Editorial 3/2018
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
3 Editorial
6 Ze světa
8 Boj s nadváhou
14 Rozhovor: Méně je někdy více
22 Koně z hor
28 V sedle hucula
30 Koňská tradice v Kitzbühelských Alpách
32 V sedle haflinga
33 Plakát
37 Nechvalně známý kůň
38 Poslední Vademecum
42 Sarkoidy
47 Klubový kůň Theophilos míří na Velkou pardubickou
48 Osel není ušatý kůň
54 Na oslí stezce
56 Agility pro koně
58 Pozitivní motivace: Haflingové
66 Tipy pro vás
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
3 Editorial
6 Ze světa
8 Rovnou za nosem
12 Jednoočky
16 Jaký je život s jednoočkou?
22 Mohou koně simulovat?
26 Emoce na uzdě
28 Rizika předvídatelná a nepředvídatelná
33 Plakát
37 Ostruhy
38 Vademecum začínajícího koňaře: Zcitlivění otupělých koní
44 I koně musejí k zubaři
48 Příběh: Nejcennější je čas...
54 Pozitivní motivace: Barely II.
58 Pamlsky ano nebo ne?
64 Začínáme závodit!
66 Tipy pro vás
Editorial 2/2018
Editorial 1/2018
Počítám, že každý zná chvíle, kdy má pocit, že se nedaří, že slunce nesvítí, nic mu nejde a vše stojí za starou bačkoru. Svět není ani růžový, ani zářivý a někdy ani fér. Mě to postihlo zrovna nedávno, místo bílého sněhu bylo všude jen hnědé, slizké a klouzavé bahno, dcera nechtěla jezdit ke koním, protože je na ni kamarádka hnusná, a redakční uzávěrky se blížily takovým tempem, že jsem měla pocit, že mi někdo sebral týden. Co týden, měsíc!
Přitom témata se tentokrát nabízela úplně sama. Letošní upgrade zimy, který vyměnil sníh za bláto. Bláto, které je všude. Buď klouže, nebo zmrzne. Lepí se na koně, na oblečení, na cajky… Brr.
Šikana ve stáji? Vůbec není tak neobvyklá. Každý chce někam patřit, ve stájích se dělají skupinky a kdo nezapadne, toho ostatní prostě vyštípají. Když jsem s tématem začínala, nechtělo se mi různým historkám věřit, ke konci už jsem je poslouchala s profesionálním zájmem a značnou otrlostí. O slečně, co jí ve stáji vypustili „omylem“ poničku do stáda k mladým hřebcům. O trenérce, které tajně přikrmovali kobylu ovsem, a pak se chodili se zájmem koukat, co to s kobylou dělá pod sedlem. O ztracené výstroji, čištění, zatoulaných průkazech nebo přihláškách na závody… Najít stáj s příjemnou atmosférou je dnes evidentně malý zázrak.
Ale ani majitelé vlastních stájí nemají vyhráno. Co všechno mohou napáchat kolemjdoucí, kteří mají pocit, že „se koníček smutně kouká, protože má hlad“, se dočtete ve článku o Krmičích. Ale nebojte se, nepřinášíme jen negativní témata. Třeba reportáž z Camargue, kraje bílých koní žijících v mořských vlnách. Nebo článek o Španělské jezdecké škole ve Vídni. Jestlipak jste věděli, že doba její největší novodobé slávy se spojuje se jménem ředitele Jaromíra Oulehly, původem z Moravy?
Tu moji špatnou náladu nakonec vyléčili koně. Ve stáji své kamarádky vysoko v horách jsem si vyčistila hlavu, a když jsem se štěnětem ve spacáku usínala ve stáji plné spokojených koní, hned mi bylo lépe. Přeji vám krásné jaro a hlavně si nenechejte váš čas u koní nikým otrávit, nezapomeňte, že je máte pro radost.
Pavla Růžičkovášéfredaktorka
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
Editorial
Ze světa
Zima na blátě
Šikana ve stáji: Jedovatá slina
Krmíme vaše koně aneb co s Krmiči?
Fotoporadna
Camargue: Za bílými koňmi
Plakát
Vademecum začínajícího koňaře: Hmat, citlivost koně a pomůcky
Z bláta do louže
Pozitivní motivace: Barely I.
