2007
Dědečkův sen
Jen pár kilometrů od laoské metropole Vientiane se na břehu Mekongu rozkládá Buddhův park. Čtete díla postmoderních filozofů? Lepší důkaz pravdivosti jejich tezí o „plovoucí religiozitě“ či „rozmlžené spiritualitě“ než tohle bizarní místo si nelze představit.
Ostrůvek hříchu
V irské pivnici The Fiddler’s Green v diplomatické čtvrti hlavního města Manama to hučí. Číšníci – většinou Indové – roznášejí půllitry Guinnessu a Carlsbergu Arabům v bílých hávech, které jim přikrývají celé tělo od hlavy k patám. Je 14. února, tudíž Valentýn – den milenců.
Za (ne)zavřenými zámeckými dveřmi
Nápadně žlutá omítka zámku Chyše se leskne novotou, kolem je dokonale uklizený park a snad jen prázdná kašna naznačuje, že turistická sezona je definitivně pryč.
Fascinující zahrada
Nejmystičtější ve 20. století, nejúchvatnější a spousta dalších nej je v Maroku spojována se subtropickou zahradou Majorelle v Marrákeši.
Zkouška divočinou
Historie počátku Appalačské stezky sahá až do doby dobývání Ameriky. Působily zde různé kmeny, k nejznámějším patří Čerokíové. Do zdejších hor se údajně uchýlili před vetřelci z Evropy.
Pro blaho, slávu a bohatství
Štrasburk – euroskeptikovi se vybaví skleněný komplex budov Europarlamentu, kde se zasedá pouhý týden v měsíci. Milovník historie spíše než byrokratické centrum navštíví kamennou katedrálu, jejíž historie se píše od 12. století.
Jak voní whisky
V roce 2005 se strhl souboj o poslední prodávanou nezávislou skotskou palírnu whisky, společnost Glenmorangie (kultovní značky Ardberg či Glen Moray), a zájemci se skutečně snažili. Výsledná cena se vyšplhala na závratných 434 milionů eur.
Mistr skoku
Vyskočí až do výšky tří metrů a do délky deseti metrů. Znamenitě šplhá. Je mrštná, elegantní, krásná a vypadá nebezpečně. Prostě puma.
O cestách s M.Hrubešovou
Miluji tuzemské i zahraniční cestování, život bez něj si neumím představit. Díky němu člověk získává tolik potřebný nadhled a odstup od někdy malicherných problémů, které běžně řeší.
„Mona Lisa“ z Colmaru
„Jezdí sem lidé z celého světa, jen aby ho viděli,“ pravil ve francouzském městečku Colmar náš průvodce a když viděl, jakou v nás vzbudil zvědavost, nasadil šibalský výraz. Naštěstí nás nenapínal dlouho a dodal: „No přece Issenheimský triptych!“
Džungle prababička
„Musíme počkat, ještě máme místo,“ gestikuluje mladík, který nás má po řece Tembeling dovézt do džungle v malajském národním parku Taman Negara. Konečně je úzká loďka obsazená. Čára ponoru začíná pouhé tři centimetry pod okrajem.
Vánoce po lesothsku
Zebedee je ostříhaný dohola a skoro jsem ho nemohl poznat. Viděli jsme se jen pár hodin, když jsme o jarních prázdninách s dalšími třemi studenty projížděli ve vypůjčeném autě Jižní Afrikou a čtyři dny strávili v Lesothu.
Byl jsem v Severní Koreji
Osmý říjen. Brzy odpoledne přilétám na sedm dní do Pchjongjangu, hlavního města Korejské lidově demokratické republiky. Nad hlavní budovou letiště se tyčí obří obraz Kim Ir-sena. Všude stojí stráže v různých uniformách.
Kámen bohů
„Pane, kupte jadeit! Náhrdelník nebo náramek pro manželku – zaručeně pravý. Nádherný suvenýr z posvátného kamene starých Mayů.“ Přes ruku prodavači visely šnůry náramků a náhrdelníků z nazelenalého kamene. „Ta cena je jenom pro vás.“
Zachrání se dinosauří stopy?
Tři kilometry za bolivijským městem Sucre v cementovém lomu Cal Orco společnosti Fabrica Nacional de Cementos se nachází největší naleziště dinosauřích stop na světě.
Australská diskriminace naruby
Aboriginové – anglicky hovořící lidé jim říkají aborigines – vlastně znamená lidé bez jména. Je to jediné používané jméno pro původní obyvatele Austrálie, které akceptují i oni sami. Je to až trochu symbolické, že svět nikdy nedokázal najít jiné.