PEVNOST DOBYTÁ lstí a zradou
TEXT A FOTO: JAROSLAV MAREŠ
Ósacký hrad postavil v letech 1582 až 1586 Hidejoši Tojotomi, jeden z největších vládců a válečníků Japonska a jeho sjednotitel. Vybudoval i několik dalších významných japonských hradů, za své sídlo si však vybral Ósaku.
Přízrak osackého hradu
Text a foto: Jaroslav Mareš
Jako zjevení z dob dávno minulých se na návrší nad Ósakou tyčí mohutné kamenné opevnění, korunované vznosným několikapatrovým jehlanovitým hradem, jenž jako by v mlžném ranním oparu snil o své slavné minulosti.
Kamenný otazník v buši
Text a foto Jaroslav Mareš
Již první Evropané, kteří pronikli na jih Afriky, slýchali v přístavních městech legendy o zříceninách tajemného kamenného města kdesi ve vnitrozemí.
Tajemný Teotihuacán
Text a foto Jaroslav Mareš
Ve své době patřil Teotihuacán k největším městům světa. Jeho historie byla delší než dějiny starého Říma. Známe z ní však jen pramálo. Kolem roku 800 zde náhle život ustal a obyvatelé tohoto zázračného města zmizeli, jako by se pod nimi země slehla.
Černý BARONET
TEXT: JAROSLAV MAREŠ, FOTO: WIKIMEDIA.ORG
Roberts se narodil roku 1682 ve Walesu a než se stal pirátem, strávil na moři mnoho let. Původně velel obchodnímu škuneru Princess, do něhož vložil veškeré své jmění.
Ostrovy pokladů
TEXT A FOTO: JAROSLAV MAREŠ
Nikdy nebudu moci odpřísáhnout, že nizozemský stříbrný půltolar z roku 1616, který držím v ruce, je z pokladu piráta Bartholomewa Robertse. Marcel je o tom však přesvědčený.
Bílá paní z Afriky
TEXT: JAROSLAV MAREŠ
Křováci po sobě zanechali bohatou uměleckou sbírku. Africký „Louvre“ pod širým nebem. Na skalách v jejich kresbách ožívají lidé, zvířata i legendy. Kdo je postava Bílé paní z namibijského Brandbergu?
Cesta do pravěku
TEXT: JAROSLAV MAREŠ
V Africe najdeme tajemná místa, opředená legendami. Vymykají se všemu, co jsme až dosud poznali. V Evropě budí často úsměv, v afrických státech respekt a na místě samém, ve vlhké hnijící džungli, hrůzu. K těmto místům patří i močály Džiundu, nad nimiž se má vznášet přízrak smrti. Byl jsem tam.
Starověká detektivka
TEXT: JAROSLAV MAREŠ, FOTO: PBASE.COM
Za panování Dáreia Velikého dosáhla starověká Persie svého největšího rozkvětu. Ale týž panovník je také hlavní postavou prastaré detektivní historie, kdy první podezření bylo vysloveno až 2500 let po vraždě.
Nářek z tajemné hrobky
TEXT A FOTO: JAROSLAV MAREŠ
Z prastaré hrobky perského krále Dáreia Velikého se po staletí ozývá zvuk, který ze všeho nejvíc připomíná ženské kvílení. Kdo nebo co tu naříká? Vítr? Netopýři? Nebo Atossa, manželka zavražděného panovníka Bardiji, které se Dáreios zmocnil spolu s trůnem?
faraon S PROKLETOU DUŠÍ
SÁZKA NA MOKELE MBEMBE
Autor: Jaroslav Mareš
V Anglii se sází na všechno. K charakteristice klasického anglického gentlemana patří nejen tvídové sako, vycházková hůl a lulka, ale též vášeň pro sázení. Na jaře vypsali bookmakeři své kurzy na velmi neobvyklý podnik: podaří se expedici DINO 2000, připravené na říjen letošního roku, objevit v bažinaté oblasti Likouala Republiky Kongo legendárního tvora mokele mbembe, připomínajícího svým vzhledem sauropodního dinosaura?
POD KŘÍDLY HROMOPTÁKA
PLANETA BROUKŮ
TAJEMSTVÍ PERSKÝCH KOBERCŮ
Autor: Jaroslav Mareš
Orientální koberce se váží snad již tři tisíce let a za tu dobu prošly barvitou a bohatou historií. Dnes se staly oblíbenou formou investování kapitálu. Bohatí cizinci jsou za ně ochotni zaplatit tisícovky dolarů. Jaká je cena ztraceného dětství vazaček, vevázaného do koberce?
V ŘÍŠI LIDOŽRAVÝCH LVŮ
STOPY DINOSAURŮ
Autor: Jaroslav Mareš
Sto čtyřicet milionů let ovládali dinosauři suverénně naši planetu. Dnes si ji podmaňují znovu. Celý svět s úžasem vnímá nové poznatky o nich. Jejich historie se stává jednou z nejnapínavějších detektivek, jakou kdy příroda sepsala a kterou jsme ještě zdaleka nedočetli do konce.