Apassionata
Za klasikou do Vídně
Studium koní
Tipy pro vás
Editorial 4/2017
Popelka s Juráškem. Už jsou tu zase. Hledám zimní fotografie koní a co na mne nevykoukne? Ta malá ušmudlaná a krásně drzá Popelka, co se na bílém Juráškovi prohání lesem. Byl to jeden z mých dětských snů. Jen tak se vyhoupnout na hřbet koně a cválat zasněženou bílou plání k obzoru. Tenhle sen si ze svého seznamu mohu odškrtnout. I když se přiznám, že při cvalu zasněženou plání myslím na všechno ostatní, jen ne na Popelku. Spíš se snažím odhadnout, co se pod sněhem skrývá a trochu se bojím, že nám to uklouzne…
Zato harmonie s koněm je sen, na kterém stále ještě pracujeme. Tedy hlavně já. Jeník vypadá celkem spokojený, z jeho pohledu vše bezvadně funguje. Má se dobře, má stádečko kamarádů, výběh, pravidelný přísun krmení. Jízdárna je následkem podzimních plískanic často pod vodou, tak jsou na programu hlavně vyjížďky a ty má moc rád. To jen já bych chtěla víc. Probudit v něm chuť k pohybu se mi zatím moc nedaří, je a zůstane línější pohodář. Ale různé hádanky a triky nás baví oba. Vymýšlet, jak se dostat k odměně, je prý lepší, než běhat někde dokola. No, vlastně má pravdu, ten náš Jenda.
Už léta je mým dalším snem toulat se nádhernou krajinou Islandu v sedle koně. Čirou náhodou jsem na psí akci narazila na kamarádku Lenku, které se přesně tohle podařilo. Měla kuráž za svým snem jít a dokázala ho uskutečnit. Do jejího vyprávění o létě stráveném u koní na Islandu se můžete začíst od stránky 16.
Nevzdávejte se svých snů a nebojte se je realizovat. Budu vám držet palce
Pavla Růžičková šéfredaktorka
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
Editorial
Ze světa
Cesta k harmonii
Pět týdnů mezi islandskými koňmi
Zima v sedle
Individuální potřeby koní v zimě
Plakát
Hříběcí
Vademecum začínajícího koňaře: Některá specifika koňského vnímání
Hunter
Jablko nepadá daleko od stromu
Jak se fotí kůň: Rodeo
Pozitivní motivace: Křížení předních nohou
Fotogalerie: Kůň Lysá 2017
Fotogalerie: Fieracavalli Verona 2017
Tipy pro vás
Editorial 3/2017
Jasně, že jsem jako malá holka byla zamilovaná do koní. Cpala jsem se do každého sedla, i když to byl třeba jen poník ve fotografickém koutku berlínské zoo. Milovala jsem všechno, jejich pohyb, jejich vůni, snad i ten hnůj. Pokojíček jsem měla vytapetovaný plakáty s koňskou tematikou až ke stropu a ve škole jsem na hodinách fyziky snila o mustanzích.
À propos mustangové… Věděli jste, že v sousedním Německu již tři měsíce běží zajímavý experiment právě s mustangy? Patnáct trenérů se snaží z nedotčených koní, narozených v divočině, udělat jezdecké koně. O krocení dnes již naštěstí nemůže být řeč. Naopak, cílem je získat koně ke spolupráci. Nenásilně. Korektně. Trvale. S úctou k živé bytosti. S láskou. Pod dohledem kamer a veřejnosti. I když mne osobně podobné megaakce a show nelákají, musím přiznat, že mi zveřejňovaná tréninková videa přijdou nesmírně zajímavá. Samozřejmě, že je celá akce chytře marketingově vymyšlená a organizátorům jde o zisk. Ovšem sledování úspěchů a neúspěchů mladých mustangů mám určitě raději než záběry z jezdeckých závodů a jejich zákulisí. Ty často nemají s korektním přístupem ke koni moc společného. Bohužel.
Přeji vám příjemné čtení a chvíle v sedle. A vašim koním jen příjemné s vámi. Oni za to stojí.
