Zrození krokodýlího muže
TEXT A FOTO: Petra Doležalová
Na motorové kánoi vyrážíme do vesnice Marab, kde se dnes koná krokodýlí zasvěcení. Jde o přísně střežený rituál, při němž mladí chlapci procházejí do stavu muže jedním z nejbolestivějších obřadů na světě…
Výraz na Edmundově tváři, starostlivého přítele z Tufi Resortu, mě vyděsil. „Opravdu si to nechceš rozmyslet? Tam, kam letíte, řádí nový tip malárie, tygří. Nefungují na ni žádné léky! Já ji tam dostal a čtyři měsíce jsem musel zůstat v nemocnici,“ vzpomíná na svůj nedávný zážitek. „A kromě toho je tam spousta bahna a krokodýlů…“ sleduje mě s obavami, zatímco se za ním belhám se zánětem v hluboké ráně, ve kterou se mi po posledním ponoru proměnil původně nepatrný škrábanec od korálu na nártu a v němž to dnes pulsuje ještě víc kvůli týden neumdlévající viróze. V tomto stavu „rozkladu“ mi mé jindy dobrodružné srdce skočilo rovnou do kalhot…
Oblečeni do kostí
TEXT A FOTO: Petr Jahoda
„Kombajové.“ Jen jsem to vyřkl, malému domorodci přede mnou ztuhly rysy, přesto jsem chtěl k jejich znepřátelenému kmeni jít. „Komabjové ne,“ odpověděl po chvíli rozvážně. „Kombajové nás zabijí. Nikdo z nás s vámi nepůjde na území Kombajů. Ani vy tam nechoďte! Nevrátíte se! Od Kombajů se nedá vrátit!“
Sedím s kamarádkou ve stínu chatrného přístřešku a přemýšlím co dál. Dal jsem dohromady peníze a vypravil se na západ ostrova Nová Guinea, tehdy nazývaný Irian Jaya. Mám tam jasné cíle – navštívit co nejvíce přírodních národů. Mám na to jen dva měsíce, delší vízum mi nikdo nedá. Píše se rok 1998. Korowajové byli fantastičtí. Domy vysoko v korunách stromů, kamenné sekery, kostěné nože. Prošli jsme mnoho vesnic a strávili spoustu času s těmi úžasnými lidmi, ale nestačí mi to. Chci víc. Chci ke Kombajům. Dívám se na kamarádku. Pot z ní jen lije, může být kolem 45 °C ve stínu. Nemusíme mluvit. Je také rozhodnutá.
PERLA V TICHOMOŘÍ
V horských oblastech mezi Papuánskými Pygmeji, obyvateli Kukuku, též nazývaných anga, je velkou zajímavostí pochovávání významných osobností a válečných hrdinů. Mrtvá těla jsou propíchána bambusovými proutky a usazena v bambusových klecích, pod kterými je založen oheň Po měsíci vysoušení ohněm a sluncem ztratí tělo veškeré tekutiny. Takto připravené tělo je pak umístěno do výklenku ve skále na málo dostupném místě v horách, kde má krásný výhled do okolí. Ten je podmínkou klidného spánku mrtvých, kteří mají možnost hlídat vesnici před zlými duchy v podobě nemocí a epidemií.
Barevný svět
Barevný svět pod vodou i nad vodou
Napsala Alena Talafůsová
Foto Tomáš Kotouč
Mořské útesy kolem Papuy-Nové Guiney (PNG) nabízejí nádhernou korálovou zahradu plnou nejrůznějších druhů sasanek, hub, řas a nespočetného množství malých živočichů. Na takových místech si dovedu představit malou, klidnou základnu, kde by se dal do nekonečna studovat tajemný mořský svět. Je zde totiž na všechno čas a lokality téměř bez lidí.
Mezi Hulíky
TEXT: ALENA TALAFÚSOVÁ, FOTO: TOMÁŠ KOTOUČ
V pralese z houští se přede mnou vynořil divoch. Tmavý, zamračený, ve vlasech zapíchané peří, skoro nahý, má travní sukni, za pasem kost z kasuára, v ruce mačetu, tvář pomalovanou žlutou a červenou barvou.
Bájná INDAVA, nebo KALOŇ?
TEXT: JANA NOVÁ
Pokud vezmeme v potaz, že se prokázala existence několika tvorů, kteří byli již vědecky mrtví nebo jejich existence patřila do říše pohádek, pak by čistě teoreticky neměla být zcela vyloučena ani možnost výskytu pterodaktylů. Můžeme se odkázat na domorodé příběhy nebo „zaručené“ zprávy o napadení člověka ptákem astronomických rozměrů.
Sekery jako z neolitu
Jak vychutnat pyramidu
V Port Moresby mě přepadli
SEX U LIDOJEDŮ
Autor: Miloslav Stingl
Na severu Austrálie "pluje" v moři jeden z největších ostrovů světa, kterému jeho malajští a indonéští návštěvníci dali jméno Tanah Papua - doslova Země kučeravých (kudrnatých) lidí. Indonésany
ČESKÁ VĚDA NA KONCI SVĚTA
OSTROV LIDOJEDŮ
TEXT A FOTO: JIří Šimek
Byl to vyhlášený bojovník a lovec. Náčelník Siba. Velký vzor pro široké okolí. Naposledy jsem ho viděl před třemi dny plného sil v doprovodu své početné družiny... Teď jeho tělo leží mrtvé
VÁLEČNÍCI Z VYSOČINY
TEXT A FOTO: Richard Mikala
Jsme v Papua New Guinea (PNG). Ve státě, který sestává z východní poloviny ostrova Nová Guinea a nespočetného množství ostrovů všech velikostí. Když si světové mocnosti před první světovou válkou
V RÁJI LIDOJEDŮ
Autor: Tomáš Petr
"Další vesnice je vzdálená tři dny. Vy půjdete týden," odhaduje Paulus naše možnosti. "Před námi je krásná cesta, ale zítra... stačí jeden krok vedle, a jdeš k bohu!" Šlapeme páchnoucím bahnem papuánského pralesa, klopýtáme přes kořeny, balancujeme na kluzkých lávkách nad stržemi a brodíme se řekami.
KORUNÁČ KRÁLOVSKÝ
Autor: Vladislav T. Jiroušek
Goura victoria - - Popsány jsou tři na první pohled shodné druhy. Rozlišovacím znakem je kresba a struktura korunky. Korunáč královský je nejkrásnější. Úbytek těchto ptáků v přírodě je způsoben