Poslední divočina
TEXT A FOTO: TOMÁŠ KUBEŠ
Vydat se do přírody a nepotkat živáčka dá v Evropě pěknou práci. Zavítáte-li při svých toulkách do Švédska, je tu místo, kde se to splní každému.
Fascinující příroda a víceméně opuštěné oblasti národního parku Langfjallet přitahují dobrodruhy, ale také ty, co milují samotu uprostřed divočiny. Už jen příjezd po úzké, místy rozbité silničce, jedné z mála přístupových cest, představuje mimořádnou jízdu hlubokými lesy. Každý řidič musí být obezřetný, protože cestu obzvláště brzy ráno a večer křižují sobi a losi. Takové setkání je fascinujícím zážitkem, zvířata bez jakéhokoliv strachu zastaví a zvědavě na vás zírají, kde jste se tu vzali. Cíl cesty, chata Grövelsjön, je opravdu poslední výspou civilizace v tomto divokém kraji. Tady můžete nakoupit potraviny, dovybavit se a také získat poslední informace. Odsud už každý musí jen po svých, žádná auta, ale pouze klikatící se značené stezky pro turisty. Hned za chatou chápu, proč Švédi nosí na batozích gumovky, terén je dosti podmáčený a cesta spíše připomíná brodění potokem. Zato po chvíli mizí zakrslé keříky, během stoupání končí pás lesa a střídá ho rozlehlá tundra se zelenými kopci na obzoru. Tady člověk putuje mlčky se svými myšlenkami a horizont se vůbec nechce přiblížit, jen občas poutníka vytrhnou z poklidu kamenní mužíci značící cestu. Na první pohled nepatrné kopečky se zničehonic zvedají do výše a člověk najednou zjišťuje, že to bude docela záběr vystoupat nahoru. Cestou potkávám popásající se stádo sobů, podle průvodce jsou domestikovaní, v létě je zde mají místní Samové na pastvě. Není divu, protože pláň plná mechů a lišejníků je pro tato zvířata opravdovým prostřeným stolem. Hora Storvätteshogna, vysoká 1204 metrů nad mořem, nabízí skvělý výhled a také překvapivě na samotném vrcholu jezero. Odsud se jen klesá do rozlehlých lesů nebo skalnatějších partií, které jsou už v sousedním Norsku.
Šťastný to národ
TEXT: LENKA KATILA
Dokud jsem žila v Čechách, měla jsem o Skandinávii poměrně zkreslené představy. Je tam tma, lidé jsou zdrženliví a plni depresí, což z nich spolu s ponurým počasím dělá notorické alkoholiky. Jak hluboce jsem se ale mýlila! Při hlubším zkoumání jsem poznala, že Švédsko je země nádherné přírody a šťastných lidí. Ostatně to dokládají i oficiální statistiky, které kladou Švédsko a ostatní skandinávské země na první příčky v pořadí „šťastných národů”. V čem ale vidí své štěstí a spokojenost sami Švédové?
Záhadná úmrtí elitních běžců
Od roku 1976 zemřelo ve Švédsku za velmi podivných okolností patnáct elitních závodníků v orientačním běhu. Úmrtí těchto závodníků nebyla dosud objasněna. Tradiční skandinávský sport prodělává těžkou krizi. Kdo by chtěl závodit při pomyšlení, že dopadne jako oněch patnáct nešťastných? Kdo? Snad jen blázen. A tak se tříští členská základna orienta čního běhu ve Švédsku a svět sleduje případ se zděšením.
SNĚŽNÉ SAFARI
NAPSAL A VYFOTOGRAFOVAL LIBOR MICHALEC
Safari na sněžném skútru je nejlepší zimní dobrodružství - a pro nás Čechy pořád exotická zábava. Zvlášť, když se projíždíte po ledových pláních až za polárním kruhem ve švédském Jukasjarvi. Skútr je třistapadesátka s tachometrem do 120 km/hod., nepotřebujete na ní žádné osvědčení a řídí každý sám. Místní mladíci s ním v podvečerních hodinách předvádějí podobná kouzla jako surfaři na vlnách Karibského moře.
TETRA PAK
ZPRACOVAL MARTIN ŠVÁB
Každý den se na světě spotřebuje pět miliard litrů vody, mléka, ovocných šťáv a jin ých tekutých potravin. Spotřebitelé požadují takový způsob balení, který zachová kvalitu i nutri ční hodnotu výrobku a současně příliš nezatíží životní prostředí. V obchodní sféře zase neustále sílí tlak na snižování nákladů při distribuci a manipulaci. Všechny tyto požadavky se snaží splňovat firma Tetra Pak svými obalovými systémy.
Absolutní Iglů
Byla to jiná cesta než všechny, které jsem absolvoval předtím. Během čtyř dní jsme pětkrát letěli leta dlem a strávili ve vzduchu minimálně hodinu denně. Každý den jsme v jiném koutu světa snídali a večeřeli. Země byla něco jako dětská hračka a leteck á perspektiva umožnila dostatečný nadhled. Přenocování za polárním kruhem v ledovém hotelu při venkovní teplotě -17 °C jen sledovalo logiku věci.
Město z bažin
TEXT A FOTO: MICHAL DVOŘÁK
V místech, kde se dnes procházíte po širokých göteborských bulvárech, kde vychutnáváte atmosféru bezpočtu kaváren a kde uskakujete z cesty typickým modrým tramvajím, se před čtyřmi sty lety rozprostíraly nekonečné bažiny a mokřady.
PLAVBA ŠTÍRA II. NA SEVER
NA "VASALOPPET" SE VRACÍ
TEXT: Bohumil Malášek
Až na místě člověk pochopí, proč je Vasův běh závodem, který se musí zažít. Předstartovní atmosféru Mory vystřídá horečka na startu v Sälenu. Na rozlehlé louce se tísní kolem patnácti tisíc lyžařů,
HERECTVÍ JAKO TERAPIE
TEXT: Rostislav Sarvaš
FOTO: Martin Malý
Velmi jsem se těšil na setkání s žijící legendou Bergmanových filmů. Jako prosťáček jsem očekával filozofujícího herce, který mě jistě obohatí o nějaký další rozměr v otázce hledání smyslu lidské
SLUNEČNÍ LOĎ
ABSOLUTNÍ, LEDOVÝ VERSACE
TEXT: Jan Škvára
Ta láhev se mi líbí. Mám rád pocit, který ve mě vyvolává. Chci něco udělat," řekl kdysi kmotr pop artu Andy Warhol na otázku, co si myslí o láhvi Absolut Vodky. Dostal zakázku láhev Absolut Vodky
ŠVÉDSKO - LÁSKA NA DRUHÝ POHLED
Celá ta rozlehlá skandinávská země nemá snad jedinou klasickou turistickou atrakci ani div světa, který by lákal velké organizované skupiny. Zatímco si spojujeme Island s ohněm a ledem, Norsko s fjordy, Finsko s tisíci jezery, Švédsko si ani samotní Švédové nedokáží spojit s něčím konkrétním.
LEDOVÝ HOTEL
Autor: Michal Novotný
Daleko za polárním kruhem ve švédské vesnici Jukkasjärvi začínají právě stavět hotel ze sněhu a ledu. Bude mít 63 pokojů, 16 apartmánů, kinosál i svatební kapli.