Pavla Růžičkovášéfredaktorka
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
3 Editorial
6 Ze světa
8 Zlatíčka, nebo tyrani?
14 V sedle po porodu
18 Léto bezpečně v sedle
24 Jak udržet koně fit při intenzivní zátěži
28 Nebezpečí skryté v trávě
30 Za koňmi Evropou
33 Plakát
37 Převaláci na Dívčích hradech
38 Vademecum začínajícího koňaře: Lekavost koně
43 Není hřbet jako hřbet
44 Péče o pastviny
48 Kovářova kobyla ráda chodí bosa
54 Jak se fotí kůň: parkúr
58 Pozitivní motivace: Zvedání předních nohou
62 Soutěž
64 Mustang Makeover
66 Tipy pro vás
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
3 Editorial
6 Ze světa
8 Čas hříbat
16 Tajemství kobylího mléka
20 Ježdění v těhotenství
24 Atypická myopatie
26 Pozitivní motivace: klusání
29 Podkova
30 Za koňmi Evropou
33 Plakát
37 Soutěž: za koňmi do světa
38 Vademecum začínajícího koňaře: Pud sebezáchovy a stádový pud
42 Senážní desatero
46 GHP: zkouška pohodářů
50 Cílená léčba vnitřních parazitů koní
56 Na bylinkách
60 Jak se fotí kůň: dostihy
64 Velký dostihový výlet
66 Tipy pro vás
Editorial 1/2017
Přejít na články z časopisu V sedle 1/2017
Každá chvilka je důležitá
Probojovala jsem se sněhem do stáje, silničáři tu ještě nebyli, snad pomáhají jinde. Jeník stojí spokojeně ve sněhu ve výběhu a okousává deku své stájové kolegyni. Sám má pravý huculský kožich, tak žádnou růžovou přikrývku nepotřebuje. Celkem ochotně však svou obalenou kamarádku opustí a ležérně sněhem dojde k východu z výběhu. Abych si snad nemyslela, že se na mne těší… Vyrážíme na vyjížďku do sněhu, v blízkém lesíku větří divočáky jak pes. Vážně. Stříhá ušima, pohazuje hlavou, z vršku si zařehtá dolů na stádo. Na place se bez nálady šourá nová kobyla ze stáje. „Jdu na plac, nejdu dělat nic důležitého,“ říkala její jezdkyně, když jsme vyráželi ven. Pořád mi to vrtá hlavou. Mizernou náladu hnědky rozpoznám i z dálky. Každou chvíli má uši dozadu. Ani se jí nedivím, s tímhle postojem. Pro koně má význam všechno, znají jen tady a teď. U nás lidí by to mělo být stejné, je jedno co s koněm právě děláme, ať trénujeme nebo se jen mazlíme ve stáji, pro koně a jiná zvířata neexistují žádné nedůležité okamžiky. Kdyby tomu tak nebylo, těžko by se koně dokázali před miliony let rozšířit po světě, šelmy by je prostě sežraly. Pro koně je důležité všechno, pokud z nás cítí pravý opak, jsme pro něj nepřirození a nepochopitelní tvorové. Proč by s námi měl chtít trávit čas? Proč by nás měl následovat, stát se parterem a přítelem? Proto si pamatujte, každý okamžik s vaším koněm je důležitý. I když to vlastně platí pro celý život.
Krásné chvilky s koňmi vám přeje
Pavla Růžičkovášéfredaktorka
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
Editorial
Ze světa
Záludnosti reprodukce
O pohybu
Kůň býložravec – Jak ho stvořila příroda
Užitečný vlas
S udidlem i bez
Plakát
Vždy za ušima
Vademecum začínajícího koňaře: Základní potřeby koní
Dekovat či nedekovat?
