šlechtění koček je předvojem k portrétům plemen, poradna zprostředkovává odpovědi odborníků na to, co vás trápí, a důležitým rádce může být i náš nový seriál o první pomoci pro kočky. I když bych všem upřímně přála, aby tyto rady nikdy nepotřebovali. Veterinárnímu lékařství jsme v tomto čísle opět věnovali prostor, a to včetně fotografií v rubrice Pohledy do... Musím přiznat, že tato rubrika v minulém čísle byla jediná, která vzbudila částečně i negativní ohlas. Nejde nám o to šokovat a zobrazovat krváky, ale přiblížit vnímavým čtenářům umění a práci veterinářů, kteří našim čtyřnohým přátelům často zachraňují životy. Buďme za to rádi a smiřme se s tím, že na operačním sále krev teče. Nebo stránky 44 a 45 rovnou raději přeskočte.

Nechceme ale jen zprostředkovávat vědění, chceme vás i bavit, proto jsme pro vás nachystali soutěž, zábavný test, křížovku a dokonce i návod, jak starý svetr proměnit v pohodlný pelíšek. První prototyp náš kocour Manfred okamžitě obsadil a mám obavy, že mne výroba druhého pro novou Ellie nemine…

Závěrem bych vám chtěla poděkovat za přízeň a velké množství ohlasů na první číslo Kočičí planety. Je pro mne impulsem, inspirací a závazkem pokračovat dál ve vytyčeném směru a přinášet další zajímavé informace z kočičí planety.

Pavla Růžičková
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Výherci letní soutěže o iPod

2012-10-letni_soutez

V letním čísle magazínu Koktejl jsme vyhlásili soutěž o přehrávač iPod, televizní deky a švýcarské nože. Otázka zněla: Co v jazyce původních obyvatel Kalahari znamená výraz NAANKUSE?

Správná odpověď zní: Bůh nás chrání.

Z více než 500 došlých odpovědí jsme vylosovali šest vítězů:

1. iPod

Jiří Hetfleiš, Ústí nad Orlicí

2. Nože 2x

Michael Král, Krásensko

Lenka Suchá, Praha 9 Kbely

3. Deka 3x

Oldřich Bužga, České Budějovice

Libor David, Vsetín

Alena Vacková, Vysoké Mýto

Všem výhercům blahopřejeme :)

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group