KONVOJ DO SARAJEVA
„Chcete do Sarajeva? Tak to vám přeju hodně štěstí,“ sdělila nám sympatická Chorvatka pracující ve štábu OSN v chorvatské metropoli Záhřebu. „Pokud se tam chcete dostat a nemáte srbské povolení, musíte to zkusit přes Rijeku, Split a napojit se tam na konvoj s humanitární pomoci. Nikdo vám ovšem nezaručí bezpečnost, protože se střílí i po konvojích.“ Chvíli jsme se na sebe s Tomášem dívali.
PAN JORDAN POD PALBOU
Mr. John Jordan je Američan. Žije ve Washingtonu D. C., Druhá ulice 900. V témže městě má kancelář. Pracuje ale po celém světě, v poslední době například v Sarajevu. Když jsem ho před časem sháněl, výkonná ředitelka organizace GOFRS Mrs. Beth Hobanová mi sdělila, že „velitel Jordan je v současné době nasazen mimo území Spojených států, a to v Sarajevu. Jeho návrat do Washingtonu se zdržel, neboť doprava leteckým mostem je přerušena v důsledku střelby po dvou letadlech USA, ke které došlo v minulém týdnu."
Bojiště bez vítězů
Seděli jsme na terase jedné z mála fungujících kavárniček v hercegovském Mostaru. Byla polovina září. Desítky netečných lidí se míhaly kolem nás a opět mizely v beznadějném bludišti trosek. Zdi okolních domů dosvědčovaly, že i tady musely létat kulky všemi směry. Nevydržel jsem a zeptal se vojáků bosenské muslimské armády, který seděl naproti u stolu: "Kdo tady vlastně vyhrál?"
DROGA ZVANÁ VÁLKA
„Tak už si proboha vzpomeň, kde ten Ado bydlí," říkám nevrlým hlasem Jardovi. „To snad není možné, že si to za těch několik týdnů zapomněl." „Tady do té hospůdky jsme chodili na pivo, to si pamatuji určitě," odpovídá Jarda a ukazuje na dům s velkým rozšklebeným otvorem ve zdi a rozbitými okny. „Přes tenhle most jsme taky jezdili." „Vždyť už přes něj jedeme alespoň popáté. Pojď, zajedeme do toho rádia, tam nám snad poradí.
Bosenské pokusy
Agenturní zpráva(25.ledna, ČTK/Die Welt)Poprvé od roku 1992 nemá vedení bosenských Srbů možnost zabraňovat západním pozorovatelům v přístupu do oblastí masakrů, spáchaných v prvních dvou letech války.Podle ústního podání patřil k největším masakr v muslimské Srbrenici.
Pyramidální byznys
TEXT A FOTO: TOMÁŠ KUBEŠ
V roce 2004 obletěla svět zpráva o tajemných pyramidách v Bosně. O nezvyklém objevu informovala i taková věhlasná média jako CNN a BBC. Pak zájem stejně rychle opadl. Kdo se chce dozvědět pokračování příběhu, musí se vydat přímo do Bosny.
Nebojte si loknout
AJVATOVICA - MEKKA BALKÁNU
VÁLKA VYPUKNE O PŘESTÁVCE
Až vám budou politici říkat něco jiného než tahle reportáž, vězte, že to jsou ti lidé, kteří se sejdou, nejraději někde na území cizího státu, jen když není zaminované, pojedí třeba langusty a po dobrém jídle i pití vyloudí pro fotografy optimistické úsměvy na tváři, aby byli voli či, prahnoucími po dobrých zprávách, znovu zvoleni. l l l Letadlo z vojenského letiště Kbely startuje v sedm ráno. Půldruhá hodina letu stačí, abychom se propadli z civilizace do apokalypsy.
NEBEŠTÍ JEZDCI
TEXT A FOTO: Zbyněk Pavlačík
Letět v Bosně nad mrakama je jako skákat z můstku do rybníku, o kterém nevíš, kde jsou kůly," vzpomíná kapitán Libor Ostřanský, kterému nikdo neřekne jinak než Ostřan, "je to děsně nepříjemné. Letíš
MUSLIMOVÉ SE VRACEJÍ DOMŮ
TEXT: Jaroslav Haidler
FOTO: Sean Gallup
Vesnice v okolí bosenského města Brčka vypadají zdánlivě mírumilovně.Nově vystavěné cihlové domy s taškami na střechách vzbuzují dojem právě vznikajícího evropského předměstí pro střední třídu.
IFOR - MISE SKONČILA, AŤ ŽIJE MISE!
TEXT A FOTO: Petr Podaný
"Jděte s tou kamerou do hajzlu!" odbývá nás voják s odznakem červeného kříže. "Proč jste nepřišli v noci, když jsme tady v chumelenici chrápali rovnou na betonu?" Očividně nabroušený chlapík se