Lákavá nabídka
Vnitřní paraziti koní
Pozitivní motivace: couvání
Chuť cválat
Jak se fotí kůň: Úprava fotografií
Kůň pro každého
Tipy pro vás
Editorial 4/2016
Přejít na články z časopisu V sedle 4/2016
Těším se na zimu. Ne, že bych neměla ráda podzim, ale nemám ráda bahno. Těším se, až zem zmrzne a všechno pokryje čistý bílý sníh. Nevím jak u vás, ale v naší stáji je cesta do výběhu čirým dobrodružstvím. Mám na výběr, buď se mohu brodit bahnem, nebo balancovat po ještě stále pevných okrajích cesty a riskovat ránu od ohradníku. Jeníkovi to je samozřejmě jedno, kráčí si hrdě bahnem a zajímají ho jenom kamarádi ze stáje, co už jsou venku. Do stáje se vrací s nohama obalenýma bahnem a abychom se nenudili, tak ještě vysbírá snad všechny bodláky široko daleko. Polykám nadávky a posunem času připočítávám ke každé návštěvě stáje ještě tak hodinu navíc. Na odbahnění a odbodlákování mého rezatého pokladu.
Hlavně že je spokojený a má pohyb, říkám si, protože jinak jako správný hucul vymýšlí nesmysly. Už jsme ho zachraňovali z kontejneru na hnůj nebo z hrazení parkúru, na které se doslova zavěsil, když se mu nepodařilo ho přeskočit. Naštěstí to vždy snášel s ledovým klidem a čekal, až ho zachráníme. Proto když jsem pročítala článek o tom co dělat, když jde koni o život, věděla jsem, že se to může týkat každého z nás. I ten nejoperovanější koníček je stále ještě zvíře s vlastní hlavou a instinkty. Moc bych vám přála, abyste rady z tohoto článku nikdy nemuseli použít v praxi a jen šťastné návraty, ať již pojedete podzimním lesem nebo prvním sněhem. Ovšem myslete na to, že štěstí přeje připraveným.
Pavla Růžičková
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
EditorialZe světaPodzim patří svatému HubertoviKdyž jde o koňský životAby koním nebyla zimaPrůvodce výběrem správné dekyTipy pro vásKoně a omrzliny6 tipů na zimuPohoda v boxuPlakátVademecum začínajícího koňaře: Teorie a praxeMykotoxinyKolik ježdění je pro koně zdravé?Nechce být sám?Pozitivní motivace: chůzeKondice jezdceTřmenJak se fotí kůň: První kroky fotografaNebojte se zapřáhnout V.Tipy pro vás
Editorial 3/2016
Přejít na články z časopisu V sedle 3/2016
Byla jsem u stěhování koně. Nejdříve se nakládaly věci. Sedlo, několik setů barevně ladících podsedlovek, náušníků a kamaší a ohlávek. Potom tři uzdečky a množství pomocných otěží, ve kterých jsem se úplně ztratila. Pak následovala výbava jezdkyně, opět v několika barvách. A taky pytle a kýble s krmením, bio mrkvičky a jablíčka. Skoro jsme si mohli udělat piknik.
Samotný kůň stál v ohradě a rozhodně nehodlal přijít na zavolání. Když byl odchycen, tak se cestou drze zastavoval a popásal, respekt k vodiči veškerý žádný. O divadle s nastupováním snad ani nebudu psát.
Při ježdění se střetávají dva světy – svět koně a svět jezdce. Kůň často, i když se snaží sebevíc, není schopný pochopit smysl pomůcek jezdce a hledá východisko ve vlastní interpretaci zmatených povelů. K čemu mu jsou růžové bandáže, když nechápe, co po něm barevně sladěná jezdkyně chce. A vidina ohlávky podšité beránkem ho z ohrady nevyláká, možná tak ta mrkev. Partnerství s koněm a zlepšení našich schopností si zasloužíme jen a pouze pomocí vědomostí, zkušeností a ochotou se učit. Nikdo z nás nemusí být perfektní, ale třeba nám to pomůže pochopit, proč se kůň bojí letícího pytlíku nebo se nechce ohnout v rohu jízdárny. Když budeme investovat do sebevzdělávání, určitě tím koni prospějeme víc než nákupem dalších a dalších kousků do výbavy. Příliš často zapomínáme, že kůň je zvíře a jeho potřeby se od těch našich diametrálně liší.
Přeji vám koně jako partnera, vzájemnou radost z nově naučených věcí a krásný zbytek léta
Pavla Růžičkovášéfredaktorka
Cesta s koněm za hranice
Text a foto: Pavel Čechovský, Hipotéka přepravy koní
Otázku – jaké podmínky musím splňovat a na co si dát pozor při cestě s koňmi do zahraničí? – jsme položili osobě z nejpovolanějších – Pavel Čechovský je majitelem komerční koňopřepravní firmy Horse Taxi, zakladatelem a provozovatelem nestátní neziskové záchranné organizace Pet & Horse Emergency, lektorem osvětově-vzdělávacího projektu Hipotéka přepravy koní. Po tisících najetých kilometrů s vozíkem za zády ví, jaká úskalí skrývá cesta s koněm, a co všechno je potřeba splnit a na co myslet.
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
Editorial
Ze světa
Když je venku horko
Péče o koně v horkém létě
Toulky s koněm
Problémy s ovocem
Aby se koně rádi učili
Tajemství koňského čichu
(Ne)přítel v sedle
Mám kousek koně
Zlatohříváci aneb když se řekne palomino
Pozitivní motivace: Ustupování koně
Nebojte se zapřáhnout IV
Koně pro Kapku naděje
Jak se fotí kůň: Kompozice
S kobylím jménem
Tipy pro vás
Editorial 2/2016
Přejít na články z časopisu V sedle 2/2016
„Dej tam konečně nějakou s jezdcem v sedle,“ požaduje kolega grafik, když začínáme vybírat fotografii na titulku. A nelení a hned loví ve fotobance. Samé krásné slečny, kterým to sice sluší, ale otěže drží obráceně. Nebo jsou v šatech. „To nejsou holky od koní,“ vyrážím do boje. „Tahle jo, má helmu!“ nedá se on. Helmu má. Na rozpuštěných rozevlátých vlasech, k tomu má háčkovaný svetřík a pod ním nic. Ta by prošla leda přes moji mrtvolu. „Tak proč se to jmenuje V sedle,“ uráží se kolega.
Nasadil mi brouka do hlavy. Pobyt v sedle je pro mne něco jako bonus. Třešinka na dortu. Valnou většinu času s koněm trávím vedle něj nebo prací okolo něj, pro něj. Zkoušeli jste to někdy změřit? Když spěchám a přijedu jen jezdit, tak je poměr pobytu v sedle a mimo něj tak půl na půl. Když mám čas, tak se dostávám k poměru 1 : 4. Přivést z výběhu, pořádně vyčistit, umýt zablácené nohy, nakrmit. Pak ho nechám v klidu žvýkat a podívám se, jak jezdí kamarádka přede mnou. Vykydám čerstvé kobližky, které nemohl udělat venku. Dohledám a poskládám vybavení, které včera moje dcera nechala sušit, kde mohla. Znovu přelíznout a hurá na plac. Povodit, protáhnout, s koněm v jedné ruce pomáhám uklidit plac. Po dvou hodinách se konečně vyhoupnu do sedla, odjezdím tak 45 minut a jdeme se projít, vydýchat a uschnout. Vyčistit. Umýt nohy. Namazat repelentem. Odvést do výběhu. Vykydat další bobky, kterými si musel označit již čistý box, posbírat věci, umýt zpocenou uzdečku... Vždyť to znáte. Vlastně by na titulce měla být slečna s vidlemi v jedné a s hromadou koňských věcí v druhé ruce. Ale koho by to lákalo, že? Přeji vám dobré čtení, šťastné chvíle v sedle i mimo děj a kolegovi Jirkovi děkuji, že má se mnou coby nekoňák trpělivost.
Pavla Růžičkovášéfredaktorka
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
Editorial
Ze světa
(Ne)bezpečná pastva
Novinky v boji s laminitidou
Paddock Paradise – alternativní ráj
Klíšťata a borelióza u koní
Jednu mouchu dvěma ranami
Jak přežít s headshakerem
Pozná vás váš kůň?
Jak zlepšit sportovní kondici koně
Pozitivní motivace: Hra s ohlávkou
Pozitivní motivace: Ustupování na dotek
Nebojte se zapřáhnout III
Koňské stáří
Historie podkovy
Význam transformační komunikace v tréninku koní
Jak se fotí kůň
Koňská hlava
Hipoterapie – návrat do sedla
Váš příběh: Na koni po jednašedesáti
Tipy pro vás